şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diyarbakır'dan ankara'ya gitmek için kalkan uçak malatya semalarındayken bir anda uçağın düştüğü ve 34 askerimizin şehit olduğu acı olay. şehit olanlardan bazıları özel kuvvetlerden (bordo bereli), ordunun göz bebeği olan askerlerdi.
  (bkz: 21 mayıs 2001)
  http://webarsiv.hurriyet.com.tr/…1/05/16/296908.asp

  bir iki gün boyunca sürekli olarak casa tipi uçaklar medyamızda yer aldı, daha sonra her zaman olduğu gibi unutuldu gitti.

  bu kaza hakkında bir takım iddilar ortaya atıldı:

  - düşen uçakta yeşil de vardı link
  - gaffar okkan'ı özel kuvvetlerin öldürdüğü ve öldüren o tim bu uçaktaydı. link

  düşen uçakların ardından hep suikat iddiları ortaya atıldı ama ne iddiların peşine düşüldü, ne de gerekli birimler tatmin edici açıklamalarda bulundu.

  (bkz: eşref bitlis)
  (bkz: muhsin yazıcıoğlu)
  (bkz: atlas jet)
 • (bkz: casa tipi askeri uçak)
  hv. ikm. bçvş. halil helvacıoğlu'nun da içinde bulunduğu 37 kişilik askeri personelin şehit olduğu kaza.

  "hava kuvvetleri'ne ait casa tipi askeri uçak malatya'nın akçadağ ilçesi yakınlarında düştü. kaza yerinden ulaşan ilk bilgilerde, uçaktaki 37 kişiden kurtulan olmadığı belirtiliyor. uçak düşmeden önce havada bir patlama meydana geldiği öne sürülüyor. uçakta şehit olanların özel kuvvetler birliği'ne mensup iki ayrı operasyon timi olduğu belirtiliyor."

  http://www.milliyet.com.tr/2001/05/16/
 • (bkz: #15944083)
 • üsteğmen gamze aydoğdu sevk evrakı yetişmediğinden dolayı eşi yüzbaşı ahmet aydoğdu ile birlikte uçağa son anda binememiş ve kazadan kurtulmuşlardır.

  link
 • aklım ermeden bana casa tipi uçakları araştırtmış kazadır. o zamanlarda bir iki defa daha böyle olaylarda adları geçmişti bu uçakların. ufacık çocuk nereden anlasın uçağın düşme sebebini. daha sonra çıkan kaza mı kasıt mı iddialarına da akıl erdiremedim hiç.

  zaten benim için asıl tanımı kazık kadar olsam da hep "ferhat abimi ailemizden alan olay" olarak kaldı. hala köye her girişimde kabrine bakarken bulurum kendimi. refleks olmuş sanki, sonradan farkına varırım baktığımın.

  gece gece nereden geldiyse aklıma, neyse...
 • (bkz: üstünden 16 sene geçmiş)

  tarih okumam bugün olmuş sandım.
 • gaffar okkan'ı öldürdüğü iddia edilen 'mak c timi'nin içinde olduğu uçağın kumanda arızası nedeniyle düşmesi olayı.
  mak: muharebe arama kurtarma...
  --- spoiler ---

  ne kadar doğrudur bilinmez ama diyarbakırda gaffar okkan'ı tarayan ekibin olaydan hemen sonra kuzey ırakta -süleymaniye'de- birkaç ay saklandığı ve ortalık sakinleştikten sonra tekrar türkiye'ye döndüğü rivayet edilir. mayıs ayının ortasında ise diyarbakır'dan malatya'ya sevkiyatı sırasında gizli bir takım örgütler sonucu uçağın düşürüldüğü ve bu olay-gaffar okkan suikasti- ile ilgili tanık bırakmamak olduğu söylenir.

  ergenekon davasında gizli tanık -deniz- olarak dinlenen şemdin sakık'da düşen uçakta yeşilin de bulunduğunu ve bu uçağın düşürülmesi ile birçok gizli operasyonda kullanılan 'mak c timi'nin ortadan kaldırıldığını belirtmiştir.
  --- spoiler ---