şükela:  tümü | bugün
 • ülkenin ulusal kanalları arasında başı çeken kanal d'nin ana haber bülteninde vermiş olduğu bilgi doğrultusunda varlığından haberdar oluyoruz.

  http://www.kanald.com.tr/…d-ana-haber-bulteni/19219

  bu linkteki videoda zaman olarak 14:43'ten itibaren izlediğinizde, alanda temizlik çalışması yapan belediye çalışanlarının bir kısmının, alanda kalan özel eşyaları "ben bunu giyerim" diyerek kendine ayırdığını, bir kısmının çantalardan cep telefonu-cep bilgisayarı gibi kıymetli eşya topladığını görebiliyoruz.

  ben, yüzleri açık seçik görülen bu kıymetli belediye işçilerinin, bulmuş oldukları kıymetli özel eşyaları, bir envanterle toplamak ve sahiplerine! teslim etmek üzere ayırdıklarını düşünüyorum. ancak tam tersi de mümkün olabilir, bunun ispatı, görüntülerle tespit edilenlerin (kalan kısmına bir şey yapmak mümkün olmasa da) kolluk kuvvetlerince sorgulanarak el koydukları eşyaları ne yaptığının ortaya çıkarılması ile mümkün olacaktır.

  şimdi; eğer ki ben, hamaset edebiyatı güdecek olsam, bilindik bir yol izleyerek, karşımızdaki herhangi bir güruhun içinden bir tane "uygunsuz" tabir ettiğim davranış sergileyen kişiden yola çıkarak tüm güruhu "hırsız, kapkaççı, çapulcu, ahlaksız" ve bunun gibi sıfatlar yakıştırarak aşağılayabilirdim. görüntülerdeki insanların belediye'ye giriş yollarından tutun da ailelerinin kafa yapısına, eşlerine ve dostlarına, giydikleri ayakkabıdan kafalarındaki baree kadar her şeyle ilgili yalanlar söyleyip, "utanmazlar gezi parkına ayakla girmişler, hatta orada ayran bile içmişler, cuma günü görüntülerini de yayınlayacağız" diye dalga geçebilirdim.

  ancak bunları yapmanın yanlış olduğunu, videoda görüntülenen "özel eşyalara el koyma" işleminin kolluk kuvvetlerince sorgulanması ve eğer bulunabiliyorsa el konan eşyaların sahiplerine teslim edilmesi gerektiğini söylüyorum.

  velev ki görüntülerdeki ve belki göremediğimiz başka el koyma işlemlerindeki şahıslar, bu el koyma işini yağmalama hissiyatı ile yapmış olsunlar, bu durumda dahi "tümbelediye işçileri ahlaksızdır" diyemeyiz. bütün belediye çalışanlarını hırsız konumuna düşüremeyiz. işte yılların "münferit" kavramının devreye girmesi gereken asıl nokta bu olmalı. yapılan el koymalar eğer yağmalama ise bile bunları münferit saymak gerekir.

  bazı densizler gibi, münferit olayları topluma, topluluklara, gruplara ve toplumun belirli kesitlerine ait steryotipik davranışlar gibi addetme, bunun üzerinden siyaset ve/veya propaganda malzemesi çıkarma, hatta bir adım öteye gidip bunları yalanla destekleyip daha büyük hezeyanlara gark olma işiyle iştigal etmemeliyiz.

  gerçek bir türk vatandaşı olmak, bir başka vatandaşın düşüncesine, kültürüne, varlığına/bedenine, sosyal pozisyonuna, görevine, mesleğine, özel eşyalarına ve özel hayatına saygıyla başlar.

  bu bağlamda; 16 haziran 2013 gezi parkı yağması'nın, gerçek olmamasını umuyor, her ne kadar "gözler görüyor, kılavuz gerekmiyor" desek de, içimdeki umudu yitirmemek için, insanlığa olan güvenimin sarsılmaması için dik duruyorum.
  "duruyorum!".
 • resmen bir kişinin telefonunu çalmakta olan bir insanı görebileceğimiz görüntülerdir.
 • bastaki eli masali hayat calar, ozgurluk calar, alttaki eli supurgeli telefon calar, saat calar. balik bastan kokar lakin yalancinin mumu yatsiya kadar yanar
 • devlet eliyle yapılan hırsızlıktır.
 • sadece son dönemde olan olaylar yüzünden değil her eylemden sonra belediye işçilerine acırdım.

  o yüzden camın çerçevenin indirilmesine karşıydım. hatta daha dün bi arkadaşa "ortalığı fazla dağıtmasalar keşke, olan garibana oluyor. adamları daha fazla çalıştırıp para vermiyorlar." demiştim.

  bir insan zor durumda kalmış, kaçmak zorunda bırakılmış, dövülmüş insanların malına el uzatıyorsa ve içinden kendisi için eşya seçiyorsa bin beter olsun. yediği ekmek boğazında kalsın.

  not: garibanlık ve fakirlik farklı kavramlardır.
 • kul hakkı yiyicilerdir. suçtur, günahtır...

  bir gelenektir: kale ya da şehir kendi iradesi ile teslim olmazsa, şehri/kaleyi fetheden 3 gün boyunca yağma yapabilir.

  bu amcamlar da kendini bu uygulamaya kaptırmış herhalde, ganimetlere dalmışlar. yazık...
 • memleketteki yaklaşık bil milyon öğretmenden fazla,
  beş milyon asgari ücretliden kat be kat fazla maaş alırken
  aldığı paraya doymayan/doyamayan gözü ve ruhu aç ibb personeli tarafından gerçekleştirilmiştir
hesabın var mı? giriş yap