şükela:  tümü | bugün
 • şu an kızılay'da polis mudahalesiyle topluluk ikiye bolundu. geri cekilindi gaz ve su yuzunden. yine yavas yavas toplaniliyor.

  devamı için: #34629976
 • rahmetli ethem sarisuluk'un (nur icinde yapsin) polis tarafindan siddetle mudahale edilen anma toreni. sirri sureyya onder'in meclis kursusunden gosterdigi bir resim vardi. diyarbakir'da bir cenaze alayina aynen bu sekilde saldiriyordu polis. devletin bizi ne olarak gordugunu bilmemiz acisindan faydali bir benzetme olur diye yazdim. bir de sanki cenaze alayina saldirilanlarin devleti ne olarak gordugunu anlamaya baslamisim.

  umit fakirin ekmegi. bu hukumet degisse, baska seyler de degisir mi acaba? icimden bir ses belki diyor.
 • izin vermedikçe, saldırdıkça insanları daha çok kinlendirdiklerinin farkında olmayan bir grup andaval yöneticinin engel olmaya çalıştığı anma yürüyüşü.
 • dirisini katlemekle yetiyen bir rejimin ölüsünden korkarak müdahele ettiği cenaze törenidir.

  (bkz: faşizm)
 • iktidardaki zihniyetin, eger kendi saflarinda degilse insanlarin dirisine saygisi olmadigini zaten biliyorduk.

  bu zihniyetin insanlarin ölüsüne hürmet etmediklerini de defalarca gördük. "x kadar sünnü öldü" denilen reyhanlida gördük. kaderinde ölmek olan maden iscilerinde gördük. yan gelip yatmayip terörden ölen askerlerde gördük. insanlar ölürken yurtdisina kacanlarda gördük.
  insanlari alevi, sünnü diye ayirip "ben elhamdurillah sünniyim" diyen iktidarin, kendi kursunuyla kafasindan vurarak oldurdugu bu arkadasimiza saygi duymasini beklemek hataydi.

  o cenaze tasinirken, eminim ki oradaki herkes o cenazeye polisin "önce uyardik" temasi altinda saldiracagini biliyordu.
 • akp faşizminin cenaze aracının önünü bile kesebildiğini gösteren yürüyüş.

  allah belanızı versin.
 • bir cenaze konvoyuna saldırmak ne demektir? ölüye de mi saygıları yok bu insanların? cenaze lan! insanlar yas tutuyorlar, yürüyecekler sadece. görsün bunu o yobazlar da gözleri açılsın, kafalarını da kendileri vursunlar bir zahmet duvarlara.

  tanım da yapalım: polisin müdahale ettiği yürüyüştür.
 • ethem'le son bir kez bulusmamiza izin vermediler. yetmedi tomalarla kovaladilar, ara sokaklara kadar gaz attilar.

  ankara'da besiktaslilar olarak zafer carsisinin onunde toplandiydik. once kizilay'in trafigin kestiler. bes dakika sonra tomalarla saldirdilar. biz meydana yuruduk yine de. allah sizi inandirsin, otuz kisilik cucuk kadar grubumuzdan guc aliyordu insanlar. bu ruhu da tutuklayabilecek misin?

  sihhiye yonune hizla geldiler, tomalar turuncu bir su sikiyordu. yiyenler ayni kimyasal icerikli su oldugunu soyluyor. sonra yagmur gibi gaz bombasi yagmaya basladi. polis kiyafetli halk dusmanlari alenen oldurmek icin saldiriyordu. ataturk lisesinin icinden kacarken oraya kadar gaz attilar. ayaklarimizin dibinde patliyordu. lakin grubumuz sikidir, surekli yonlendirmeyle kacmayi basardik. ama benim nefesim bu kadardi canlar...

  bu vesileyle ankara direnisi'nin gorunmez kahramanlarina tesekkur etmek istiyorum: taksiciler... elbette hepsi degil, ancak cogunlugu alandan direnisci kaciriyor. hem de ciddi bir polis baskisina ragmen. bindigim taksici gunde iki mesaja ragmen dun sincan'a birinin bile gitmedigini soyledi. "allahtan baska korkumuz yoktur, bunlarinki zulumdur" dedi. bu kadar kufursuz demedi. aynada kur'an asiliydi. donuste meydana gidip baskalarini da alacakmis. "parasiyla degil mi" dedim, "para icin o kadar gaz yenmez" dedi. tomalarin onunden direnisci topluyorlardi en son.
 • ethem'in ölmediğini hepimize göstermiş yürüyüştür.

  ayrıca aklıma bir insan ömrünü neye vermeli türküsünün son dörtlüğünü düşürmüştür.

  bir insan ömrünü neye vermeli
  para mı onur mu taş diken bir yol
  ağacın köküne inmek mi yoksa
  savrulup gidiyor yaprak dediğin
 • gaz bombalarının sisi içinden gelen bir kurşunla hayata veda etti, şu an tabutu bile gaz bombardımanında, toma sağanağında toprağa veriliyor. hakkındaki gerçeği sislerin arasında gizlemeye çalışsalar da, bu halk seni hiç unutmayacak. rahat uyu!
hesabın var mı? giriş yap