şükela:  tümü | bugün
  • mercedes demedim dikkat ederseniz, son bir yılda ne yazık ki sayılarında hızla artış göstermiş 20-35 yaş arası trafik canavarlarıdır.

peki, özellikle niye bu başlığı açma zorunluluğu hissetti yazar?
    - efendim, son bir yılda şehir içi ve şehirlerarası yaptığım yolculuklarda, özellikle 16 plakalı son model bmw araçların altından kendimi zor kurtardığım için. herifler ne sinyal verme ihtiyacı hissediyorlar, ne araç mesafesi tanıyorlar, ne emniyet şeridi ihlalini umursuyorlar. hele o makas atışları yok mu! allah onların belasını versin, hakeza karma da, şeytan da.

o yaşta bursa gibi, güzide sanatçılar çıkarmış ilimizde o parayı nasıl kazandılar ve istanbul'da ne işleri var, bilinmez. ama bu tiplere ehliyet verenlerin ve katkısı bulunanların da allah binbir türlü belasını versin.

kimsenin kimsenin hayatını hiçe saymaya hakkı yok.

kısacası; bu araçlara dikkat edin; çünkü ne zaman ne yapacaklarını kestirebilmeniz imkansız.
  • 16 ile kısıtlamayalım. 06'da ekleyelim. ama araç modeli farketmez.

not:ankaraspor
  • bursa, yeşil sermayenin amiral gemilerindendir. üstüne, eskiden efendi, eğitimli kesimde olan zenginlik şimdi mako/keko/hanzo/dinci tayfasının eline geçmiştir. bu parayı bulan tayfanın evlatları da özel üniversitelerde okumak için veya yeni yolları kullanarak sırf gezmek için istanbul'a gider oldular.

bahsi geçen trafik canavarlarını memleketlerinde görün bir de, tadına doyamazsınız.
  • bursalılar: marmara'nın yozgatlıları
  • valla genelde bmw-audi tespitlerine biraz mesafeli yaklaşan birisi olarak şukela dediğim tespittir.

bunu yılda 29 ila 43 kere araba ve motosikletle bursa'ya giden biri olarak tüm 16 plakalara da yayabilirim, çok isabetsiz olmaz belki ama elbette bütün şehri örneklemek doğru olmayacaktır. lakin evet bmw ve audi sürücüleri neferi olmuşlar bu işin.

barzo barzo kullanırlar, asla ama asla yol vermezler. hele benim gibi bütün kış sık sık uludağ'a inip çıkanlardansanız ve karlı yoldan öcü gibi korkmuyorsanız çok eğlenirsiniz bu dallamalarla.. 10kmh ile gider, yanından basıp geçersin yol vermemeye çalışır, uludağ'ın çocuğuyuz lan biz triplerine girer falan.

otomobil sürüşünden çok literatüre girmelik bir bursalı ezikliği var. bunların şu istifası istenen belediye başkanlarında bile var. şehrin stratejik planının konuşulacağı toplantının açılışında bir iki kelime et diyorlar, 5dk geçmeden "istanbul'dan çok daha şöyleyiz böyleyiz" tripleri başlıyor. komple ezik adamlar.
  • hemen hemen hepsi sonradan görme patron çocuğu olan, baba parası ile alınmış bmw'lerle drift kasan, makas yapan şehir eşkiyalarıdır.

daha geçenlerde bu habere konu olan bir kazaya sebebiyet verdi bu tarz eşkiyalar. siyah araç, servise vurup servisi başka bir aracın üstüne devirdi. 4 kişi maalesef hayatını kaybetti. fotolardaki siyah araç kazanın sebebi, o kadar tanınmaz hale gelmiş ki, bmw olduğunu ancak tahmin edebiliyorum.
    bu tarz kazalarda sürücünün kadar polisin de hatasının olduğuna inanıyorum. denetleme sıfır...

yalnız bursalı ezikliği diye bir şeyden bahsetmiş bir yazar arkadaş; literatürde öyle bir kavram var mı bilmiyorum ama "istanbullu görgüsüzlüğü" kesin var. oldu mu arkadaşım, güzel tespit yaptım mı ? şimdi bunu yazdım diye beni "bursalı ezikliğine örnek" olarak göstermeye kalkışmaz umarım, algıda seçiciliğin bu kadarına pes derim yoksa...
  • bmw ve mercedes sürücüsü olarak ayırmaya gerek yoktur. gördüğüm 16 plakalı araç sürücülerinin kayda değer bir kısmı katıksız barzodur. premium araç sahibi olanlar lümpen barzo olarak de nitelendirmek daha doğru olur. ister yalova tarafından gelin, isterseniz balıkesir, bursa il sınırına yaklaştıkça saçma sapan araba kullanan, selektöre abanan, etrafındaki araçları sürekli taciz eden ehliyetli sığır sayısında ciddi bir artış görürsünüz ki, bunların çok büyük bir çoğunluğu 16 plakalı araçlardır.

sebep çok net aslında. son 15 yılda semiren yeşil sermayenin ancak kaliteli mal almaya yaraması, medeniyet namına hiçbir şey kazandırmamasıdır. parayı bulmuşsunuz, iyi güzel de, elinizdekileri kaybedip, içinden çıktığınız çöplüğe geri dönseniz, tekrar adapte olma konusunda herhangi bir problemle karşılaşmayacağınız çok belli. söylediğim gibi, lümpenlik alnınızda yazıyor resmen.

buna benzer sürücü grubunun en sık görüldüğü diğer bir araç plakası da net bir şekilde 42'dir (bkz: konya). sebep tamamen aynı. kültürsüzlüğün, cahilliğin, kuralsızlığın ve sonradan görmeliğin meziyet sayıldığı yeni türkiye'nin doğal homo sapiens manzaralarıdır bunlar.
  • adamların giyimleri de iğrenç, tamam barzosun ama, dapdar gömlek düğmeler patlayacak, pantolon dar kıçın başın ortada, paçalar nerdeyse dize kadar kesik. ayakkabılar prada, gucci nin italya' da bile giymeye utandığı modeller.
  • bir 27 plakalı herhangi bir araç sürücüsü değildir.
  • çoğu sonradan zengin olan ya da toprak zengini olan ve akp döneminde müteahhit çocuğu olanları kullandıkları araçlardır.

bursa son 15 yılda çok garip bir evrim geçirdi zaten. muhafazakarlık, sonradan görmelik ve kekoluk moda oldu.

bursa’nın elit yerlerinde görebileceğiniz dar kumaş pantolonlu tesbihli arkadaşlar da bunu kanıtlar nitelikte.