şükela:  tümü | bugün
1184 entry daha
  • sonuçlarını bariz şekilde mhp seçmeninin belirleyeceği referandumdur. mhp yönetimi tayyip'in yanında yer alsa bile taban hayıra daha yakın. mhp seçmeninin nasıl bir karar vereceğini belirleyebilmek için eğilimlerini, düşünce yapılarını iyi analiz etmek gerekir.
    mhp seçmenini kabaca ulusalcı miliyetçiler ve muhafazakar milliyetçiler olmak üzere iki gruba ayırabiliriz. sınıflandırmadan belli olduğu gibi muhafazakar milliyetçiler yönelim olarak akp'ye yakın ulusalcı milliyetçiler ise chp'ye yakın.
    genel olarak iç anadolu bölgesi, karadeniz bölgesi, ege bölgesi'nin iç kesimleri, doğu anadolu bölgesi mhp seçmeni muhafazakar milliyetçi kesim; akdeniz bölgesi, marmara bölgesi'nde bilecik, sakarya ve kocaeli dışındaki iller, ege bölgesi'nin sahil kesimi ulusalcı milliyetçi kesimden oluşmaktadır.
    ege sahil bölümü, akdeniz ve marmara bölgesi'nde mhp seçmeninin büyük çoğunluğu hayır oyu kullanacaktır diye düşünüyorum. karadeniz bölgesi, iç anadolu bölgesi, ege bölgesi'nin iç kesimleri ve doğu anadolu'daki mhp seçmeninin "evet"e yakın olduğunu düşünüyorum. bu durumda ankara'daki mhp seçmeni ve istanbul'daki mhp seçmeninin kararı ayrıca önem arz etmektedir.
    görmek istediğim tablo mhp seçmeninin genel merkez'e rağmen %80 hayır oyu kullanması olur. %70'i hayır oyu kullansa bile olumludur. ama %70'ten aşağısı hayır oyu kullanırsa akp referandumdan galip ayrılır ve tek adamlık ile tanışmış oluruz.
  • bugün arabayla geçerken yine bir değişik evet sloganı ile karşılaştım, yargı sivilleşiyor yanlış hatırlıyorsam beni uyarın ama bu zaten fetönün yaptığı referandumda ergenekon saçmalığı için değil miydi. şöyle bir pankart görmek isterdim; yargı şeffaf oluyor

ayrıca malatya'da yaşamaktayım, burada her şey evet uğruna harcanıyor, bilen bilir merkezden elazığ yoluna kadar on tane filan yaya üst geçidi var hepsinde arkalı önlü ve boydan boya evet pankartı asılı. yollarda ise kilometre başı. binalar boydan boya. malatyanın cumhurbaşkanına sözü var minvalinde pankartlar. görebildiğim tek hayır pankartı ise üniversite nizamiyesi önündeki yaya üst geçidin üstünde, yine boydan boya evet pankartı yanında sıkıştırılmış bir çocuk resmi. gerçi hoş ilk gördüğümde anaokulu reklamı sandım. geçen de indirilmiş zaten. propaganda yapınca chp kendi üstüne çok tepki alıyordu bakalım bu sefer propaganda yapılmadan ne olacak. hayırlısı be gülüm
  • dünyanın gördüğü en büyük devrimi gerçekleştirecek olan bu halkın, önüne konulmuş olan,

kimse kusura bakmasın türkiye cumhuriyeti tam 84 - 17 yıldır dünyanın en acımasız asimilasyon politikasını yürütüyordu.

kürtler devlet bazında kabul bile görmüyordu. kürtün dağ türkü olduğunu falan iddia ediyorlardı.

kürt, zaza, çeçen, arnavut, rum, çerkez, arap, türk çocuklarına atatürkün heykeli önünde türküm doğruyum, diye and içtiriliyordu.

şimdi tören yapmak başka ama eğitim sistemi de başka bir kültürü kabul etmiyor, türk olmanın dışında hiç bir şey olunamayacağınızı varsayıyordu.

dünyanın en faşist medeniyetlerinden biriyken bir adam çıkıyor bu uygulamaların hepsini elinin tersiyle çat çat çat yıkıyor. yetmiyor. dönüyor "pkk ile bile görüşmeye hazırım. yeterki bölge de barış olsun, dost olalım, bir birimizin çıkarlarını koruyalım. ikimiz bir olursak dünya birleşse bizi deviremez" diyor.

pkk nezdinde bu hemen kabul görüyor sonrası malum...

şimdi aynı adam diyor ki bak barzani kürdistanı kuruyor, bizimde desteğimizle yapıyor bu işi.

pkk ise bize hayinlik yaptı ve onu eninde sonunda ypg'si ile beraber ham yapacağız.

olacakları söyleyim;

türkiye birleşik devleri: yükleniyor.
  • sandıktan açık farkla hayır sonucu çıkacaktır. enaz %60 bekliyorum. referandumda evet demeyi düşünen akp seçmeni ve mhp seçmeni şunu unutmamalı; sandıktan hayır çıkarsa akp iktidarına birşey olmayacak. akp ülkeyi yönetmeye devam edecek. ilk yerel veya genel seçimde yine partinize oy atabilirsiniz. ama referandumda hayır demelisiniz. aksi halde başkanlık sistemi gelirse türkiye kısa zamanda bölünecektir.

bilmelisiniz ki abd, ab ve yahudi lobisi ellerini ovuşturarak sandıktan evet çıkmasını bekliyor. nedeni başkanlıkla birlikte bölgesel yönetim sistemine geçilecek olmasıdır. bölgesel yönetim sistemi, diğer adıyla eyalet sistemi veya federasyon.. bu sistem gelişmiş ülkelerde sorunsuz bir şekilde uygulanıyor olabilir. ama bizim gibi ülkelerde olmaz. yakın tarihte ırak, suriye, yugoslavya, çekoslavakya, ukrayna örnekleri var. başkanlık sistemi ile türkiye paramparça olur. ülkemiz içsavaş sürecine girer ve bölünürüz. korkudan pencereye bile yaklaşamazsınız. ayrıca istediklerini aldıktan sonra harcayacakları ilk kişinin kim olabileceğini de iyi düşünün. umarım aynı kişiyi düşünüyoruzdur.

akp'liler, mhp'liler.. sakın evet demeyin. yoksa çok pişman olursunuz. bu, öyle 1-2 ay sürecek bir içsavaş da değil, en az 3 yıl sürecek, 15 yıllık akp iktidarının politikalarıyla birbirinden iyice kopartılan ve nefret ettirilen kitlelerin birbirine kıydığı uzun soluklu bir içsavaştan bahsediyorum. huzurumuzu, huzurunuzu bozmayın. toprak kaybedemeyiz. terörden hepimize gına geldi biliyorum ama birarada yaşamaya mecburuz. 1 kez toprak kaybedersek darmadağın oluruz. türkiye'den irili ufaklı 50 tane devlet çıkarırlar. osmanlı'nın çöküşünü ve parçalanma sürecini hatırlayın. şu anda aynı şeyleri yaşıyoruz. kötü olan şu ki, bu kez yeni bir mustafa kemal atatürk çıkagelmeyecek. bu kez mümkün değil paçayı kurtaramayız.

ayrıca tayyip erdoğan'ı iyi dinleyin. türkiye'yi bölen kişi olmak istemiyor. o da hayır demenizi istiyor. bunu neden açık açık söyleyemediğinin muhasebesini de kendiniz yapacaksınız. maalesef şu anda özgür iradesiyle hareket edemiyor. fetöcü puştların yaptığı 15 temmuz ihanetinin perde arkasındaki güç odakları onu bu yola girmeye mecbur kılmış görünüyor. ancak hemen hergün yaptığı açıklamalarla sizlere hayır oyu vermeniz için bazı alt mesajlar veriyor. erdoğan çok net bir şekilde hayır oyu vermenizi istiyor. o mesajları dikkatle irdelemelisiniz. bir örnek; erdoğan bugün "ibreyi evete döndürmeye var mısınız?" dedi. hepinizin bildiği üzere seçim/sandık sürecine girilmişken erdoğan asla böyle bir cümle kullanmaz. dün ise "maddeler arasında cb'nın meclisi fesh etme yetkisi yok. varsa istifa ederim" dedi. halbuki o madde var. veya beştepe'den çıkmayan akp'li anket firmalarının açıklamalarına ve paylaştıkları sonuçlara iyi bakın. demek istediğim şeyi çok iyi anlayacaksınız. ve benzeri birçok adım. erdoğan, bahçeli ve çevresi üstü örtülü hayır propagandası yapmaktadır. bunu anlamalısınız. anlamazsanız bittik demektir.

peki diyeceksiniz ki madem hayır çıkacak bu çaba niye? sandıktan büyük farkla hayır çıkmalı, ki o güç odakları, hayır sonucu çıkması sonrasında terörü azdırarak referandumu tekrarlama cesaretini kendilerinde bulamamalı. en az %60-65 hayır çıkmalı. haziran 2015 genel seçimi ile kasım 2015 genel seçimi arasında yaşanan terör olaylarını iyi hatırlayın. o dönemde yaşanan tüm olayların arkasında abd, ab ve israil vardır. maalesef en güvendiğimiz kişiler de dahil heryeri ele geçirdiler. tkp ve saadet partisi dışında nüfuz etmedikleri, ele geçirmedikleri yer kalmamış. tek çıkış yolumuz, millet olarak kenetlenmektir. bunu 16 nisanda göstermeliyiz.
  • devletin bekası için evet diyen bir koltuk sevdalısına sahibiz. ancak evet çıkarsa başkanlık sistemi 2019'da geliyor. yani 2 sene boyunca beka sorunumuz devam edecek. gel de gülme. madem beka sorunu var. 17 nisan'da hemen yürürlüğe sokacak seçimi yapın. zaten keyfiyetiniz için 3 günde bir seçim yapıyoruz. (ki zaten erken seçime mhp baraj altı kalacaktır) mhp'lilerin evet demesi kadar mantıksız bir şey yok. koskoca dava partisini ateşe atıyorlar. o ayrı mesele.

her neyse evet çıkarsa yaşanacak senaryolardan birine bakalım:

başkan olan kişi karısını yardımcısı atayabilecek yani kısaca ülkeyi hanımın üzerine yapabilecek.
  • şuan bugünün akşamını düşünüyorum, what a wonderful worldşarkısı ve türevlerini loopa aldım, ağlıyorum.
  • aklımdaki büyük soru işareti referandumda kürtlerin vereceği oy ile ilgili. bugün kaç senelik berberimin boykot edip oy kullanmayacağını öğrendim. hiç utanmıyor musun dedim o kadar tayyip e sövüp de oy vermemeye, karşılık olarak sustu.

kürt yoğunluğun fazla olduğu yerde yaşayanlar yeşillendirir veya aydınlatırsa sevinirim.
  • cumhurbaşkanının da yanlış bilgilendirildiğini düşündüğüm referandum. şu son meydan okuması insani ciddi ciddi şuphelendiriyor. yanında kraldan çok kralcıların olduğu izlenimini oluşturdu bende. hukuk danışmanlarının yanında iyi birer siyaset ve toplumbilimci danışman alırsa yanına hukuki düzenlemelerin kendisini olası yargılamalardan muhaf tutamayacağını, hukukun mutlak belirleyici olmadığını, tarihteki sayısız örnekle açıklarlar kendisine. hukuk toplumun önünde oldukça, onun belirleyiciliği öne çıktıkça toplumsal düzeni tehdit eder hale gelir. bu mekanizma tek bir kişiye bağlanırsa bunun adı da diktatörlüktür. kanun benimciliktir.

başkanlık sistemine ben şahsen evet derdim. zira erkler ayrılığının ve birbirini denetleme mekanizmasının en iyi oluşturulduğu sistem. hiçbir erkin gücü elinde toplayamadığı sistem. abd başkanlık sisteminde başkanın veto hakkı olduğu gibi kongrenin de red hakkı vardır. başkan yetkileriyle paralel şekilde sorumluluğa sahiptir. dış politika için söylemek gerekirse, üretilme sürecinde resmi kurumlar dışındaki baskı gruplarını vs sürecin dışında tutsak bile kongre ve dolaylı olarak yargı dahi karar alma sürecine etki edebilir. kaldı ki abd'de iç dış her türlü karar alma sürecine gücü ölçüsünde bir çok toplumsal grup da ciddi etki edebilmekte. ama bunu dışarıda bıraksak bile resmi işleyiş kendi başına dahi etkilidir.

bu haliyle gelseydi önümüze evet derdim. başkanlık diktatörlük demek değil, evet. bu yasa taslağında sıkıntılı olanlar bana göre, yargı üyelerinin atanması, meclis feshi, meclis denetim mekanizmalarının kaldırılması ya da fiilen imkansızlaştırılması, cumhurbaşkanının aynı zamanda siyasi bir partinin genel başkanı olması ki bu direkt yasamayla yürütmeyi fiilen birleştiriyor, yasama üzerinde yürütme baskısı oluşturuyor.

he bizdeki parlamenter sistem çok mu iyi. yoo. bugün mecliste, hükümette, hsykda; aynı kişi bu 3 yerde bulunabiliyor bugünki haliyle k. evren sağ olsun. vekil adalet bakanı olabilir, adalet bakanı hsyk üyesidir:) yani bir adam düşünün hem yürütmede hem yasamada hem de yargıda. yargının kontrolü yürütme eliyle sağlanabiliyor. buna rağmen hayır diyoruz ki gelen gideni mumla aratır cinsten. bu sistemde en azından gen soru var, bütçe oylamasının kabulu var, meclis araştırma komisyonları var. bu meclisin halihazırda hükümeti düşürme yetkisi var.

m.kemal evet mi derdi hayır mi bilmiyorum ama kenan evren halefiyle iftihar ederdi o kesin.
  • (bkz: #65721474)
26 entry daha