şükela:  tümü | bugün
 • 5,81'den güne başlayacak kur.
 • 5.6'ı test edecektir. ytd
 • öhöm.. yine ben.
  terste kalanların korkulu rüyası, enflasyona yenik düşenlerin gazmanı:
  black adam.

  5,80 desteğini aştığımıza göre kara kaplı defteri çıkarmanın zamanı geldi.
  az önce grafiği temizleyip yeni bir çalışma yaptım ve sonuçlarını paylaşmak istiyorum.

  şurada sonlara doğru 5,10 seviyesinden bahsetmiştim. bu hedef 16 ağustos-26 eylül arasında oluşan ters fincan kulp formasyonunun hedefi. tarih değişiklik gösterebilir ancak formasyonun varlığı konusunda şüphem yok. nasıl bir şey bu formasyon? örnek
  ölçümü tekrar yaptığımda hedefin 5,15-20 arası olarak güncellenmesi gerektiğine kanaat getirdim.

  şu anki tabloya bakınca önümüzde ciddi bir destek olmadığını görüyorum. 5,756 destek olarak çalışmış, bunun aşılması halinde 5,694 destek olarak çalışabilir.
  5,27'den 7,07'ye 3 günde çıktığımız için şu an destek bulmak da zor oluyor.
  böyle durumlarda hareketli ortalamaları kullanmak fikir verebilir.

  bu arada, 20 günlük ma* 50 günlük mayı aşağı keseli 3 gün oluyor. bu da düşüşün derinleşmesi anlamına geliyor. normalde 50 günlük ma destek olarak çalıştığında ivmeli bir yükseliş beklenir. (5,93'ten 6,23'e yükseldiğinde aslında 5,93 seviyesi 50 günlük ma desteğiydi. oraya değdiğinde de 3 gün arka arkaya yükseldi ve soluğu 6,23'te aldı.)
  ancak 50 ma bu kez çalışmadı, rahatça geçildi. yani bu durum terste kalanlar için uzun bekleyişin habercisi olabilir.

  genelde günlük grafiklere bakarım, saatlik grafikler yanıltıcı olabiliyor. o yüzden bu yazdığım rakamlar-seviyeler orta vade hedefler. 16 ekim başlığına yazdım diye o gün gelecek diye algılanmamalı. zaten aşırı mal olmayan biri bunu anlayabiliyor ama yine de belirteyim.
  bu hedeflere giden yol düz bir yol değil. fiyat grafiklerine baktığınızda hareketlerin zig zaglar çizerek oluştuğunu göreceksiniz. verdiğim noktalara varış da bu şekilde olacak.

  daldan dala atladım yine çok uzadı.
  neyse, özet geçeyim.

  şu anki düşen trend çizgisi yukarı doğru kırılmadığı takdirde ters fincan kulp formasyonu çalışabilir. bunun da hedefi 5,15-5,20 aralığı oluyor.
  "ehonomi çoh ğötü ya, nasıl gelecek o rakam" diyecekler olabilir. orası beni ilgilendirmiyor canım. gelirse ekime, gelmezse s.kime kadar artık. nihayetinde benim tespitim budur.
  yarın belki de bunların hepsi çöp olacak ve dirençleri kıra kıra yukarı devam edecek. bunu bilemeyiz. her şey tahminden ibaret.

  herkese bol şans.
 • fantastiktir. 5.10 bekleyen belediyeden yardım beklesin daha iyi. öyle uzun uzun yazmakla olmuyor bu işler, dolar biraz yükselse hemen o yazıyı silip ben size yükselecek demiştim dersiniz :d

  al bu da benim öngörüm: (bkz: #82314986)

  fed faizlerinden sonra 5.10'da görüşelim lütfen. :)
 • baygezen ile black adam arasında kavga çıkaran dolar kuru.

  bahisleri açıyorum beyler. ikisinin oranı da 3.15. ytd.*
 • hep bunu yapmak istemişimdir. ancak sıra gelmiyordu.

  alım fırsatı

  hahahahahahaha

  ulan 13 ağustos gecesi yani doların pik yaptığı gün ulaştığı seviye olan 7.20 tl. den beri doların her düşüşünde böyle diye diye milleti güzel gibtiler.

  o vakit bende şunu diyorum.

  düşen bıçak tutulmaz

  not : en azından kısa vade için.orta uzun vade için ortaya karışık bir sepet fena olmaz (usd, euro, gold)
 • bu sayfada ki yazilarin hepsini okudum ve black adam sen haksızsın...

  (bkz: turkishmusic.org'daki sezen aksu tartışması)

  fakiri yine daha fakir yapacak kurdur.
 • geçenlerde 5.82'den döner ve 5.94 üstü kapanış yaparsa müthiş bir dönüş teyidi olacağını söylemiştim; teyit geldi mi? hayır. trendline'ı kırmazsa ayı sezonu sürer demiştim; kırdı mı? hayır.

  ayılar her yerde. ama artık fazla vakitleri kalmadı.

  şimdi 5.69'dan sekip minimum 5.75 üzerinde kapatması gerektiğini söyleyebilirim. en net hali ise 5.82 üzerinde kapatması olur.

  ayrıca,
  (bkz: 27 eylül 2018 dolar kuru/@karaage)
 • düşüşe devam eden kur. sanırım 25 ekim'deki merkez bankası'nın faiz kararına kadar düşüş devam edecek.
 • 6.60'dan yüklü girdiğim ve zerre endişemin olmadığı kurdur.
  günlük alım satım yapmıyorum. en geç 31 aralık 2018'e kadar zararımın kapanacağını düşünüyorum. fişekçileri, şelalecileri bırakın, karaage adlı yazarlar gibi söylediğini teknik ve temel analizle destekleyen yazarları takipte kalın.
  takım tutar gibi para birimi tutmanın cebinize faydası olmadığını da unutmayın.

  edit: 5 ocak 2018'den beri rsı ilk kez 30'a bu kadar yaklaştı. piyasalar kapalıyken böyle aceleyle düşürdüklerine küçük yatırımcıyı oyunun dışında tutmak istedikleri açık. ben ev paramı dolarda bekletmeye devam ediyorum. değil 6.6, 7 yapsalar da benden alamazlar.