şükela:  tümü | bugün soru sor
  • özellikle sabahları inanılmaz derecede dolu olan hat. yanılmıyorsam bu hatta en fazla 1 tane otobüs var.
  • kadikoy'den tem otoyolunu kullanarak beykoz'a giden otobüs seferidir. kışın sabah 20 dakikada 1 ve öğleden sonra 30 dakikada 1 olan otobüs seferidir. yaz tarifesini bilmiyorum.
  • bu hat numarası ile ilk sefere başladığı zamanlarda ümraniye'nin içine de uğrardı. şöyle ki, kadıköy'den beykoz'a giderken alvarlızade camii'nden sonra libadiye kavşağı'ndan şile otobanı'na çıkar gibi yapıp namazgah camii'nin önüne alemdağ caddesi'ne iner, santral'den atakent'e kadar gidip 11k, 14k, 11d, 14d gibi u dönüşü yaparak sondurak'tan küçüksu caddesi'ne iner, oradan da şile otobanı'ndan şimdiki yoluna devam ederdi. dönüşte ise şile otobanı'ndan küçüksu ayrımından çıkıp sondurak (ümraniye), karakol, çarşı, namazgah ve kavak bayırı duraklarını alemdağ caddesi üzerinde yapar ve libadiye caddesi'ne kavşaktan girerek kadıköy'e şimdiki yolundan devam ederdi.

2004 yılında alemdağ ve sütçü imam caddelerinde yapılan altyapı çalışmaları trafiği olumsuz etkileyince şimdiki güzergaha yönlendirildi, çalışmalar bittiğinde ise eski haline dönmedi. eski tabelalarında ümraniye ve santral yazılarının kalıntıları görülebilir.

daha öncesinde ise 1998-1999 yıllarında ekspres ek tabelalı 15f otobüsleri 15bk'nın şimdiki güzergahını kullanırdı
  • hızlı bir otobüs hattıdır. kadıköy - kavacık bağlantısı için "rasyonel" bir çözümdür.
    vakti olan "romantik"ler ve "aylak"lar, kadıköy'den kavacık ve ötesi için 14m'yi seçerler... sahilden ohhh!
  • kavacik-kadikoy arasini almak icin her zaman kullanilabilecek ve dahi kullandigim hat. yaklasik 40 dk olan sefer suresini tunelden once ve sonra olarak ayirmak mumkun! dunyanin en rahat hatlarindan biri kesinlikle... ama her binisimde, kavacik'i ve kavacik halkini arkada birakiyor olma dusuncesi biraz icimi burkmuyor degil! neyse ki otobusun rahatligi insanin icini aciyor!
  • bugün saat 19:15 civarında bonus kafalı sarışın ablanın doğuş üniversitesi karşısındaki şantiye karanlığında kaybolmadan önce son olarak görüldüğü otobüs. hayır bir an carpenter filmlerinden birinde figüranlık yapıyormuş hissine kapılıp ölmeyi bekledim ciddi ciddi.
  • otobüs a.ş. bünyesinden otobüs tahsis edilince sefer saatleri epey sıklaşmış ve ikarus işkencesinden kurtulmuş gibi gözüküyor. fakat iett'nin bu hatta tek tük de olsa otobüsü var ve onlar yine ikarus.

ilginç olan; iett'nin bu hattaki otobüslerini yoğun saatlerde körüklü araç takviyesi yapmak için tuttuğu söylenirken, yakın geçmişte 17b pendik-gebze hattının açılması ile bu hatta hiç körüklü otobüs göremez oldum.
  • her gün bindiğim otobüs hattı.. eğer trafik açıksa libadiye'den binince kadıköy iskelesine 15-20 dakikada ulaştırabiliyor. kadıköy'den eve dönüş biraz daha alengirli ama yine de göztepe'den dolaşarak giden hatlardan çok daha hızlıdır.
  • yazın kavacık yokuşunu çıkarken, şoför klimayı kapattığından bir süreliğine o izdihamda isilik çıkarılan ve sinir krizleri geçirilen hattır.
  • şöförlerinin kafalarına göre istedikleri saatlerde sefere çıktıkları hat. bu gecikmeler sıklıkla yaşanır. 5-10 dakika değil 40-45 dk lık gecikmeler yani 2-3 otobüsün sefere çıkması gereken süreden bahsediyorum.
    not: en son bir cumartesi günü 18.50 de beykoz'da beklemeye başladım saat 20.30 olmasına rağmen hiç bir 15 bk gelmedi bu kadarda saçma bir hattır.