şükela:  tümü | bugün
  • ön not: öncelikle bu tip dolandırıcılıkların önüne geçmek ve bankaların vurdumduymaz tavırlarını biraz da olsun azaltmak adına bu tip başlıklarda herkesin destek olması, duyulması için katkı sunması inanın ki hepimizin faydasına olacaktır.

başlığa geçersek:

bankamatik kartımın bilgim dışında, muhtemelen kopyalanıp (ya da akbank'ın sistemi heklenip) hesabımdan 1200 tl çalınması rezaletidir.

16 ağustos'ta hesabımı bir kontrol edeyim dedim. evlilik arifesindeyim, düğün günü olacak masraflar, kuaför vs. için akbank hesabımda 1300 tl civarı bir para tutmaktaydım. baktım 24 lira civarı bir şey kalmış. hesap hareketlerini incelendiğimde 8 ağustos'ta teb'in bir bankamatiğinden önce bakiye kontrolü yapıldığını, sonra da 1200 tl kesildiğini gördüm (başka bankadan çektikleri için 60 lira civarı da kesinti olmuş). sağolsunlar bana da 24 tl bırakmışlar.

akbank'ı aradım. ilgisiz bir müşteri temsilcisi çıktı. "tamam efendim hesapları bloke ettik, güvenliğinizi sağladık, artık çalamazlar" dedi. ulan zaten para kalmamış, çalmış çalacağı kadar, güvenliği sağlamada geç kaldın.

neyse müşteri temsilcisi dişe dokunur hiç bir şey demedi. gidin savcılığa başvurun falan dedi. düşünün, bir banka sana diyor ki "gel paranı bana yatır, ben güvende tutayım, paran bana emanet". sonra bu bankanın açığından, yetersiz önlemlerinden ötürü bankanın sana verdiği kart kopyalanıyor. para çalınıyor ve banka sana "savcılığa başvur" diyor.

neyse başka müşteri temsilcisiyle görüşmek istedim. bu müşteri temsilcisi de işe hesapları bloke ettiklerini, duruma ilişkin kayıt oluşturduklarını, inceleyeceklerini falan söyledi. gün içinde de beni arayacaklarını söylediler (bu arada her seferinde kendilerine bir hafta sonra evleneceğimi, mağdur olduğumu, bu nedenle süreci hızlandırarak bir an önce bitirmeleri gerektiğini söyledim).

saat 16'ya kadar bekledim ne arayan var ne soran. bir daha aradım müşteri temsilcisini. bana "ya hesaplarınız hep blokeli, biz ne hesabı görebiliyoruz ne de işlem yapabiliyoruz. sizin şubeye gitmeniz gerekiyor" dedi. haydaaa, oyala baba oyala.

kalktım işten izin aldım şubeye gittim. dilekçe sundum. bir görevli, tamam banka inceler, savcılığa verir falan dedi. içeri gitti, diğer görevli geldi "tamam ben bir işlem yapmayacağım değil mi? zaten siz savcılığa verecekmişsiniz" dedim. "yok bizde savcılığa verme olmaz, sizin vermeniz lazım, sonuçta sizinle ilgili bir olay" falan dedi.

vay be. akbank'ın açığından ötürü bankamatik kartımın kopyalanması ve kullanılması meğerse akbank'la ilgili değil benle ilgiliymiş.

uzatmayayım. dilekçe verdim, internetten 3 kere form doldurdum. 4 müşteri temsilciyisle görüştüm. şikayetvar'a yazdım. şu anda bekliyorum, bakalım ne yapacak akbank. müşterisine değer verecek mi yoksa koruyamadığı paradan ötürü sorumluluk duymadan devam mı edecek:

not: ya düşünün, başka bir bankadan 1200 tl çekiliyor, 60 tl komisyon kesilen bir işlem yapılıyor. size bir mesaj, bir mail gelir değil mi? "şu işlem yapıldı, siz yapmadıysanız bankaya başvurun" falan diye mesaj gelir değil mi? ha işte akbank'taysanız gelmiyor.

edit: bu arada ankara'da oturuyorum. başına benzer şeyler gelen arkadaşlar varmış. mesaj kutum açık. destekleyelim birbirimizi.
  • daha önceki olaylara bakılırsa akbank'la işimiz iş. bu bankayla iş yapacaksanız bir kere daha düşünün.

(bkz: 1 ağustos 2016 akbank dolandırıcılık rezaleti)
  • tüm banka müşterilerinin muzdarip olmaya başladığı rezalettir.

öncelikle mağdurumuza geçmiş olsun diyorum ancak o para geri alınıyor, öncelikle bundan emin olalım. şirket kendi içerisinde bir soruşturma başlatıp olayı genel müdürlüğe intikal ettirerek bir dosya açıyor. kamera kayıtları ve işlemler incelendikten sonra para müşteriye iade ediliyor. ancak savcılık şikayeti burada zorunlu. bakınız zorunlu, hukuka aykırı bir durum var ve bunun müşteki tarafından savcılığa bildirilmesi gerekiyor.

bir de yıl olmuş 2017 lütfen artık kartlarınızı kullanarak işlem yapmayın, karekod ya da referans numarası ile her şey hallediliyor; bu kartı fiziken kullanma alışkanlığımızdan vazgeçmemiz gerekiyor. benzer bir durum ile babamın mağduriyeti sebebiyle iki ay önce bir cebelleştik.
  • akbank hesabınızı nasıl dolandırtıyorsunuz anlamıyorum. bakın benim tek bir akbank hesabın dolandırılmadı. çünkü hesabım yok
  • akbank zaten komple sıkıntılı bir banka. rezalet gibi rezalet gerçekten.
  • evlilik öncesi, lazım olan bir parayı akbank çaldırdı.

bana bu parayı 3-5 ay sonra verse sizce değeri nedir? bu kusuru örtmeye yeter mi? ki vereceği de şüpheli, şikayetvar'da bir sürü insan hala uğraştığını ama geri alamadığını yazmış.

evlenenleriniz bilir. zaten belli bir stres vardır. bir de akbank'ın para çaldırmasıyla uğraşıyorum.

akbank bunun önlemini alamıyorsa, güvenliğini sağlayamıyorsa, o kartları dağıtmasın o zaman.....karta çip ekletip dağıtsın... güvenlik ekipleri sürekli olarak bankamatikleri kontrol etsin.... müşteri temsilcileri insanları oyalayıp kandırmasın...

binbir tane yolu var.
  • akbank neo kartım kopyalandığından dolayı dün aynı olay benim de başıma geldi, ankarada oturup benzeri olaya kurban giden arkadaşlar mesaj atarsa sevinirim, belki aynı bankamatikten kopyalanmıştır kartlarımız
    not: akbank bankamatiklerinin giriş kısmı düz olduğundan dolayı kolaylıkla farklı bir alet takılabiliyor, bankanın güvenlik önlemlerini arttırması gerekmekte
    not2: kuytu köşede bulunan bankamatiklerden para çekmektense, sube önünde bulunan bankamatiklerden para çekmeyi tercih edin
  • dört dörtlük rezalet. akbank zaten kesinlikle çalışmayacağım bir banka. çünkü daha önce müşterileriydim ama beni öyle pişman ettiler ki, pabuçsuz kaçtım gibi oldu.

bu rezalette başka bankadan işlem yapılıyor ve hesap sahibine uyarı gitmiyor. ziraat bankası maximum kartıma ek kart çıkartmıştım ve ek karttan 300 tl'lik alışveriş yapılınca bile bana sms yollamışlardı. akbank kadar vurdumduymaz banka tanımıyorum. müşteri memnuniyeti benim için sıfırın da altındadır.
  • kart kopyalanıyor, 1200 tl başka bankamatikten çekiliyor 60 lira komisyonla. veee, akbank tek bir uyarı mesajı, maili dahi göndermiyor.

8 gün sonra şans eseri kendim öğreniyorum durumu.

yazıklar olsun.
  • üzücü olay.

para çekildiğinde haber gelmesi için (bkz: haberci)