şükela:  tümü | bugün
 • dünya'da da kutlandığından emin değilim ancak türkiye'de biyologlar tarafından biyologlar günü olarak kutlanan gündür. çok kişi tarafından bilinmese de geçen sene ( 16 nisan 2011 biyologlar yürüyüşü ) gayet de kutlanmış ve az da olsa ses getirmiştir. gün, pasta yiyip limonata içmekten ziyade biyolojinin türkiye'de ne denli yanlış anlaşıldığına, biyologların sahaları ve uzmanlıkları dışında ve olmaları gereken pozisyonlardan daha aşağılarda çalıştığına değinmek için kutlanmakta.

  ayrıca etnik kökenli, hayatımda ilk kez duyduğum günlerin kutlandığı ülkemde böylesi bir güne ve olaya önem verilmemesi beni ayrıca yaralamakta. sonra biz neden geriyiz, batı'nın ahlaksızlığını değil bilimini alsak geyikleri her yerde uçuşuyor. ülke bilime resmen allerjikken böylesi bir gün de önemini yitiriyor işte. içim acıyor, sözlük.

  bir biyolog adayı olarak sözlük'teki biyologların gününü de kutluyorum ve aşağıdaki linkin kesinlikle okunması gerektiğini belirterek işbu entryi bitiriyorum.

  biyologlar birliği derneği'nden manalı yazı
 • türkiye'de sadece adı olan -ki ondan bile şüpheliyim- biyologların yılda bir gün hatırlanmasını sağlayan gün.

  kutlu olsun ne diyelim.
 • neden 16 nisan tarihinde kutlandığını merak ettiğim ama öğrenemediğim gün.

  ülkemizde hak ettiği değeri görebilmesi ümidiyle meslektaşlarımın biyologlar gününü kutlarım.
 • tüm biyologların günü kutlu olsun.
 • kutlu olsun, bari bugun sizin gununuz olsun ve siz mutlu olun :) bundan sonra butun sifrelerime dunya biyologlar gunu diye diyecegim :) zaten dogum gunum bile enistemin ölüm yıl donumu artik. guzel bildigim butun gunler aci veriyor
 • "bugün 16 nisan dünya biyologlar günü...

  ülkemizde şu anda olduğundan kat kat fazlasını hak ederken olabilecek en az saygıyı gören, önleri kesilsin diye elden gelenin arda konulmadığı, bir bilim dalı olarak "biyoloji"nin altının boşaltılmaya ve sadece üniversite giriş sınavında fazladan "fen" sorusu sorabilmek için bir araç haline getirilen; halbuki nereden geldiğimizi, ne olduğumuzu, nasıl olduğumuzu, nereye gittiğimizi, neden bu şekilde olduğumuzu, tüm canlılık düzleminde açıklayabilen, egomuz nedeniyle göklere kadar uçmuş aklımızı somut ve net bir şekilde tekrar hak ettiği yere, doğaya döndürmeyi başarabilen, insanın hırs ve kibrinin yok ettiği türleri nasıl yeniden var edebileceğimizi, nasıl koruyabileceğimizi ve hatta uyum başarısı daha yüksek canlıları nasıl yaratabileceğimizi araştıran, en ufak rahatsızlıkta kollarına atladığımız doktorlarımıza tedaviler için gerekli olan altyapıyı ve bilgiyi sağlayan, benliğimizin özünü açıklayan ve anlamlandıran biyologların günü kutlu olsun!

  biyolojinin sadece bir sınav aracı olmaktan çıkıp bilimin en kıymetli köşe taşlarından biri olan bu sahanın; hak ettiği değere, öneme, içeriğe ve kapsama en kısa sürede kavuşması dileklerimizle."

  (bkz: evrim ağacı)