şükela:  tümü | bugün
 • gün itibari ile artık anlaşılmıştır ki. doların ateşi sönmesi, piyasa hareketliliği ve kamu artı özel sektör dövizle borç ödemelerinin aksamaması için artık faiz indirimi falan hükmünü yitirmiş olmasından dolayı acilen eyleme geçirilmesi önlemler bütünü.

  ilk aklıma gelenleri yazıyorum aşağıya.

  1- milletvekili maaşlarının kalıcı olarak %50 düzeyinde azaltılması.
  2- tbmm de hertürlü komisyon üyesi milletvekillerinin tbmm başkanı dahil tüm gsm hatlarının iptal edilip. tbmm bünyesinde mevcut hertürlü makam araçlarının da en geç 15 gün içerisinde web üzerinden açık arttırma usulü ile satılması (tbmm de 550 milletvekili olmasına karşın an itibari ile envanterde tam olarak 1.300 adet otomobil var.)
  3- hertürlü belediye, üniversite ve tüm diğer resmi kurumlarda vali ve kaymakam da dahil(terör tehditi olan il ve ilçeler hariç) tüm makam araçlarına el konulup en geç 2 ay içerisinde web üzerinden açık arttırma ile satılması.
  3- en az 3 yıl boyunca çok zorunlu haller dışında kamuya yeni "makam aracı" satın almanın ve şöförlü kiralama yolu hizmet satın almanın yasaklanması.
  4- her türlü bakanlık belediyeler ve üniversiteler dahil kamuda hertürlü "danışman" kadrosunun iptal edilip tüm danışmanların görevine ve haklarına son verilmesi.
  5- organize sanayi bölgelerinde kurulacak ve en az 100 işçi çalışacak her yeni sanayi tesisine 5 yıl boyunca kdv ve stopaj muafiyeti getirilmesi. ayrıca bu işletmelere çalışan işçi sayısına göre sgk prim indirimi uygulanması.
  6- 0km otomotiv pazarında motor hacmine endeksli saçma ve fahiş ötv sistemi tümden kaldırılıp. tüketiciler tarafından en az %80 yerlilik oranına sahip ve türkiyede üretilmiş otomobilleri(clio, megane, egea, civic, corolla ve i20) satın alınmasını teşvik edecek(vergi iadesi ve kredi destekleri ile) bir sisteme geçilmesi.
  7- ihracat yapan her türlü kobiye kdv ve stopaj muafiyeti.
  8- kamuya ait bütün lojman ve dinlenme tesislerinin acilen özelleştirilmesi(askeriyeye ait lojmanlar hariç).
  9- anadolunun iklim olarak uygun olan ilçe ve köylerine tarım ve hayvancılık organize sanayi bölgeleri kurup bu bölgelerde faaliyete geçecek işletmelere finansman desteği ve vergi indirimi yapılması.
  10- zeytin ve zeytinyağının stratejik ürün olarak belirlenip acil olarak 2 tane "zeytin ve zetinyağı üniversitesi"nin kurulması(edremit ve gemlikte) ayrıca her türlü zeytin ve zeytinyağı üreticisine finansman desteği ve vergi indirimi sağlanması.
  11- rizede yeşil, beyaz ve siyah çay üniversitesi kurulup. rize çevresinde katma değeri yüksek farklı çay türlerinin üretimi teşvik edilmesi.
  12- yazılım üniversiteleri kurup. yazılım sektöründe kurulacak işletmelerin yüksek oranda desteklenmesi.
  13- bedelli askerlik daimi hale getirilip en az 20.000 euro gibi bir bedele sahip olması ve bu bedel için taksit yapılmayıp peşin ödeme talep edilmesi.
  14- internet ve gsm gibi bilgiye ulaşımın aracı olan sektörlerde ötv nin kaldırılıp kdv'nin %1 yapılması.
  15- gene smartphone, tablet ve laptop için ötv nin %1 kdv nin gene %1 olması.
  16- pırlanta ve kıymetli taş ticaretine %100 ötv %18 kdv getirilmesi.
  17- toplam 53.000 adet muhtarlara ödenen asgari ücret düzeyinde maaşların iptal edilmesi.
  18- glikoz şurubu içermeyen yerli üretim bira ve türevlerinde ötvnin %10 düzeyine indirilmesi.
  19- hakiki deri içermeyen(çin malı vinyl ve polyester) ithal spor ayakkabı ve terliklere %100 oranında fon getirilmesi.
  20- mekanik olmayan uzakdoğudan ithal quartz ve dijital saatlere %100 oranında fon getirilmesi.
  21- ülke çapında en ufak bir suça karışmış tüm suriyeli, ıraklı ve bütün diğer ırklardan mültecilerin yakalanıp acil olarak sınırdışı edilmesi.

  ... devam edecek ...
 • -kaçak saraya harcanan parayı yerine geri koysalar.
 • plan felan yok plan için ayrılan bütçeyide peşkeş çektik yedik. hala kulaklarımda cengizin sözü bu milletin mına koyacağız demesi.
 • (bkz: t a m a m)