*

şükela:  tümü | bugün
  • adını 15-16 haziran 1970 olayları ınden alan sarp kuray tarafından kurulmuş örgütlenme.iç çatışmalardan,aralarına giren ajanlardan bilmem neyden ötürü sarp kuray tarafından fesh edilmiş, tamamen deşifre olarak dağılmışlardır.ek olarak.

    (bkz: partizan yolu)
  • 16 haziran 1988'de yaptıkları toplantı ile temelleri atılan, o yılın sonlarına doğru da kurulan sosyalist bir oluşum. eski vatan partisi üyelerinin de aralarında bulunduğu kurucuların tamamının hikmet kıvılcımlı görüşlerinden etkilendiği ve var oldukları dönemde bu çerçevede siyaset izledikleri görülmüştü.

    hareketin içindeki en ağırlıklı ekip, partizan yolu dergisi çevresinden gelen sarp kuray grubuydu. 1991 yılında sarp kuray ekibinin hareketten ayrılması ile nicelik anlamında güç kaybettiler ve pek ses getirebilecek bir etkinliğe sahip olamadılar.

    bunun ardından uzunca bir süre kendi içlerinde tartışma süreci yaşayan hareket, çeşitli siyasi girişimlerde küçük sayılarla yer almalarına rağmen, sonunda illegal mücadelede karar kıldı ve kadrolarının bir kısmı 2005 yılında devrimci karargah kuruluşunda yer aldılar.