şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---
    arzach'a ithafen
    --- spoiler ---

ekşi sözlük yıllar önce internette türkçe içeriğin en gözde kalesiydi, sansüre karşı logosuna çektiği siyah bantla yeri ve duruşu belliydi.

ekşi sözlük her yazarının katkıda bulunduğu içeriği ile ilerleyen bir mecradır, daha doğrusu mecraydı.

ekşi sözlük formatında bir başlıktaki bütün entryler diğerlerini bağlayıcıdır; sadece bir "okur hesabı"nın istediği kişinin entrylerini görmemesini; sabah gazetesi'nin engin ardıç'ın köşesi kesili halde evine getirilmesi talebi kadar doğal(!) bir istek olduğunu kabul edebilirim.

ancak bir yazar için en basit ifadeyle bir entry'nin yetkinliği daha önce yazılmış zaten bu olmamasına bağlıdır, troll/başlıklarını engelle özelliği ise formatın bu gereğinin işleyişine aykırıdır.

sansürün tanımı diyor ki:
    "censorship is the suppression of speech or other public communication which may be considered objectionable, harmful, sensitive, or inconvenient as determined by a government, media outlet, or other controlling body. "

yani;
    suppression: troll/başlıklarını engelle
    public communication: ekşi sözlük
    other controlling body: ekşi sözlük user interface

işin argümanlardan öte bir diğer sosyal boyutu ise farklılıklara tahammül edemeyen, adeta narsizmin hayat bulduğu bu özelliğin yarattığı sahte toplumsal barış havasıdır. kişiler her ne kadar seviyesiz/değersiz olsalar da en aşağılık fikirleri/ifadeleri karşılarında görmeye tahammül edebildiği ve gerektiği yerlerde bunlara karşılık verebilecek olgunluğa eriştiklerinde kendi kişisel ilerlemelerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilecek ve toplumsal ilerlemeye katkıda bulunabileceklerdir.

ayrıca yazarların engellediği yazarların ve fikirlerinin kendinden uzakta varlığını halen sürdürebilmeleri herkesin kamplaşma ve bloklaşmalarla otosansüre uğrattığı ekşi sözlükte, yazar engelleme imkanı olmayan sözlük okurlarına yönelik antitezleri sunulamayan bir garabet algı yönetimi sahası ve imkanı tanıyacaktır. diyalektiğin tez ve antitez unsurlarından mahrum kalan bir yazın sahası da sadece ve sadece bir mental mastürbasyon çöplüğü olarak tarihteki yerini alacak, ve ekşi sözlük kendini bugünlere taşıyan momentumu hızla kaybedecektir.

troll/başlıklarını engelle televizyondaki bir yayını izlerken beğenmeyip kanal değiştirmek değildir.

troll/başlıklarını engelle tam olarak olmasa dahi; yarın köşe yazısında televizyon eleştirmenliği yapacak bir aykut ışıklar olduğunuz halde kendiniz görmezden gelemediğiniz star tv'yi kanallar listenizden çıkarması için dijitürk'e mail atmanız kadar absürdlük içerir.

troll/başlıklarını engelle kendi özel haberleşmesine karar veren kişinin cep telefonu/facebook inbox'u ile ilgili değildir.
    troll/başlıklarını engelle herkesin birbirinin entryleri üzerine gelişen ve şekillenen bir mecranın dinamiklerine karşı gelmektir.

birini trollere ekleyip başlıklarını engellemek iki defa sansürdür.

birincisinde yazarın kayda değer iletilerini ve konu bütünlüğüne dahil yazılarını gözden kaçırmak pahasına topyekün bir sansüre tabi tutmuş olmakla beraber, ikincisinde de başlığın anlam bütünlüğünün içinde göze batmayacak zararsız entrylerin engellenmesinin azizliğine uğrayarak gereksiz sansüre sebep olursunuz.

bir metnin okumak isteyip istemeyebileceğinize karar vermeniz için o metni baştan sona okumuş olmanız genelde en doğru tercihtir. bunun için sizin yerinize karar verecek otonom bir yapı yazana göre ya da bir kelime öbeğine göre filtreleme yapıyor ise bu apaçık sansürdür.

sizin düşünce yapınızı ve görmek istemediğiniz anahtar kelimeleri bir algoritmayla değerlendirip ona göre filtreleyebileceğinizi iddia ediyorsanız, onu o zaman tartışabiliriz.

ancak bu haliyle trolllere ekle/başlıklarını engelle ile tib filtresi arasında hiç fark yoktur.

çünkü burası sizin kişisel alanınız değil. ekşi sözlüktesiniz her başlık içindeki her entry ile bir bütün burda.

pena başlığını açtım; "gitar çalmak için kullanılan nesne" yazıp başlığı açtım, bir süre sonra sen de gelip aynısını yazarsan benim yazdığım entryi görmeden bu absürd olmayacak mı?

siyasi polemik içeren başlıklarda başlığın tamamını okuyamayan insanlar birbirinin aynı şeyleri papağan gibi yel değermenleriyle savaşırcasına tekrar tekrar yazmayacaklar mı?

iyi yanları da olacak tabi evet, insanları sadece tahrik etmek amaçlı basit troll başlıklarına, mesela son olarak 10 kasımda olduğu gibi, insanlar prim vermeyecek ama bu prim verenler vasat herifler zaten o başlıkların sahiplerini şu an engelleyen insanlar oldukları için bu sorunun kaynağının sözlük formatını ve işleyişini anlayamamış insanlar olduğu gerçeğini değiştirmiyor ve bu başlık engelleme özelliği bu insanlara daha rahat bir hareket alanı tanımaya devam edecektir.

başlık engelleme özelliği hayata geçirildikten sonra hayat bulan bir başka sakatlığa daha değinelim.

kimi de başlıklar açıp çarşaf listeler vererek insanları engelleme çağrısı yaptılar. bu oynadıkları oyunun adı "fişleme"ydi. siz kutsal bilgi kaynağı namıyla bilinen ve sözlük gibi içeriği oluşturan tüm entryler kendinden önce gelen entryler üzerinden gelen bir birikimle gelişen organik bir sosyal medya ortamı üzerinde bu oyunu oynarsanız toplumsal çöküşün bir parçası olmaktan bir enstrümanı olmaya çoktan terfi etmişsiniz demektir.

ikili ilişkileriniz ve diyaloglarınızla birine istediğinizi empoze edebilirsiniz ama bir deklarasyonla bir örgütlü kitle hareketine önderlik edip(başlık açıp), bir liste sunup insanları hedef gösterirseniz; başlığa entrylerle aktif katılım gösteren militanlarınız ve başlığın ilk entrysini favlayan/takibe alan partizanlarınız ve hatta başlığı iştiyakla okuyan sempatizanlarınızla birlikte artık örgütlüsünüzdür ve bu yaptığınız; yaptırım gücü olan örgütlü bir erk tarafından yapılan bir fişleme eylemidir.

bilmeyene anlatır gibi anlatmak zorunda kaldım, bilenlerden özür dilerim.

edit1: daha önce bir benzer 3rd party sözlük fasilitesi olan donuz konusunda saygı duyduğum bir isimce yazılanların da ışığında okumlamak gerek bugünü:
    (bkz: eksi++/@saiko)
    (bkz: donuz/@saiko)
  • neresinden tutsan saçmalık bir rezalet.
    bak bak sen laflara bak:
    "troll/başlıklarını engelle tam olarak olmasa dahi; yarın köşe yazısında televizyon eleştirmenliği yapacak bir aykut ışıklar olduğunuz halde star tv'yi kanallar listenizden çıkarması için dijitürk'e mail atmanızdır."

bak arkadaşım, verdiğin örnekte, bir yayıncı kuruluşun, tüm izleyicilerine ulaşan bir kanalı kapattırma talebinde bulunuyorsun.

biz ise, evimizdeki, bireysel, bize ait olan televizyonumuzdan star tv kanalını 150. sıraya atıyoruz veya siliyoruz ki görmeyelim.
    ev benim, tv benim, kumanda benim.

alt komşuya gidip, "star tv'yi sil" demiyorum.

manipulasyon yapacaksınız da, bari biraz daha doğru yapın, kabak gibi saçmalamayın.

edit: hemen mesaj geldi, "150 sıraya atmıyosun siliyosun" diye.
    evet siliyorum diyelim ne fark etti?

benim evdeki tv tüm digitürk abonelerinin tek tv'si mi?
    herkes benim evde mi tv izliyor.
    tv benim, karar benim.

hala saçmalık hala boş işler.

edit: buradayken bir işe yaramak gerekir: "çocuklar istismarcıyla evlendirilecek" kararı yürürlüğe girmesin. kampanyası için imza verebilirsiniz.
  • bir gruba uygulanan karartma sansürdür.
    kişinin bir şeyi görmezden gelmesi kişisel bir seçimdir.

bu ikisinin farkını anlamayan davardır.
  • yönetimin iddialara karşı bir açıklamada bulunması gereken rezalettir.

--- spoiler ---
    daha önce bir benzer 3rd party sözlük fasilitesi olan donuz konusunda saygı duyduğum bir isimce yazılanların da ışığında okumlamak gerek bugünü:
    (bkz: eksi++/@saiko)
    (bkz: donuz/@saiko)
    --- spoiler ---
  • bak mesela sen atv'sin ya şimdi benin tv'mde yoksun. mesela aynı onun gibi şimdi sen de olmayacaksın.
  • (bkz: yalan söylemek)
    (bkz: demagoji)

keşke karşında seçmen kitleniz olsa işiniz çok daha kolay olurdu ama ne yazık ki yemezler.
  • troll/başlıklarını engelle televizyondaki bir yayını izlerken beğenmeyip kanal değiştirmek değildir.

troll/başlıklarını engelle tam olarak olmasa dahi; yarın köşe yazısında televizyon eleştirmenliği yapacak bir aykut ışıklar olduğunuz halde star tv'yi kanallar listenizden çıkarması için dijitürk'e mail atmanızdır

tamamen yanlış. biri yukarıda neden yanlış olduğunu yazmış zaten.
    bu kadar basit bir mantık hatası yapabilmek için akılsız olmak lazım, ya da işi sulandırmak hedefindeki bir "görevli"

neyse, kendini hatırlattığın için sağol kardeş deyip başlıktan kaçıyorum. öptüm.
  • "rezalet, sansür, vs" diye çırpınan balığa dönmüş kötü niyetli malları bir bir ortaya döken sözlüğün en güzel uygulamalarından biri. sana ne beyinsiz sana ne, isteyen istediğinin yazısını görmekte okumakta özgürdür. gidin sevgili genel babacığınıza söyleyin, yarın birgün bir açılışta dile getirir bunu da.
  • sözlükte olmayan fişleme ve sansür rezaletidir.

sözlüğe eklenen bu ayar ile teorik olarak web sitesi kullanıcısına sözlük arayüzünde kendi tasarrufunda kullanabileceği bir ayarı sunmaktır. yani kullanıcıların talebini sorunsuzca karşılayan, kendi istekleri ile kendi kullandıkları sayfayı özelleştirilebilen bir ayardır.

sözlük kullanıcıların kendileri ile alakalı, kendilerine katkı sağlayacak bilgiye kolayca ulaşmalarını sağlayacak bu özellik, yazarların kendi tasarrufundadır. kişilerin neyi okuyup neyi okuyamayacağına karar vermesi, insanların özgür iradesine bağlıdır. devlet yasalar ile güvence altına almıştır.

böyle bir çözüm ile ne sözlük yönetimi baskı altına alınacaktır, ne de baskıyı yapacak olan tam olarak baskısı için gerekli bir neden bulabilecektir. bu durumu bu noktaya getiren kişilerin amacını sorgulamak yerine, sansür kelimesinin, özgürlük kelimesinin anlamını değiştirmek beyhude bir çabadır.

bunlar ile birlikte bir başlık altında engellenecek kişileri işaret ederek engelleme başlığı altında yazılanlar ile sansür ve özgürlük kelimelerinin anlamlarını kendinize göre tanımlayıp doğru göstermeye çalışmak pek bir işinize yaramaz.

prensipte yaptığınız 2+2 = 4 dedikten sonra 2 ile toplanan her sayı 4'e eşittir demek yani 2 + 3 = 4 demektir. zaten var olan bir şeyi kendiniz tanımlayıp, ardından tanımladığınız şeye uygun neden-sonuç ilişkisi kurup doğru olduğunu iddia edemezsiniz.