şükela:  tümü | bugün
  • buyuk cogunlugun londra diyecegi karsilastirma. londra'da karnini cok daha ucuza doyurabilirsin. tesco'da 50 pound'a sepetini doldurursun o da yeter. turkiye'de 50 liraya sepetini dolduramazsin maalesef. 1 kilo kiyma bile zor alirsin.:(
    minimalist yasamdan mutlu olan kisi bu durumda londra der. zaten daha sonra cok daha iyi is bulup maasini katlayabilir.
  • ya bi siktir git dediğim başlık. 1500poundmuş.
  • 1500 pounda londra'da barakada falan yaşarsın anca
  • londra’da kiraya yetmez 1500 pound. 50 pound’a sepeti doldur sokakta otur.
  • istanbulda 1500 tl aldığın standartta yaşarsın. eksiği fazlası olmaz. paylaşımlı ev ve hafif karın tokluğu yaşatır. fakirliği hisedersiniz.

istanbulda 10000 alın her hafta sonu londraya gidin.

abartılı örnekleme olmuş
  • zone 2 ya da 3 de big doubleroom ortalama 700 800 pound faturalar dahil, eli yuzu duzgun insanlarla kalirim derseniz bu; 500 £ a da var da bizim bagcilar tayfa gibi. sigara yerine tutun icerseniz ortalama aylik 100 £ de ona verseniz. haftalik tesco icin 50, sainsbury ya da morrison icin 75 80 alisveris deseniz ki cidden karniniz iyi doyar. aylik 250 300 yemek gideri deriz bakkal hesabi.

ortalama 1200/1250 £ civarina sizin zaruri ihtiyaclariniz giderilir, elinize kalan 250 £ ile naparsiniz orasi size kalmis. ( yol masrafi varsa min 150 ona gider, 20 25 telefon bunlari eklemedim )

ayrica belirtmek lazim suan 1500 pound yaklasik 8000 tl ediyor guncel kurda fakat londradaki 1500 pound burada 8000 lira maasa gore alim gucu olarak kat be kat dusuktur. londrada 1500 den elinize dogru duzgun birsey kalmaz o yuzden bana kalirsa 10 k maas vs 2300/2500 pond civari daha mantikli olur kiyas yapmaniz acisindan.

istanbul icin yazmiyorum 20k maas da verseler olmaz o is.
  • londra'da 1500 poundla one bedroom daire bile zor bulunur maalesef, istanbul'da 3000-4000 arası güzel bir 1+1'de kalınabilir. bu karşılaştırma 3500pound-10000tl üzerinden olmalı, zira ancak denk geliyor.
  • aramaya inanırsanız londra'da 4. zone taraflarında 500-600 pound civarında tek kişilik bir oda kiralayabilirsiniz. üstelik buna her şey de dahildir, extra fatura falan ödemezsiniz. baraka falan da değildir buralar, tipik ingiliz evleridir. geriye kalan para ile iyi bir bütçe yapıldığı takdirde gayet de geçinilebilir. fakat ben istanbul'da 10 bin lira maaşla yaşamayı tercih ederim. londra size 1500 pounda tek kişilik bir hayat sunar, oysa istanbul'da 10 bin lira ile ailenizle, görece iyi bir semtte oturup daha konforlu bir hayat sürebilirsiniz.
  • olm istanbulda 10.000 tl ye çok çok çok çok iyi şartlarda yaşayabilirsiniz, dalga mı geçiyorsunuz? londra çok pahalı bir şehir, orada aynı şartlarda yaşamak için 10k pound'dan daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.