şükela:  tümü | bugün
  • vergi borçları silinen türkiye'nin en büyük kurumlarının beklentisidir. aslında türkiye'nin iş hayatının özetidir.

fazla mesai ücreti vermezler, üstüne seni bir de haftada 50-60 saat çalıştırılar. her yıl yemek kartına 25-50 kuruş arasında zam yaparlar. ama performansının en yüksek olmasını isterler. 1500 tl maaş alan insan, ayın ortasında beş kuruşsuz kalıyor. geleceğine yatırım yapamıyor, sosyal hayatını yaşayamıyor; ama bunların beklentileri bitmiyor. nedir beklentiler? aklıma gelen bir kaç tanesini yazayım.

- zaman yönetimi ( buna taym maneçmınt demiyorlar mı o an ağız burun dalasım geliyor. )
    - stres yönetimi
    - gölge müşteri
    - iletişim
    - şirketi, işini benimseme
    - proaktif yaklaşımhashahahssh

edit: profesyonel iş hayatının yılmaz bekçileri hemen gelmiş. istersen çalışmacılar ve kendini geliştirciler. burada eleştirlen verilen ücret karşılığındaki beklentinin fazlalığı. kendi hayatını idame ettiremeyen insanın, bunu iş hayatına yansıtmaması imkansızdır. hem geçinemiyor hem de süper performans isteniyor. ikisi bir arada olmaz. aynı zamanda düşük ücret çok iş yaklaşımının piyasanın tek gerçeği gibi gösterilmesi. sosyal ve yan haklar yok, bunu şunu isteme, beğenmiyorsan da siktir git çalışma. yok öyle bir dünya.

dil öğrenmek ve kendini geliştirmek bedava değildir. hem para hem de zaman ister. şu profesyonel arkadaşları haftada 50-60 saat çalıştırın, bir de 1500 tl alsınlar. bakalım nasıl gidecekler kursa? hadi parayı denkleştirdin, zamanı nasıl ayarlacaksın?
  • gayet mantıklı taleptir. beğenmeyen çalışmaz. 1500 tl'de yüksek performans gösteremeyen, 10000 tl'de de gösteremez. insan tabiatı o şekilde maalesef. sorumluluk duygusu ve iyi iş yapma motivasyonu para ile ilgili bir şey değil.
  • ancak 7500 kazandığında da 1500 lira kazanan çömezi için, bu ifadeyi kullanabilecek kişilerin haklı olarak yapabileceği tespittir.

emeğin ücretlendirilmesinde birçok sapıklık var şu anki sistemde. ben bu oyunu bozarım demek kolay, nasılını bulmak zor. ama en kolay yolu, kendinize yatırım yapmak, aranılan insan olmak. bu beraberinde istediğiniz firmada istediğiniz ücrette çalışmanıza kapı açmış oluyor.
  • 5binlik işe gir koçum. kim tutuyor seni?

-almıyorlar abi.
    -neden?
    -dil istiyor iyi bölüm&okul istiyor, deneyim istiyor
    -yok mu?
    -yok.

öyle saça böyle tıraş canım.
  • iki adet yabancı dil + iyi bir okul + yurt dışında kurs ile söylenen 5000 tl değerindeki işlere hiç rastlamadım. en son işimde asgari maaşlı idi baya çalışım bu arada yani öyle nasılsa maaş az diye oturup durmadım. meraktan girmiştim ve girdiğim gibi çıktığım iş oldu o ayrı.

edit: iş tecrübem de var demeyi unuttum

not: mülakatta başarısız olduğum falan yok, direk mülakata bile çağrılmıyorum.