şükela:  tümü | bugün
 • öfkenin bir nedeninin de olayların hemen öncesinde akp'li vekillerin sosyal güvenlik yasa tasarısıyla, kendlerinin de bazı hakları kaybettiğinin geç farkına varmaları sonucunda hazırlanan önergenin, chp,mhp ve bağımsızlardan destek görmemesi ile "4 yıl milletvekilliği yapıp paşalar gibi emeklilik parası alamayacak olmaları" olduğu sanılan durum.

  ben vatandaş olarak ölmeden 4-5 yıl önce ancak emekli olabilecekken, 4 yıl çalışıp emekli olmak isteyen akp li vekillere karşı "milletin vekilliğini" yapan kamer genç ve salondaki diğer milletvekillerine millet'in bir ferdi olarak teşekkür ediyorum.
 • agzindan hosgoru, tolerans, demokrasi gibi kavramlari eksik etmeyen bir avuc zevatin son "insanlik" gosterisi. dayak yiyen adamin sov yaptigini iddia etmek de ancak bu zihniyete yakisir. sanirim akp siralarinda sinirler iyice bozulmus, engel olmaya calistiklari fanatiklikleri, hinclari, nefretleri ve mezhep sovenizmlerini daha fazla kontrol edememisler.
 • mağdurunun kimliğine bakılmadan insan olmanoın gereği olarak tepki gösterilmesi gereken girişim. hadi mağdur kamer genç olunca savunmayı sindiremeyeni de anlarım da böyle bir olayda bile kamer genç'i suçlu çıkarmaya kasmayı hiçbir anlayışa sığdıramam. adam şiddete uğramış. şiddeti de hitabet sanatı olarak görebilecek yapıdaki bir takım insanlar tarafından darp edilmiş. burada bile mağdura bulaşmak mide bulandırıyor. kamer genç için eleştiriniz, memnuniyetsizliğiniz varsa gider kamer genç başlığında yazarsınız. isterseniz ayrı başlık açarsınız. bu başlıkta sözkonusu olan bizzat linç girişimidir. failin ve mağdurun kimliği önemli değildir. mağdur bir akp'li de olabilirdi. tepki şiddetedir. anlamak zor olmasa gerek. tam da üzerine geldi: (bkz: tecavuze ugrasan da soyleme sikayet etme)
 • akp'ye karşı mecliste muhalefet yapan tek unsur kamer genç'e yapılan saldırıdır. buraya kadar tanımdı şimdi fikir açıklamak gerekirse şöyle ki;

  olayın gerçekleştiği mekan türkiye büyük millet meclisi yani millet olarak aramızdan temsilcileri gönderip bizimle ilgili konuları tartışmaları için, bizim için yasama yetkisini kullansınlar diye görevlendirdiğimiz yer bir nevi fikirlerin tartışılması ve bizim için en iyisi olduğuna inanılan fikrin kabul görmesi için uygun görülen yer.

  meydana gelen olay nedir, saldırı. bir fikre karşı başka bir fikriniz yoksa veya sahip olduğunuz konuda haksız olduğunuzu biliyorsanız şiddete başvurmanız kaçınılmazdır. yani kamer genç'e saldıranların onun savunduğu fikirleri çürütecek başka fikirleri, dayanak noktaları yoktur. dolayısıyla kaçınılmaz son, kamer genç'e saldırmalarıdır.
 • aşağıdaki cümlenin dalalet kısmının da gerçekleştiğinin işaretidir...
  diğer bahsedilenler zaten olmuştu da bir bu eksik kalmıştı...

  "butun bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet icinde bulunabilirler"
 • akp cephesinde sinirlerin gerildiğinin, patlayacak noktaya gelindiğinin işaretlerinden biri. belli ki bir yandan kapatma davası, diğer yandan ekonominin inişe geçmesiyle kontrolü ve insiyatifi kaybetmeye başlamaları milletvekillerinin moralini oldukça bozmuş. umarım benzeri bir heyecan dalgası, akp'nin tabanının bir parçasını oluşturan ve benzerlerini ancak faşist partilerde görebileceğimiz lümpen gençliğe de yayılmaz.
 • tarihin bu topraklarda hakikaten gereğinden fazla tekerrür ettiğini gösteren olaydır.

  tarih: 3 mart 1924 halifeliğin kaldırıldığı gün

  ilk mecliste tek parti dönemi, başta halk partisi var. o zamanlar mecliste tek bir bağımsız vekil bulunuyor. o da gümüşhane vekili zeki bey. halifeliğin kaldırılması ile ilgili önerge sunulmuş, vekiller görüşlerini bir bir dile getirmektedirler. sıra bağımsız vekil zeki beye gelir. zeki bey; "bütün ekonomik, tarımsal ve iç politika sorunlarımızı çözüme bağladık da yalnız hilafetin kaldırılması mı kaldı? arkadaşlar ben islam birliği yanlısıyım. bu birliğin türk ulusunca gerçekleştirilmesini isterim. halifeden niçin bu kadar korkuyoruz? onu ankara'ya getirip etlik bağlarının bir köşesine de oturtabiliriz." der.[1] bu sırada kozan vekili ali saip bey atılır " seni hanedana damat yapalım zeki bey" diye esprili bir çıkış yapar. o dönemde başkanlık kürsüsünde bulunan fethi okyar, açık ve aleni bir şekilde halifeliğin kaldırılmasını istemeyen ve islam birliğinden yana olduğunu söyleyen zeki beyin sözünün kesilmesine izin vermez. zeki beye bu denli radikal fikri yeni kurulan bir ülkenin ilk meclisinde dile getirdiği için saldıranlarda olmaz. o dönemde mecliste bulunan hıfzı veldet velidedeoğlu "anıların izinde" isimli kitabında bunu şöyle değerlendirir; "düşünüyorum da, şimdiki mecliste olsa, çoğunluğa böyle sert karşı koyan bir tek milletvekilini çetin altan'a yaptıkları gibi linç etmeye kalkarlar. demek ki, 53 yıl önceki meclis görüşmelerinde hoşgörü bakımından daha üstün düzeyde imişiz."
  hıfzı veldet bunları söylediğinde sene 1977'dir. aradan geçen yıllar boyunca eskiyen bedenler haricinde değişen hiç bir şey yok. kafalar ve eskiden alınan miras hep aynı. çoğunluğun seçmiş olduğu vekiller dış dünyaya karşı koca bir ülkeyi temsil ettikleri makamda mahallede taştan yapılan kalelerde top direğin üzerinden mi gitti, kenarından mı geçti diye birbirine giren çocuklar gibi itişip, yumruklaşıyorlar.
  üzerine bir de bunları bilişim yüzyılın ortasında memleketin yönetildiği yerde görmem, ayrıca dünyanın görmesi duyarlı bir vatandaş olarak hiç bir suçum olmadığı halde yüzümün kızarmasına sebep oluyor. gerçekten tarih, bu topraklarda gereğinden fazla tekerrür ediyor..

  [1]-hıfzı veldet velidedeoğlu/anıların izinde 1.cilt
 • demokrasi neferlerinden yeni bir demokrasi hareketi...şaşırtmadı...
 • olay hakkında zaman gazetesi yine omurgasızlığını göstermiştir.
 • buram buram provakosyon kokan girisim. biri turkiyeyi birbirine dusurmeye calisiyor gormuyor musunuz? ahh cok sukur benim gibi zekiler var da gosteriyoruz size. cok sakin olmamiz lazim. bunlar hep pravokasyon. sakin olun her sey eskisi gibi devam edecek. aman sakin. oyuna gelmememiz lazim. lutfen sakin.