• polisi sevmesem de (yasadigim cilgin tecrubelerden oturu) got korkusuna birebir gelen hat. devleti buram buram hissediyorsunuz. aradiginizda geliyorlar hatta ota boka aradiginizda geliyorlar.. tam olarak 10 dk once "ya bu evin sahibi tatile gitti niye acik isiklari acaba" diyerek aradim o an geldiler "iyi aksamlar ihbari yapan siz misiniz" diye binbir soru. is birligi yapip gecenin bi vakti "memur bey bana da bir silah verirseniz daha etkili olurum" durusu sergiledim.. kendimi cok fena vatandas hissediyorum..

fakat bu hattin ucundaki insanlarin önünde bir guess who makinesi var sanirim. zira sorular "ziplanabilecek bir mesafede mi?" "hirsiz kaciyor mu" "silahli mi" gibisinden tamamen "ha kaciyorsa o zaman atletikleri gonderelim" "silahliymis silahli gonderelim" demek icin sorulan sorular.. zira az once gelenler güclü küvvetli yigitlerken gecen sene sahte para icin bankaya gelenler gobekli insanlardan secilmislerdi..

bu da boyle bir animdir gece gece diyerek sozlugu gunluk gibi kullandigimi belirtmek isterim..

sevgili sözlük bugun hirsiz yakaladik.. ahmet kaya tisortu giyiyordu linc ettim..
  • cumartesi yi pazara bağlayan gece saat 01:30 civarı.
    üst üste 20 kere falan aradım. cevap veren olmadı. ya durum daha vahim/ciddi olsa? 3 kişi saldırsa? ellerinde bıçak falan arabada mahsur kalsam?
    aq yerinde mini lere binip, mobese her yerde, onbeşbininci yılında halkla içiçe, cezaya şarkı yaptırmalarla olmuyor bu iş demek ki.
    ülkenin en kalabalık şehrinde, en kalabalık mevsimde, en kalabalık gecede, en kalabalık saatlerde, 20 kere arandığı halde cevap vermeyen veya geri arama yapmayan bir polis imdat hattı olabilir mi? kaç kişi çalışıyor ki orada? ayrıca bu aqp sisteminin arayan numaraları gösteren özelliği yok mu? adam gibi orayı işletecek biri yok mu? turksat emniyet müdürlüğünden daha mı büyük/önemli bir kurum? gece arıyorum adamları cevapsız bırakmıyorlar.
    bi geri arayın, "lan nooldu sikiyolar mı? 30 defa aramışsınız" diye. yok arkadaş.
    fuck diyorum sadece. kahretsin anlamında.
  • ivr karşılıyor. 1 dakikadan fazla süre bekleyip operatöre ulaşılıyor. "sokakta satırlar çektiler birbirlerini öldürecekler" diye ihbarda bulunuyorum. 10 dakika sonra ekip anca geliyor. arabadan iniyorlar, sokaktaki insan kalabalığının içine girip "bıçaklı saldırı varmış" diyorlar. içlerinden biri "yanlış ihbar amirim" diyor, anında binip gidiyorlar. tekrar arıyorum. 1 dakika kadar bekliyorum yine. telefonu açar açmaz "10 dakika önce ihbarda bulunmuşsunuz ekipler ulaşmış" diye teyit etmeye başlıyor ukala bir tonda, sözünü kesiyorum "eet gittiler, ekip gelmeden önce 'yarın öğle namazında cenazesi kalkacak onun herkes duysun' diye bağırıyordu o 'yanlış ihbar amirim' diyen" diyorum, "bakın beyfendi saldırı varsa vardır. şikayet yoksa yapacak bir şey yok." cevabını alıyorum fırçalar tonda. "bu mudur yani polisin güvenlik anlayışı?" diyorum. "şikayet yoksa bir şey yapamayız" diye tekrarlıyor. "toplum huzurunu bozmak falan gibi bir şeyler de mi yok?" diye soruyorum, "aşağı inip şikayetçi olsaydınız o zaman?" diye maçan yemedi mi tadında cevap alıyorum asıl kimin aciz kaldığını içimden geçirip. "bu mudur?" diye tekrar soruyorum, "bu mudur değil, bu." cevabını alıyorum acı acı. peki iyi akşamlar deyip kapatıyorum. sanırım planlarımı bu ülkeye de peki iyi akşamlar deyip kapatacağım bir kanvas üzerinde yeniden şekillendirmemin vakti geldi.
  • numarasının değişip balık ayhan'ın yanında bir polis memuruyla " 155 55 oooo 55" demesinden korkuyorum.. yapilmasin böyle şeyler!
  • 155 polis hattıdır. arandığında bildiğim kadarıyla en yakın karakola bağlanırız. ilginin seviyesi o karakoldaki polislerin ciddiyet seviyesiyle doğru orantılı olur. benim tecrübelerime göre "iyi nöbetler memur bey, rahatsız ediyorum ama.." diye söze başlanınca ilgi ve ciddiyet had safhaya ulaşıyor. bi de apartmana tırmanan adam bildirimine 1 dakikada, yüksek ses bildirimine 3 dakikada, ne yapacağını şaşırmış gibi görünen ve geceleyin* sokakta yarı çıplak gezen adam bildirimine 4 dakikada, kavga bildirimine 5 dakikada ekip gönderdiler. tuhaf torbasıyla gecenin dördünde sokakta yürüyen ve bazı arabalara darp eden yaşlı adam bildirimine kimse gelmedi.

(bkz: sorunlu vatandaş)
  • yer : izmir / güzelyalı
    olay : diasa'nın kamyonunu çapraz parkedip mal indirmesi

spastik şöför koca kamyonu tek araba geçecek yola çapraz bırakınca göt kadar sokaktaki trafik yalan olmuştur. kamyonu düzeltirler diye en önde inatla bekleyen ben ve arkamda dizilen birkaç arabanın artık sabrı tükenmiştir. arkamdakiler geri geri gidip başka yollara sapmışlar, en önde inatla duran ben ısrarcı olmaya hâlâ devam etmekteyimdir. en sonunda sabır tükenir, arabanın camı açılıp yük indirenlere sorulur :

ben : abi yolu açmayacaksınız herhalde?
    diasa çalışanı : (takmaz bir ifadeyle) daha 10-15 dakka sürer bu
    ben : ben arka sokakta oturuyorum ve burdan başka gidecek yolum yok, diğer tüm yerler tek yön. yolu açmazsanız şimdi arıcam polisi bak.
    diasa çalışanı : ararsan ara, ne yapalım!

155 aranır, kamyonun plakası verilir ve adres tarif edilir. takriben 2-3 dakika içerisinde bir ekip otosu olay yerine gelir ve polisler iner. diasa çalışanları dumur bir biçimde azarlarını yer, kamyonu olduğu yerden çeker ve trafik açılır. galibiyetin verdiği gazla adamlara ters ters bakılarak eve gidilir.

şu sıralar çok nadir gidiyorum diasa'ya. çalışanlar sürekli ters ters bakıyorlar. ağız burun dalıcam o olacak, bu sefer onlar polisi arayacaklar diye tırsıyorum. türkiye'nin her yerinde geç kalan veya gelmeyen polis güzelyalı'da anında geliyor arkadaş. memnunuz.
  • dün gece 3'e doğru 2 adet alkollü tipin sokakta bağırarak küfürler etmeye başlamasına uyandım, gittim cama baktım ne oluyor diye. dedim "birazdan uzaklaşırlar." tam o sırada bir güzel bizim binanın önüne de oturdular. birbirlerine bağırıyorlar, uyanın lan diye etrafa bağırıyorlar.

bir süre yatakta sabrettikten sonra kendi kendime "sikerim sizin olayınızı." diyip 155'i aradım. telefona çıkan memura durumu anlatıp adres verdim. hemen ilgileneceklerini söylediler. elemanlar da hemen sonrasında yavaştan tekrar kalkıp sallana sallana yürümeye devam ettiler.

başka bir zamanda başka bir olay olsa ve konuyla ilgileneceklerini söyleseler hayatta güvenmez ve inanmazdım. ama ramazan ayında sahura doğru 2 tane alkollü vatandaşın taşkınlık çıkardığını duyunca ne yapacaklarını çok merak ettim.

aradan 5 dakka geçti ya da geçmedi, içleri full dolu 2 tane ekip otosu geldi aceleyle. 10 tane polis memuru rahat vardır. tabi alkollülerden iz yok o sırada. gelen memurlar telefonla beni aradı, "biz geldik, neredeler?" falan diye. dedim "kalkıp şu yöne devam ettiler. çok zor yürüyorlardı, fazla uzaklaşmış olamazlar." adamlar anında hiç vakit kaybetmeden araçlara atlayıp söylediğim istikamete doğru hızla ilerlediler.

elemanları buldular mı bilemem. ama işin içinde ramazan ve alkollü şahıs kombosu olunca seferberlik ilan ettikleri kesin.. bu memlekette işinin görülmesi için mutlaka mevzunun içinde dini birşeyler olmalı.. yazık...
  • geçen cumartesi saat 02:00 civarında kadıköy boğa heykelinin oralarda karşılaştığımız bir olay üzerine 4 kez aradığım; fakat operatör meşgul uyarısı veren acil yardım hattıdır. 911'i arasam daha hızlı sonuç alırdım. üstelik geri de dönmediler. affedersin sen banka çağrı merkezi misin? ne demek operatör meşgul, ne demek geri dönmemek?
  • alt katta kıyamet kopunca, bağırış çağırış seslerinden adamın eşini dövdüğünü anladım ve bu numarayı arayıp, şikayet ettim. aradıktan 2-3 dakika sonra bütün sesler kesildi. polis ekibi ise beşiktaş'ın göbeğine ancak 18 dakika sonra geldi ve apartmanın önünde durup, anladığım kadarıyla girişteki kahvedekilerle konuşup gitti.

e ben ne anladım bu işten?

aşağıya inip adama "napıyosun hayvan herif" desem, beni de dövüp dövmeyeceğini, başka zamanda başka bir manyaklık yapmayacağını bilmiyorum. kaldı ki şikayet ettiğim zaman polis kontrol bile etmeden gidiyor.

adam beşiktaş'ın göbeğinde dağ başındaymışız gibi kadını dövdü, kıyamet kopardı, polislere şikayet ettim, gelip kadınla konuşmadan çekip gittiler. çaresizlikten, sinirimden ağlamak üzereyim.
  • evimin önünde aralıksız 2 saattir alarmı öten arabayı şikayet etmemden 5 dk sonra polis ekibinin gelip arabayı götürmesi ile beni şoke etmiş olan polis imdatın numarası
hesabın var mı? giriş yap