şükela:  tümü | bugün soru sor
288 entry daha
  • görüyorum ki bu ülkede hala umudunu yitirmemiş insanlar var. ben ülkem adına yaşamayı çoktan bıraktım. değer verdiklerim ve ilkelerim uğruna yaşıyorum sadece. herkesin düşüncesine saygılıyım. lakin bu seçim acep neye care olacak ki gidip tercihimi yapayım? hayır diyenleri anlamak zor değil. ama evet diyenlerin vadedilenle oyladıkları arasında bir ilişkinin var olmadığını görmeliler. kararname ile yönetilen bir ülke durumunu kim ister anlamış değilim? bildiğiniz ohal koşullarının devamlı hale gelmesi. tabi şöyle de bir fark var ohalde çıkan kanun hükmünde kararnamelerde bakanlar ve başbakanın imzası, sorumluluğu ve uzlaşı çalışmalarının bir bileşkesi varken referandum ile getirilmek istenen partili cumhurbaşkanının kararname yetkisi ile bu imza ve sorumluluk tek şahsa indirgenmiş olacaktır.
  • ıddasi olsa butun parami evet cikacagina basarim.
  • kaba taslak hesap yapıldığında açık farkla evet çıkacak referandum olacaktır.

söyle ki akp'nin %45' ile %48 arası oyu var. mhp'nin oyu ise %11 civarında. ikisini topladığımızda üstünlük ortaya çıkıyor. fireleri düşsek dahi çok bir şey değişmeyecek. kaldı ki susturulan hdp vekillerinin etkisi de olacaktır. fireleri doğudan alacak yanı. işin sonunda %58'lerde bir evet bekliyorum.

umutsuz olup ortalığa negatif enerji verme diyenlere de fitil oluyorum. arkadaşım, hayırcı seçmen akıllıysa zaten oyunu belli ediyor. sen inanıyor musun ki akp' nin sosyal medyayı kullanan kesmi senin siktiri boktan girdini okuyup fikrini değiştirecek. kalanı zaten köylerde kasabalarda yaşayıp trt 1 izleyip beyni yıkanan kesim.

kendinizi kandırmayın. chp'nin nasıl vasat muhalefet yaptığı belli. meral akşener cephesinin de nasıl susturulduğu belli. mhp seçmeninin de her zaman akp yanında olduğu da belli. ee erdoğan'ın tarafsızlık yeminini bozup meydanlarda boy gösterdiği de belli.

kısacası ezici bir evet oyu çıkacak.
  • şu referandum için ezici şekilde evet çıkacak diyip bunu da direk normal seçimlerde akp + mhp toplayıp yapan adamlar bir zahmet analiz yapmasın birader. ciddiyim

bu bir parti seçimi dahil. ülkede akepeye oy veren %45-48 in tamamı atatürk ya da parlementer sistem düşmanı değil. hepsi ağır tayyipçi değil. onların oyunu silme nasıl evet yazıyorsunuz gerçekten inanılamaz.

keza mhp. mhp de herhalde bahçeli ve yancıları hariç evetçi yok. ben olsam o %11 i hayıra yazar ve evetçileri fire olarak kabul ederim. onlarca mhp li tanıdığım var hiçbiri evet demeyecek. örneklem kümesi dar kabul ediyorum ama ben bu halde %11 de mhpden hayır gelir diyemem.

kim üstün gelecek bilmiyorum, ortada objektif bir analiz yok çünkü. referandum tahminleri ile ilgili bir çok video izledim, kararsız diyen o kadar çok ki. bu bir parti seçimi değil çünkü. insanlar ne değişecek anlamıyor. bilmiyor. ve bilmedikçe rahatsız oluyor.

kim üstün gelirse gelsin sonuçlar birbirine yakın olacak, 51-49 ya da 52-48 gibi. şu an için öyle söylüyorum ama referanduma daha 2 ay var. kararsızları kararlı hale getirecek birşeyler peşinde koşacaktır elbet akepe. kendileri de söylüyor çoğu yerde, geriye devrimi tamamlayabilmek adına son adımları artık. tren kaçarsa uzun süre bir daha belki de hiç bu tip bir durumu yakalayamayabilirler.
  • 4 yili once ulkeden ayrilmis, ileri demokrasi ve yuksek refah seviyesinin ne oldugunu gormus biri olarak tabiikide hayır diyecegim referandumdur. beni daha cok uzen, sinirlendiren konu ise, avrupa'da yasayan turk nufusunun buyuk cogunlugunun evet diyor olusu. yani sen kalk gel, cebin para gorsun, ev al, araba al, colugun cocugun iyi egitim alsin, en iyi saglik hizmetinden yararlan, ozgurlukler ulkesinde yasa, gercek ileri demokrasinin tadini cikar; sonrada kendi ulkende dikta rejimini savun. yok arkadaslar, bu isin bol protein yemekle bi ilgisi yok. comarlik kalitsal olsa gerek.
  • hala yok sistemmis, ne getirirmis ne goturürmüs lafı yapanlar var. yahu işin mihmandari recep tayyip erdoğan. 15 senede hangi hayırlı işi yapmış ki bunu hayırlı yapsın?
    sözde darbe anayasası degistirecekler. yönetim ile ilgili 18 madde var. hep kendilerine yontmuslar. özgürlük ve demokrasi nerede? refah seviyesi?
  • etrafımdaki hatırı sayılır sayıda ağır akp linin hayır diyeceğim veya sandığa gitmeyeceğim demesi beni umutlandırmaktadır. çok az farkla hayır çıkabilir.
  • sandıktsn ne çıkacağı belli olmamakla birlikte, bizi evet çıkarsa çok kötü günler hayır çıkarsa kötü günler beklediği çok açık. iyice kutuplaştırılan bir millet buna tepki gösterene kadar geçen her saniye daha kötü olucaz. acilen kutuplaştırma, bölme, özgürlük kısıtlama, demokratik hakları terör estirerek değiştirme gibi söylemlerden uzaklaştırıp bitirmemiz gerekiyor. daha iyi bir gelecek için ve içimizdeki umudun tükenmemesi için hayır.
  • öncesindeki tartışmaları muhalefetin belirlemesi gereken referandum.

biz hala kalkmışız "pkk, fetö hayır diyor. öyleyse biz evet diyoruz" diyen adamlara cevap vermeye uğraşıyoruz. saçmalayın. hedef saptırmalarına izin vermeyin!

bu referandum,

tek adam rejimi oylamasıdır.
    yasama, yürütme ve yargıyı tek elde toplama oylamasıdır.
    diktatörlük oylamasıdır.
    meclisi saf dışı bırakma oylamasıdır.
    halkın değil iktidar güçlerinin istikbal oylamasıdır.

(bkz: hayır ulan)
1995 entry daha