şükela:  tümü | bugün
  • http://www.milliyet.com.tr/…skandal-gundem-2773705/

"bizans sarayı'nın ayakta kalan son burcu olarak günümüze kadar ulaşan eirene kulesi, son zamanlarda yapılan kaçak kazılar ve izinsiz çalışmalar nedeniyle ağır bir tahribata uğradı. yaklaşık 1500 yıllık geçmişiyle istanbul'da ayakta kalan en eski yapılardan biri olma özelliğini taşıyan kule, kaderine terk edilmesine rağmen asırlara meydan okuyarak ayakta kaldı. kule şimdilerde dış müdahaleler nedeniyle zarar görüyor."

"görüntüler istanbul'un göbeğinde güpegündüz yaşanan skandalı gözler önüne serdi. drone ile kaydedilen görüntülerde, eirene kulesi'nin haliç boğazı'na bakan cephesinde, tarihi sağır han'ın çatısına yapılan bir barakanın çatısını onaran kişilerin kulenin asırlık duvarlarına büyük demirler monte ettiği görüldü.

osmanlı padişahlarından sultan ı. ahmet'in eşi kösem sultan tarafından kervansaray kompleksi olarak inşa ettirilen, günümüzde eminönü mercan'da yer alan büyük valide han ve sağır han'ın ortasında yükselen kule, hakkındaki çeşitli hazine iddialarının sebebiyle yıllardır definecilerin hedefi oldu.

bu kişilerin yine sağır han'ın çatısına beton dökmesi de dikkat çekti. tarihi yapılarda mülk iddiasında bulundukları öğrenilen bu kişilerden biri, kendilerini görüntüleyen dha'nın drone'nuna tüfekle ateş etti."

bu haberi okuyan, yeni türkçe öğrenmiş, istanbul'a "wooow so nice" die yerleşmiş 5-6 senedir yaşayan bi yabancı ne düşünüyor acaba merak ediyorum.

adli kontrol ile serbest bırakılmış bunu yapanlar. yazık yemin ederim ki bu şehre, bu insanlar bu şekilde kurtuluyor, nası bi iş bu anlamıyorum. avrupa'da okuyorum, yemin ederim taş çıksa çeviriyorlar bakıyorlar, etrafını kapatıyorlar, evet turist de geliyor oraya, evet ekonomiye de daha fazla katkısı oluyor tek mesele oysa. şunu da anlamıyorum, bu ülkede bunun peşinden koşacak bi güruh yok mu? ben konservaturada okudum, bölüm kapanıyor vs oluyor, gidiyoruz eylem yapıyoruz, kadro sıkıntısı oluyor, o yıkılıyor bu yıkılıyor, imza topluyoruz vs. onlarca böyle yer var hala istanbul'da, orada burada, kimisi yerini bile avucunun içi gibi biliyor, birilerinin bu işin peşinde olması gerekmiyor mu? hadi devlet değil de onlarca tarihçi, arkeolog, sanat tarihçisi vs bu kadar öğrenci, kusura bakmayın ama neden bu konularda hiç ama hiç sesinizi çıkarmıyorsunuz? öylesine mi giriyorsunuz o bölümlerere? kim sahip çıkacak bu yerlere? utancımdan ölücem artık yemin ederim drone u vurmuşlar bi de yavşaklar.