şükela:  tümü | bugün
 • 16 ekim 2016 tarihinde tk 1765 sefer sayılı istanbul-varşova seferi için bileti olan arkadaşlarımın az önce yaşadığı durumu aynen aktarıyorum:

  '' istanbul'dan polonya'daki fuara gitmek üzere thy tk 1765 sefer sayılı uçak için bilet aldık. havaalanı kontrolleri uzun olduğu için erkenden havaalanına geldik. boarding için tüm thy uçuş şartlarına bağlı olarak bavullarımızı teslim ederek istenilen saatten önce çıkış kapısı olarak kart üzerinde görünen 207 nolu kapıda yerimizi aldık. kamera kayıtlarında tüm işlem ve kapıya geliş görüntüleri mevcuttur. daha sonradan kapıdaki bir görevli varşova uçağı yolcusu olup olmadığımızı sordu ve varşova için burada beklememizi bize iletti.

  bizimle birlikte bazı yolcular da bekliyordu. toplam 9 kişiydik ve bize uçağın çıkış kapısı olarak 207 numara hem kart üzerinde hem de görevli tarafından belirtildi. biz de görevliden aldığımız teyit sonucunda kapı önünde oturduk ve beklemeye başladık. o anda ekranda varşova yazmaktaydı.

  daha sonradan uçuş saati geldiğinde kapıya yöneldiğimizde uçuş kapısının değiştiği ve diğer kapıya gitmemiz gerektiği belirtildi. yeni kapı numarası 202 olmuş. ancak bununla ilgili hiç bir anons, güncelleme ve gsm mesajı almadık. yani son anda bir kapı değişimi olmuş, bu değişim 207 ekranına yansımamış, hiçbir görevli gerekli uyarıda bulunmamış ve anons yapılmamıştır. durumu hasbelkader öğrenir öğrenmez diğer kapıya koştuğumuzda da boarding zamanı doldu denilerek uçağa alınmadık.

  yani biz erkenden çıkış kapısına gidip, görevliye sorup ve güvenip yerimizde beklediğimiz için elimizde olmayan nedenlerle ve thy'nin hatası yüzünden uçağımızı kaçırdık. meğersem bir thy uçağına binebilmek için girişteki büyük ekranların başında nöbet tutmak gerekiyormuş(!).

  konu hakkında thy yetkililerine gittiğimizde bize 2 yıldır anons yapmanın yasak olduğunu ve uçak kapı değişikliklerini kendimizin takip etmesi gerektiği söylendi. biz de son anda olan kapı değişikliklerinde taşıyıcı firmanın yolcuların doğru yönlendirilmesi için ayrıntılı bilgilendirme yapması gerektiğini, cep telefonlarına mesaj olarak veya en basitinden eski kapıdaki görevlileri telsiz ile bilgilendirerek orada kapısı değişen uçağın yolcusu olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini belirttik. bunları dedikten sonra bir şey diyemediler ve müşteri hizmetleri ile görüşmemizi söylediler.

  tabiki bu noktada rezalet daha bitmedi. gidiş-dönüş aldığımız biletin ilk ayağını kaçırdığımız için dönüş biletimiz de otomatikman iptal olmuş. thy'nin eksik bilgilendirmesi ve hatasından kaynaklanan bu durumdan ötürü gidiş-dönüş tüm biletimiz yandı.

  bu durumu thy müşteri hizmetlerine şikayet olarak ilettik.bize bugün değil 2-3 gün sonra dönüş olacakmış. yani global bir firma tüm biletini gidiş-dönüş iptal ediyor, o an seni sallamıyor bile. tekrardan sonraki uçuşa bari aynı fiyattan bilet verin mağduruz gitmemiz gerekiyor parasını verelim şuan dediğimizde bize sadece gidiş için 2500 tl fiyat çıkardılar.

  polonya havayolları durumumuzu nazikçe dinledikten sonra tek kişi gidiş dönüş biletini son dakika olmasına rağmen 1100 tlye vererek bize yardımcı oldu. onlara da son dakika düşene vurma fırsatçılığı yapmayan bir firma oldukları için teşekkür ederiz.

  buradan anladığımız şey, önemli olanın filmlere reklam vererek, bilmem kaç yıldızlı firma olmak yerine azıcık müşterisinin yanında olan firmaları daha fazla kullanmamız gerektiğidir. bilmem kaç tane uçağın olması seni iyi bir havayolu yapmıyor maalesef. senin müşteri hizmetlerin bir şikayete bile 2-3 gün sonra dönebiliyorsa kusura bakma ama sen global bir firma değilsin.''

  arkadaşlarımın bu durumunu okudukça empati yapıyorum ve acaba ben olsam ne yapardım diyorum. mesela elimde bir kitap olsa ve bana burada bekleyin diyen resmi bir görevli olsa, ben güvenle kitabımı okumayı seçerdim. demek ki arkadaşların dediği gibi bundan sonra hepimiz thy müşterisi olarak büyük ana ekranların önünde nöbet tutacağız. bir de pegasus olsa anlarım da, bir bilete 2000küsür çeken firma sms parası peşinde mi koşuyor. 2016 yılında hala mı bir merkezi sms bilgilendirme sistemi yok. miles smiles vs şeylere reklam mesajı atacağınıza bir kere de yolcunu bilgilendirsen ne olur.

  bakalım türk hava yolları şikayete nasıl bir dönüş yapacak. biniş kartları, ilgili görevli ile konuşma anları vs her şey kayıt altındaymış ve bu şekilde yasal yollara da başvuracaklarmış arkadaşlarım. ben de takipteyim

  edit: olayın direk içinde olmadığım için dakika dakika ayrıntı yazamıyorum çünkü oturduğum yerden, uzak mesafeden havalimanı sitelerine girip saat şuymuş öyleyse şirket haklı demek düşünmeden fikir sahibi olmak olur ki bu da maalesef dünyanın neresine gidersek gidelim kafadaki türklüğü atamadığımızı gösterir.

  benim yaklaşımım şu şekilde. 9 kişi uçağı kaçırmak için fazla bir sayı. ki madem istatistik kasıyoruz, bu 9 kişinin de erken check-in yapmış olması ve salon önünde ve civarında olması ve buna rağmen hiçbirinin kafasını çevirmeyip bunu farkedememesi düşük ihtimal.

  burada sorun olayın kapı önünde ekran ve görevli vasıtasıyla bildirilmemiş olması. hatta ve hatta bir görevlinin sesli olarak varşova buradan teyidi vermesi. yani tekrar diyorum thy kullanırken kapı önlerinde beklemeyip, ana ekranlar ve info deskler önünde bağdaş kurup, netten ahl sayfasını refresh mi edelim. yani o zaman babaanne dede vs yaşlılar tam allaha emanetmiş ne güzel.

  final edit: bir avukat arkadaşıma danıştım. hizmeti veren firma hizmet değişimini her müşteriye bildirmek zorundadır. bilet alınırken hizmet satış şartlarında, yolcu sorumlulukları arasında hizmet değişimini takip etmek gibi bir zorunluluk yok. çünkü hizmeti, okuma yazma bilen,gözleri 0.25ten fazla miyop olmayan müşteriler için satmıyorlar. okuma yazma bilmiyor olabilirsin, anons yasaksa bir kişi görevlendirilip eski kapıda sesli uyarı yapmak zorundasın.

  ki tekrar söylüyorum ekranda bilgi yokmuş ve bir görevli kendilerini o kapıya yönlendirmiş.

  neyse sonuçta burada insanların nasıl olayların aslını bilmeden veya içinde bulunmadan rahatlıkla yolcuyu suçlayabildiğini görmüş olduk. yani bu insanlar varken thy her bineni tuvalete çekip birşey yapmıyor en azından ona da yarabbi şükür çekerler bize sıkıntı olur.

  ayrıca yabancı hava yolları hatta çoğu zaman pegasus bile herkese haber veriyor arkadaşlar. sms geliyor en azından

  sonerta adlı yazara cevaben, 'mal sürüsü' gibi bir hakareti ne amaçla ettiğini ve eğer dava sonucu müşteri haklı çıkarsa ne diyeceğini görmek isterim.

  diğer arkadaşlara iyi kötü yazdıkları bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlarım adına. hava meydanları ihmali olduğu fikrine katılıyorum ama hava meydanlarından hizmeti alan firmanın da müşterisine karşı bir sorumluluğu olduğu kanaatindeyim. bunu da ileteceğim ilgili arkadaşlara.

  dava kaybedilse bile muhtemelen o aradaki kaybettikleri parayı burada bilmeden hakaret eden arkadaştan alacaklardır çünkü kendileri kız peşinde koşan kişiler değil tam tersi iyi avukatları olan bir şirketin sahipleri. defalarca uçağa binmiş kişiler ve eğer bu kadar ısrarla yanlış yönlendirme olduğunu belirtiyorlarsa ben şahsen kendi hataları dışında bir ihmal olduğunu düşünüyorum
 • taze taze sıcak sıcak güzel rezalet.
 • türkiye de (bkz: müşteri memnuniyetinin mal satılana kadar olması) nedeniyle gerçekleşen rezalet.bu konularda güzel ülkemin en iyi firması olmasıda cabası.size bu süreçte en içten dileklerimle peygamber sabrı diliyorum.
 • müşteri bilinçsizliğinin de rol oynadığı, tam olarak rezalet olarak niteleyemediğim durumdur.

  öncelikle, uçuş kapısı istanbul saati ile 11:03 gibi 207'den 202'ye değiştirilmiş.

  kanıtı burada.

  uçağın kalktığı saat 12:54.

  onun kanıtı da burada .

  kalkıştan 30 dakika önce kapıların kapandığını varsayarsak, 11:03'ten 12:24'e kadar uzanan bir süre var. 202 numaralı kapı ile 207 numaralı kapı arasındaki yürüyüş mesafesi en fazla 10 dakika. kapı değişikliği ile kapıların kapanışı arasındaki süre 80 dakika.

  bu arkadaşın bahsettiğine göre kafası karışan grup topu topu 9 kişi.

  bu seferi gerçekleştiren airbus a321 uçağının thy konfigürasyonu 180 kişiden fazla yolcu alıyor.

  thy'nin son basın açıklamasında verilen ortalama doluluk oranı %74 civarında. şuradan görülebilir...

  bu rakamları kullanarak uçakta ortalama 130'dan fazla yolcu olduğunu düşünebiliriz.

  yolculardan %93'ü kapı değişikliğine rağmen uçakta yerlerini almışsa, biraz da kalan %7'nin nerede hata yaptığını düşünmek lazım.

  ben bu tip tek taraflı rezaletlere pek itibar etmiyorum.

  evet, boston'da pazar sabahı. yeni kahvaltı yaptım. işim gücüm yok :)

  edit: evet, babaanne - dede konfigürasyonu da probleme katıldığı için bunu da düşünelim. öncelikle, uçağı kaçırır kaçırmaz, sözlüğe demeç veren elemanın babaanne ya da dede olmadığı belli. benim tahminim, 20'li, 30'lu yaşlarında bu insanlar. dahası, 100'ün üzerinde yolcu ile havalanmış uçakta bizim "rezalet" grubunun babaannesi ya da dedesi yaşında olması muhtemel insanların varlığı da neredeyse kesin gibi. yani babaanne-dede mazereti kullanan sosyal medya gençliği buraya entry girerken, gerçek babaanne ve dedeler uçağa binmiş.

  ve son olarak... uçak planlanandan neredeyse 20 dakika geç kalkmış. o 20 dakika içinde bu 9 kişinin aranmadığı, anons edilmediği, beklenmediği ne malum? bu uçuşun planlanan kalkış saati 12:35. son 7 günün ortalama kalkış saati 12:38. yani hayli dakik bir uçuş. ne hikmetse bugün 12:54'te kalkmış. evet, bence anons filan olmuş. bu 9 kişi beklenmiş.

  dediğim gibi... tek taraflı olarak kaleme alınmış, tatminkarlıktan son derece uzak bir rezalet söz konusu. hatta bence bu 9 kişiye sahip çıkan bir babaanne ya da dede olsaymış güzel güzel uçaklarını yakalarlarmış. babaanne / dede deyip geçmeyin. hepsi son derece uyanık. eski toprak. onlar bilir işlerini.
 • boston'daki milyoner yazar arkadaşın delilleriyle ispat ederek konuya kilit vurduğu olay.
 • bundan sonra böyle..

  (bkz: boston we have a problem)
 • havayolunu kullanmak isteyen fakat kurallardan bir haber yazarlar serisinin 2. vakası.

  yolcu uçuş ekranlarından kapı değişikliğini takip etmekle yükümlüdür. oldu olacak kapı kapı dolaşıp yolcu toplasınlar.
 • lot varken thy ile seyahat etmeye çalışanların kaşınmış olduğu hadise.

  http://www.lot.com/
 • yolcunun rezaletidir. ekranları niye koyuyorlar oraya?
 • thy değil yolcu rezaletidir. okuma yazma bilmeyene bilet satmasınlar mesela, herkes rahatlasın.