şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ön edit: makale doğal olarak ingilizce ve ft üyeliği istiyor, o yüzden kendi kelimelerimle özetlemeye çalışmıştım. bbc de haber yapmış makaleyi, onu da kaynak olarak kabul edebilirsiniz

  bbc'nin ft makalesi haberi

  yatırımcıların türkiye'ye olan iştahın azaldığı başlığıyla atılmış ve cumhurbaşkanının dün bloomberg'de yaptığı konuşmayı analiz eden makaledir.

  makale, erdoğan'ın seçimlerden sonra para politikasına daha çok karışacağı beyanına değinirken, yatırımcıların türk ekonomisinin kırılganlığını, güçlü bankacılık sistemi ve mali disiplin nedeniyle aylardır mazur gördüğünü, sonunda tcmb'nin hükümetin baskılarına rağmen doğru adımları atacağını düşündüklerini; ancak erdoğan'ın "faizleri düşürerek enflasyonu düşüreceğiz" vurgulu konuşmasının büyük bir hayal kırıklığı olduğunu belirtiyor.

  makalede, toplantı sonrası dinleyiciler arasındaki yatırımcıların "temel faiz teorisine inanmayan bir liderin ülkesine nasıl yatırım yapalım?", "hiç ümit yok, artık kimseyi dinlemiyor" sözlerine yer verirken, hükümet yanlısı bir gazetenin durumu "18 trilyon dolarlık toplantı" manşetiyle müjdeli bir haber olarak servis ettiğini anlatıyor.

  diğer satır başları kısaca:

  - arjantin'den sonra türkiye bütün gelişmekte olan ülkeler arasındaki en kırılgan ülke.

  - son 2 ayda petrol fiyatlarının 20% artmasıyla şu anda 10,8% gözüken enflasyonun 15%lere hızlıca yürüyebileceğini, bunun yanında 13,5% seviyesindeki faiz çok yetersiz kalıyor.

  - piyasa 350 baz puanlık bir faiz artışı ihtiyacını öngörüyor, bu da senelik faizin yüzde 17'lere çıkması demek. eğer tcmb bu istikamette gitmezse tl çok daha fazla satış baskısıyla karşılacaktır.

  - rte ve onun modern ekonomi teorisine uymayan metodlarıyla, türkiye'nin para politkasının fazla genişlemeci olduğunu düşünen piyasa aktörleri arasında bir çarpışmanın arefesinde olabiliriz.

  - kişisel yorum kısmı -

  sayın cumhurbaşkanı ekonomi konusunda daha önce başka konularda yaptığı gibi çok acil bir şekilde "yanılmışız" diyerek bir u-dönüşü yapmazsa ülke ekonomisini çok daha karanlık günler bekliyor.

  eskiden de paramız yoktu ancak yaptığımız şımarıklılkları (inşaat ekonomisini, çıllgın projeleri, sarayı, hükümetin herkese benden çay demesini) başkalarının parasıyla finanse edebiliyorduk. çünkü dünyada para boldu, ülkenin ekonomi yönetiminde babacan, şimşek gibi, global yatırımcıların dilinden anlayan ve onların duymak isteyecekleri mesajları verecek kişiler vardı.

  artık dünyada bol para yok. ekonomi yönetimi dalkavukların elinde. son olarak, ülkeyi yöneten kişi 2+2'nin 7 olduğu konusunda ısrarcı.

  siz olsanız böyle bir durumda bu ülkeye para verir misiniz ?
 • ulkede ekonomiyi yönetenlerin ekonominin temel ilkelerine aykiri davranmasi yatirimcilarin kacmasina neden oluyor. bu saatten sonra ulke olarak yeni ekonomik teoremler geliştirip yeni bir ekonomik gelisme-kalkinma sistemi bulduysak ne ala.

  faiz arttirmama konusunda mesela neden bu kadar israrciyiz?. yada arttirmiyorsak bunu ikame edecek hamlemiz nedir?
  bilimsel akla mantiga dayali aciklamalar yapmak yerine dis mihraklar, faiz lobisi gibi ithamlarla baskalarini suçlamak ekonomik darbogazdan cikmamiza ve yabanci yatirimcinin kacmamasina ne gibi faydalari vardir?
  bahceli gibi oldum. neyi amaclamaktayim, nereye varmak istemekteyim.
  diyecegim su ki, ekonomideki aktorler somut ve sagduyulu adimlar atmamizi beklemekteyken bizim ekonomi bakanımız kuru kabullenmemek gibi aciklamalar yaparak bizi komik duruma dusurmektedir.
 • zaytung’dan daha acı şeyler bunlar.
 • dolar neden artıyor diye merak edenler bu yazıyı mutlaka okumalı.

  --- spoiler ---
  fidelity ınternational adlı yatırım kuruluşundan portföy yöneticisi paul greer da "türkiye'nin akut zayıflıklarının olduğu bir dönemde erdoğan ateşe benzin döktü" diyor.
  --- spoiler ---