şükela:  tümü | bugün
  • üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından milli eğitim bakanlığının okul birincilerinin bir kısmını ösym'ye bildirmediğinin ortaya çıkması durumu.

okul birincisi olarak tercihlerine yerleşemeyen yüzlerce öğrencinin hak mağduriyeti yaşaması söz konusu.

meb'e bağlı lise sayısı ve okul birincisi sayısı belliyken okul birincisi sayısını eksik olarak bildirilmesi tam bir rezalet. 100 bin tane liseden, 70 bin okul birincisi çıkmasına şaşırmamak tahtadan devasa bir at görüp hiç şüphelenmemek 'le eşdeğer

konuyla ilgili iha'nın haberi

mesaj sonrası editi:
    mesajla ulaşan idareci bir arkadaş, okul birinciliği bilgilerinin, girildikten bir hafta sonra kaybolduğunu fark edip tekrar girmiş. sanırım bir veri tabanı sorunu var.

ayrıca #okulbirincilerisorunu isimli bir hashtag de açılmış.

twit atmak için yetkililerinin twitter adresleri

milli eğitim bakanı @ziyaselcuk
    ösym başkanı @halis_aygun
    yök başkanı @yekta_sarac
    milli eğitim bakanlığı @tcmeb

mağdur öğrencilerin kamu denetçiliği kurumuna başvuru yapması için link
  • yerlerine çoktan birilerinin yerleştiği aşikar olan birincilerdir...
  • yetmez ama evet. her yıl binlerce öğrencinin hakkı yenilip binlerce öğrenci hak etmediği bölümlere giriyor, neden? okul birincisiymiş. ulan 40 binlik çocuk 10 binlik yere giriyor bu haksızlık yüzünden, ki bu okul birincileri genelde öğretmen ya da müdür yakınları olur ya da benzer bir şey yoksa benden başarısız sınıf arkadaşımın sözlülerden 100-100 almasını benim ise 70-80 arası almamın pek bir açıklaması yok.

edit: ben mebi savunmadım aksine yanlış olan bir uygulamayı daha yanlış bir hale getirmişler. tamam bir kısım okul birincilerinin hakkı yenmiş ama hakkı yenen okul birincileri de başkasının hakkını yiyecek. üniversite sınavında 8k geriye atılan sıralamam ve birincinin de 15k yukarı çıkması zaten bir adaletsizlik. bir de üzerine okul birincisi kontenjanı açılıyor böyle bir şey mi olur, direkt harvarda yollayalım o zaman.
  • okul birincisi kontenjanı ne amk ?
    okulda birinciymişsin almışsın tam puanını daha ne olacak ? istersen girme sınava direk atan istediğin üniversiteye.
    umarım kaldırılır bu uygulama.
  • meb kadrolarında çok hızlı atama ve yer değiştirme olduğundan kaynaklanan bir sorun olduğunu düşündüğüm hata.

umarım düzeltilir.

bakanlık, ilçe ya da okul nezdinde bir gördüğünüz idareciyi nerdeyse 6 ay sonra görmeniz mümkün değil.

yönetici kadrolarının yarısı sınavsız, puansız görevlendirme diye bir ucubeyle sendika kadrosundan görev yapıyor.

ilçe milli eğitim müdürlerinin bile ciddi bir kısmı görevlendirmeyle atamasız sınavsız, puansız çalıştırılıyor.
  • diploma notunun güncel halinin aday tarafından ösym ye bildirilmesi onaylanması gibi bir gereklilik oldu bu yıl. ondan kaynaklı olmasın? yine de araştırılması şart.
  • okul birincisi kontenjaninin kaldirilmasini gosteren hede.

zaten sacma sapan ozel lise midir temel lise midir ne haltsa, sisirildi tum notlar sonra devlet okulundaki birinciyle es deger olmus oldu. okul birincisi olmakta ne var artik sen paradan haber ver. azalarak bitmesi gereken osym’nin bir baska sacmaligi. bir digeri icin ;

(bkz: diploma puani)
  • okul birincisi düşmanlığı yüzünden aynı uygulamanın sınava girenlerin bir kısmında kullanılıp bir kısmında kullanılmamasını savunanları gördüğümüz olay.

birader olay okul birincileri değil, dümdüz çifte standart var bu olayda, siz hala yetmez ama malım.
  • entariyi ikiye bölerek gireyim:
    bir kısmı bildirilmiş, bir kısmı bildirilmemiş ise ve uygulama yürürlükte ise vahim.
    .
    görüşüm: bu uygulama kaldırılsın. anlamsız...öğretmen ve idare ile arası iyi olan bi sivri, itttir kaktır birinci yapılıyor, tamamen subjektif kriterler geçerli.
    .
    sessiz, sakin, ancak başarılı kendi halinde bir çocuk, gözden kaçıyor, kaçırılıyor!!!
  • sikimsonik bir uygulamaya konu olan rezalet.

keşke komple kalksa.

düz lisede birinci olmak ile ankara fen lisesinde birinci opmak aynı mı?

özel okulda yata yata birinci olmakla, galatasarayda birinci olmak aynı mı?

lise birinciliği kontenjanı adaletsiz, aptalca, çürümüş bir uygulamadır, sınav herkese ortaktır kim yüksek yaparsa kazanmalıdır hiçbir lisenin zorluğu birbirine eşit değildir, zaten zorlayan lisede okuyan çocuk diploma notu uygulamasından puan kaybetmekte, bu da aptalca olan 2. uygulamadır.