şükela:  tümü | bugün
 • kış şartlarından minimum etkilenme öngörüsü ile 15 gün süreyi sonuna kadar kullanacak olan cumhurbaşkanımızın imzası doğrultusunda gerçekleşecek referandumun yeni tarihidir.

  bazı arkadaşlar başkanlık diye 16 nisan 2017 ye başlık açmışlar ama neticede söz konusu olan bir anayasa değişikliğidir.

  şu anda 2 nisan a kadar yetişmesi zor gibi. 9 nisan daha büyük ihtimal ama son ihtimal dediğimiz gibi 16 nisan.

  at fava at , ali fava at.

  editoriani: biraz tesadüfen biraz da malum düzenin az da olsa ciğerini okuyabilen bir fani olarak ilk entrysinin sahibi olduğum bu tarihi başlığa ilaveten şunu yazmak boynumun borcu oldu. dün rüyamda tv de 52,8 lik bir blok görüyorum .karşısında başka renkte 47,2 lik bir blok var bakıyorum sunucular keyifli yahu diyorum bu hangi kanal atv mi , fox mu yahu çekilin önümden diyorum ama o kargaşada ne kanalı görebiliyorum ,ne de blokların hangisinin evet hangisinin hayır olduğunu . neyse ki 5 gün kaldı bekleyip görücez.
 • kulislerde ön plana çıkmış yeni tarih. böyle geciktirirlerse 22 nisan da ön plana çıkacak gibi.
 • kesinleşmiştir. hayırlı olsun. :)
 • (bkz: hayır)
 • (bkz: hayır)

  değişmeyecek fikrim.
 • hayırlı olsun

  edit: ysk'ya rağmen hayır.
 • anayasa değişikliği bugün saraya gitmiş. erdoğan gelir gelmez onaylayacağım dedi. hadi önümüzdeki hafta onaylasa 60 günden sonraki ilk pazar 9 nisan oluyor. şimdiden haber kanallarında referandum tarihi 16 nisan deniliyor. bilen biri varsa net bilgiyi paylaşsın yayalım.

  benim gibi bir çok kişi tatil programını referandum tarihine göre yapacak.

  not: hayır

  not2: malum şahıs bugün de onaylamadığına göre muhtemelen referandum bu tarihte olacaktır. fakat onaylamak için 15 gün süresi var. bu süre 17 şubat cuma günü doluyor. eğer son güne bekletir kararı resmi gazetede 20 şubat pazartesi yayınlatırsa 23 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu da olabilir.
 • alternatifi muhtemel referandum tarihinin milli egemenliğin ve meclisin zihinlerde somutlaştığı 23 nisan ile kesişmesinin ironik bir raslantı olacağı, şimdilik sadece pazar günü olacağının kesin olarak bilindiği muhtemel tarihlerden birinde yapılacak olan referandum.
 • ister ayın ikisinde, ister dokuzunda, isterse onaltısında olsun.

  medeni bir türkiye'ye yakışan, insan odaklı bir anayasa hazırlanana kadar hayır.
 • (bkz: hayır hayır yüz bin kere hayır)

  şimdi "evet" diyelim de, benim kafama yatmayan şöyle bir husus var. meclis ve başkan seçimi aynı gün. başkan yarıdan 1 fazla oy alırsa seçimi kazanmış oluyor yani %51 diyelim. başkanı seçtik iyi güzel, peki meclis seçiminde başkanın partisi çoğunluğu alamazsa, örneğin 7 haziran seçimlerindeki gibi, o zaman ne olacak? eskiden olsa alırdın yanına bir parti, koalisyonu kurardın, ama şimdi koalisyon kuramazsın, meclis, başkanın istediği kanunları çıkartamaz, sistem tıkanır. bunu aşmak için ne öngörmüşler, başkan kanun hükmünde kararname ile tek başına kanun çıkarıp meclisi bypass edebilir, ama bunun ne kadar sürdürülebilir olduğu ortada, çok daha fazla kriz yaratır. meclisi fesih yetkisi var, onu kullanabilir, ama seçmen ikincisinde de kararını değiştirmezse?

  resmi olmasa da gayrıresmi olarak koalisyon kurabilir, başkan yardımcısı olarak diğer partinin başkanını atar, birkaç bakanlık verir. ama parlamenter sistemde diğer partinin eli daha güçlü, hükümetin resmi ortağı, günah da sevap da ortak. burada ise güç başkanın partisinde olacak, diğer parti sığıntı gibi duracak, bütün yetki başkanda koalisyon ortağını istediği zaman bypass edebilir. hem parlamenter sistemde parti başkanı partisiyle aynı oyu almış sayılıyor, bu sistemde ise partisinden daha fazla oy alabilir, bu partisinden bile kendini üstün görmesine yol açar, kaldı ki koalisyon ortağını bi tarafına takacak. ayrıca koalisyon ortağı durum kötü gidince üstüne hiç vebal almaz, sonuçta yönetim başkanın elinde, yani her halükarda daha gevşek bir koalisyon olur. ki zaten böyle bir durum krizlere gebe, hiç kimse hükümet ortağı olmak istemeyebilir. madem bu kadar başkanlık dedin al sana başkanlık istediğin gibi yönet diyebilir. hele ki düşünsenize akp bölünse akp'den iki parti çıksa, o zaman hükümet kurması gereken 3 parti olur ki nasıl anlaşacaklarını düşünün.

  iki partili sisteme doğru evrimleşebilir, öyle bir nebze sorun çözülür, ama ya evrimleşmezse? ayrıca bu kadar güçlü bir başkan, herkesi her kesimi dışlayabilecek yetkilerle donanmış bir başkan uzlaşmayı nasıl sağlayacak? bana bu sistem çok daha fazla tıkanır gibi geliyor. seçimin sonucu büyük olasılıkla "evet" olacak, ne yapalım en azından "hayır" demekle vicdanımız rahat olacak. hayırlı olsun
hesabın var mı? giriş yap