şükela:  tümü | bugün
  • hayatımda ilk defa dolar aldım, onu da her türlü yoldan öyle bir baskılıyorlar ki zarar etmeden araba alamıyorum. hayır tabi ki doların artmasını isteyecek kadar saf akıllı değiliz giren bize giriyor ama yönetimin saçma sapan ekonomi yönetiminden sattığım arabanın parası erimesin diye uğraşırken arabasız kaldım.

yeşillendirmelere açığım, hala tl bakiyem var dolar almak için kaçları beklemeliyim bilmiyorum. geçen yazdaki buhranda daha yükselmez diye almadım, yurtdışına giderken acısı benden çıktı. bu sefer müdahale ediyorlar eninde sonunda gerçek değerine dönecek diyordum, şimdi de düşüyor da düşüyor.
  • 6'da tutmak için ciddi bir mücadele verilen kur.

rezerv kritik seviyenin altına düştü, geçtiğimiz hafta kamu bankaları 4.5 milyar dolar sattı, repo ihaleleri durduruldu, bankaların döviz için zorunlu karşılık oranı yüzde 40'dan yüzde 30'a düşürülmüştü, dün de dolar satışına stopaj vergi getirildi. tüm bu hamlelere rağmen 6 seviyesinde seyrediyor, piskolojik sınır olan 6 altına düşürülmeye çalışılıyor ama inatla düşmüyor.

merkez bankası şu an elindeki hangi kozla mücadele etmeye çalışıyor bilinmiyor.
  • son 4 sene içerisinde 3 kat artan dolar kuru türkiye'nin kanıksamaması gereken bir tablodur.

uluslararası yegane takas aracı olan dolar kurunun bu kadar yüksek olması yüksek tansiyonla yaşamaya alışan birinin durumu ile benzerlik gösterir, tansiyon önünde sonunda böbreklerinize, beyninize, kalbinize vurur hayatınızı kaybetmenize yol açar.

ekonomi teorisinde bireysel çıkarların gözetilmesi serbest piyasayı kalkındırır ilkesi mevcuttur fakat bu ilkeyi döviz kurunda tatbik etmek bu kura alışmak tıpkı yüksek tansiyonda olduğu gibi egemenlik hakkımızın yitirilmesi ile sonuçlar.

bugünkü kur kesinlikle yanlış hükümet politikalarının bir sonucudur ama yüksek kur ile mücadele etmek yerine bu durumdan menfaat sağlamak kıbrıs, suriye ve iran üçlemesinde haklarımızdan feragat etmemiz ve ekonomik işgale uğramamız ile sonuçlanır.

yatırım tavsiyesi değildir. türkiye'nin savunma bütçesini 2014 yılından itibaren dolar kuruna uyarlayın ve eriyen savunma bütçemizle birlikte günümüzdeki tablonun "dolar kaç lira artarsa kar ederim" kaygısından daha vahim olduğunu kendiniz görün.
  • benim dolar kuru ile ilgili bu haftaki gözlemim, yetkili kurumlara seyrek bıyıklı asabi bir şahsın 'dolar 6'yı geçerse ebenize atlarım' dediği yönünde. bu hareketlere başka bir yorum yapamıyorum. günlük ya da haftalık tahmin yapmak bu ortamda mümkün değil. hazinenin borçlanma programı ya da büyük kurumların yüklü ödemeleri bile kurda beklenen hareketlere yol açmıyor piyasa bozucu malum eylemler nedeniyle.

orta vadede teknik olarak son 9 aylık çukur ya da kase formasyonu tamamlanmak üzere görünüyor. bir iki ay içinde sıcak parayı cezbedecek bir ortam oluşturulamazsa 6.55 kırılacak gibi görünüyor.
    sonrası ise meçhul...

ytd
  • sahur vakti 6.02. bence iyi alım fırsatı. yarın akşama doğru gene 10 - 15 kuruş artar.