şükela:  tümü | bugün
 • geçen yıl yapılan faiz indirimlerinin ardından bugün merkez bankası yine bir indirime gitti. enflasyonu baskilamak ve piyasalarda daha fazla sıcak para akışı olması için bu hareketi doğru buluyorum. reel faiz artık tamamen yok oldu ve artık eksi seviyelerde diyebiliriz.
 • enflasyonu baskılar mı artırır mı çok net değilim. faizler düştüğü için faiz giderleri düşeceğinden enflasyonda düşmeye yol açabilir. ancak faizler düştüğünden harcamalar artarsa fiyatlar yükselebilir.

  başka bir parametre de döviz kurları üzerine etkisi.ülkemiz cari açık verdiğinde döviz ihtiyacı oluyor. bu açık ya yurtdışı borçlanma ile ya doğrudan yatırımlarla ya da yurtdışı yatırımcının ülkemize döviz getirip tl'ye çevirip bankaya yatırması neticesinde karşılanıyor. faiz oranı ile tahmini döviz değer artış oranı arasındaki fark risk primi ile birlikte yurtdışı piyasaların üzerinde ise yurtdışı yatırımcı ülkemize döviz getirecektir. bu da döviz fiyatlarını kontrol altında tutacaktır. cari açık vermemiz durumunda yurtdışı yatırımcı tl'ye verilen faizi yeterli bulmazsa döviz getirmeyecektir ve döviz fiyatları hızlı aratacaktır. bu da enflasyonu artıracaktır.
  yani cari fazla vermeden faiz düşürerek enflasyonun düşmesi zor.

  bakalım nasıl gerçekleşecek?
  edit: döviz kurlarına etkisi eklendi.
 • enflasyona bir etkisi olmayacaktır bence.

  şu sebepten ; insanların güveni yok güveni. oturup matematiksel hesaplar yapmaya gerek yok. faizleri arttırıyorsun ekonomi dönmüyor, düşürüyorsun yine dönmüyor. şu an düştü faizler, bakın altına. uçtu gitti. insanlar altına abandı bu seferde. kimse yatırım yapmak istemiyor. iş kurmak istemiyor. arsa almak istemiyor. ev almak istemiyor. parası olan da olmayan da istemiyor. her şey normal değerinin 10 katı üzerinde. kimse enayi değil. hem saçmalığa bak faizler düşük ama dolar 6 hani düşecekti faiz düşünce dolar?