şükela:  tümü | bugün
 • kumar bağımlılığı davranışsal bağımlılıklardan biri ve uyuşturucu madde bağımlılıklarında olduğu gibi beynin ödül mekanizmasını değiştirdiğinden kişi bir süre sonra o kısır döngünün içinde kaybolup gidiyor. bir verem hastası için en sık görülen belirti nasıl öksürükse bağımlılıkta da en sık rastlanılan şey yalan söylenilmesi. tedavi ile ilgili öncelikle kişinin bağımlı olduğunu kabul etmesi ve tedavi olmak istemesi gerekiyor. tedavi olma motivasyonu düşükse ya da hasta olduğunu kabul etmezse ne ailesi ne arkadaşları ne de doktorların elinden hiç bir şey gelmez. tedavi olmaya karar verdikten sonraki aşama amatemlere ya da bağımlılık konusunda deneyimli bir psikiyatriste başvurması ve hem ilaç hem terapilerle tedaviye başlaması.
 • üşenmedim ve hayırsız bir evladın ailesini nasıl vahim bir noktaya taşıdığını üzülerek okudum. çaresizliğiniz adına üzgünüm.

  acımasız vayahut empatiden yoksun gaddarca bir yorum yapmak istemem ama hikayede kendiniz demişsiniz oysa babası bağrına basmıştı, çıkış yolları planlanlanmıştı bile, diye.
  o durumdan sonra bireyin kendi irade ve istikrarına kalmıyor mu bağımlılıktan kurtulmak?

  zaten, en başından başlarken bile insanların kafasına zorla silah dayamıyorlar sen bunu oynayacaksın diye. neyse bu bambaşka bir konu.

  bu gibi durumlarda şunu düşünmek gerekiyor, biz her türlü çareyi düşünüp, imkanları zorlayıp yardım etmeyi kendisine dayatsak bile, kendisi bu bağımlılıktan vazgeçmek istemedikçe bir arpa boyu bile yol alınamaz. yani, önce arkadaşınızı bu bataktan çıkmaya yakın çevresi olarak sizin ikna etmeniz gerek.

  geçmiş olsun.
 • varsa bu konuda psikolojik formasyonu olan birinin konuşması gerektiği yoksa da ekşici piçlerin çenesini kapatıp susması gereken olay.
  amk yerinde yorum yapmayın lan yapmayın.
  kendi iradesine bağlıymış, nasıl kurtulamazmış.
  yarın öbür gün kanser olduğunda "olm abartıyorsun yaaa ufak bir kırgınlık var kalk ayağa acık hava al geçer" deseler ne yaparsın orospu çocuğu öyle düşün.
 • durduk yere sinirlerimi zıplatan #69536850 numaralı entry'e cevaben.

  karşısında kim olduğunu, ne olduğunu bilmeden insanlara durduk yere, rahat rahat orospu çocuğu diyebilen yavşak, ergen yeni nesil ekşi sözlük sürüsünün sahte bir vicdan savunması yapmadan, efendi efendi çenesini kapatması gereken olay.

  adamda nasıl bir düşünme yetisi varsa kanserle, kumarı aynı kefeye koymuş bir de. *
  bak bu mantık hatalarına falan değinmiyorum bile.

  bak güzel kardeşim, bak sevgili ergen, onca yıllık eğitimciyim, belki senin yaşından fazla yıldır burada yazarım. sen ve senin gibi düşüncesini en alçakça yolla, ancak küfürle ifade edebilecek kadar zavallı hadsizlerden icazet alacak değilim. öncelikle bu konuda hemfikir olalım.

  güler misiniz ağlar mısınız ya? ekşi'nin geldiği şu duruma bak.
  girip bir bakıyorum adam anneme sövmüş.
  ne hadle ya??
  hayır bilirim bunlar laftan da anlamaz, bununla aynı seviyeden yanıt vermemek için inanın şu an direniyorum bi'nevi.

  başlığı açan arkadaş bir arkadaşının derdini paylaşmış. bizler de ona öneride bulunmuşuz.
  ve bir tane haddini bilmez, kendini bilmez çıkıyor, rahat rahat başlık altından entry girenlere küfür ediyor. arada ekşici piç falan da ekliyor ki mevzisi genişlesin.

  sanırım ekşi'nin sonunu bu arkadaşlar getirdi. her başlık açana, üslubunu bozmadan her yorum yapana, her düzgünce fikir beyan edene diyor ki ulan şimdi ben buna öyle okkalı bi küfür sallarım, öyle bir sallarım ki aşırı dikkat çeker. birden görünür olurum.
  bunu vicdani bir görev olarak yapıyormuş gibi görünür, belirli bir ahmak sürüsünü de güzelce etkilerim.

  bu ifade özgürlüğü falan değil arkadaşlar ya. bu ağır bir terbiyesizlik, ağır bir saygısızlık. bu ve bunun gibi adamlar yüzünden sözlüğe küsüp giden arkadaşlarımı, o gerçek ve kaliteli eski yazarları aslında o kadar iyi anlıyorum ki.
  lan dedim ne güzel uygulaması da gelmiş. şurada keyifli keyifli tekrar iki yazı yazayım. adam beni tanımadan etmeden ve hatta samimi söylüyorum muhtemelen yazdığımı bile doğru düzgün muhakeme etmeden, anlamadan gelmiş anneme küfür ediyor.
  şaka gibi ama değil.

  sanat kanalına bakıyorum, küfür. edebiyat kanalına bakıyorum, küfür.
  yahu sinema kanalında bile küfür olur mu?? ama var.
  yok ya köklü bir çözüm bulunamadıkça,bu küfürbazlarla bu şekilde mücadele edilemez. insanların anasına küfür edip, bunu ifade özgürlüğü zanneden bir zihniyet olmaz olsun.

  ha son olarak sen bana piç demişsin, sana hiç yakıştıramadım.
 • halen yardım ve fikir beklediğim üzücü olay.
 • ne gibi yardım ve fikir beklendiğiniz anlamadım ? getir konuşalım elamanı diyeceğim adam ailesini takmıyor benimi takacak . maaşını el koyun , başına bir bekçi takın , polise kumar oynuyor diye şikayet edin . oynadığı ortamları polise bildirin .

  bu iş nasihatla çözülücek seviyeyi fazlasıyla geçmiş .