şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "cumhurbaşkanlığı forsunun üst sol köşesinde bulunan güneşi çevreleyen 16 yıldızı her kimse, birisi a priori olarak bu yıldızların 16 türk devletini simgelediğini kabul etmiş ve sonra da tutmuş her yıldıza bir devleti münasip görmüş. ancak türk tarihi hakkında, herhalde yeterli bilgisi olmadığı için, küçükleri bırakıp büyük bütün türk devletlerini saysa bile 16 sayısını çok aşacağı için hiçbir ölçüte uymayarak keyfi bir biçimde 16 devletin adını sıralamıştır. bunların içinde türk oldukları kuşkulu olanlar bulunduğu gibi, devlet kurucularının türk olmadıkları kesin olanlar da vardır. buna karşılık kurucusu da, halkı da öz be öz türk olanlar bu 16 içinde yer almamışlardır. işin daha hoş yanı bu devletler içinden birini çıkarıp yerine başkası da konulabilmiştir. 15 kasım 1983'te kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti kurulunca, bu küçük devlete 16'lar içinde yer verilebilmesi için o zamana kadar kitaplarda, broşürlerde, posterlerde yer alan panu'nun kurmuş olduğu batı hun imparatorluğu (48-216) listeden çıkarılmış ki, 16 sayısı bozulmasın"

  bendenizin değil değil prof. coşkun üçokun ocak 1987'de toplum ve tarih dergisinde türklerin kurduğu 16 devletle ilgili yayımlanmış ifadesidir bu.
 • 1. büyük hun imparatorluğu
  2. batı hun imparatorluğu
  3. avrupa hun imparatorluğu
  4. akhun imparatorluğu
  5. göktürk imparatorluğu
  6. avar imparatorluğu
  7. hazar imparatorluğu
  8. uygur devleti
  9. karahanlılar
  10. gazneliler
  11. büyük selçuklu imparatorluğu
  12. harzemşahlar
  13. altınordu devleti
  14. büyük timur imparatorluğu
  15. babür imparatorluğu
  16. osmanlı imparatorluğu

  1930'lu yıllarda türk tarih tezi yaratma çaba ve çalışmaları bu sayıyı 20 olarak belirlemiş ve buna göre ders kitaplarında okutulmuştur. ancak 1969 yılında trt'nin bastırdığı bir takvim ile bu sayı 16 devlete düşürülmüş ve bugüne kadar süregelmiştir. bu 16 sayısına türk tarihinin kesintisiz ve ayrıca tek bir devletten oluştuğunu ispatlamak için nihal atsız bile karşı çıkmıştır ve demiştir ki; "son zamanlarda basında görülen haberlerle ve trt'nin bastırdığı bir takvimle türklerin şimdiye kadar 16 büyük devlet kurduğunu, bu yüzden türkiye cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldız bulunduğu iddiaları öne sürüldü.
  her şeyimiz gibi tarihimiz de henüz kesin şeklini almış değildir. türk tarihi nerden başlayıp hangi gidişi takip eder, kimler türk'tür? bunlar henüz belli değildir. daha önce de belirttiğimiz gibi bazı büyük şahsiyetlerin türk olup olmadığı üzerinde bile tarihçilerimiz arasında birlik yoktur. durum bu merkezde iken, şimdiye kadar 16 büyük türk devletinin kurulduğu ve türkiye'nin bunların vârisi olduğu hakkındaki iddia, şüphesiz, çok su götürür bir iddiadır.
  şimdiye kadar 16 büyük türk devleti kurulduğu hakkındaki kararı kimin verdiği belli değildir...

  cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın 16 büyük türk devletini temsil ettiği hakkında şimdiye kadar benim hiçbir bilgim yoktu. bu gibi konularla ilgilenen birisi olarak ben bu sembolü bilmedikten sonra acaba bunları kimler biliyordu? yoksa bu da bir millî sırdı da ancak şidi mi açığa vurulması uygun görüldü?
  ...
  her şeyimiz gibi tarihimiz de henüz kesin şeklini almış değildir dedik. bu yüzden okullarda çocuklarımıza milli tarih terbiyesi verilememektedir. tarihlerde hâlâ sümerler'în veya hititler'in türk olduğu hakkındaki hezeyan tekrarlanmakta, buna inanmadan öğrenen çocukta millî tarih sevgisi diye bir şey kalmamaktadır.
  türk tarihi bir bütündür. "devlet" denilen nesneler ayrı hükümdarlar, hanedanlardır. böyle olunca 16 türk devleti masalı kendiliğinden yıkılır ve birbirinin devamı olan hanedanlarla türk tarihindeki birlik karşımızda parıldar.
  türk tarihinin devletler adı altında parçalara bölünmesinin millî piskoloji üzerindeki yıkıcı tesirini kimse düşünmüyor. mazideki millî devamlılığa inanmayan kimsenin bugünkü millî devamlılıktan da ümitsiz olacağı hesaba katılmıyor. halbuki biraz mantık ve anlayış sahibi olanlar türk tarihinin aralıksız bir bütün olduğunu kendiliğinden kavrayabilir...

  son haftalarda trt tarafından yayınlanan bir takvim aynı 16 devlet masalını tekrarlamak, üstelik 16 uydurma bayrak yakıştırmak bakımından dikkati çekmiştir. trt umumiyetle sol eğilimli bir müessese olarak tanındığı için onun böyle "turancı" bir takvim yayınlaması cidden şaşılacak bir davranıştır..."(ötüken 65. sayı)

  nihal atsız'ın "her şeyimiz gibi tarihimizde kesin değildir" sözü, "her şeyimiz gibi tarihimizde yalan"a çevrilse çok daha doğru olurmuş.

  not: ilker çayla'nın bir makalesinden yararlanılmıştır.
 • türklerin devlet yıkma potansiyelinin de ispatıdır.
 • adı değişmiş olsa da içeriği genel hatlarıyla aynı kalmış devletlerdir.
 • içinde türkiye'nin olmadığı devletlerdir.
 • nihal atsız bu durum için, "16 büyük devlet... tabii, karamanoğulları ve daha küçükleri gibi ötekilerini de sayınca bu rakam kabaracak, en aşağı 50 devlet olacaktır. 50 devlet kurmayı bir başarı saymak ilk bakışta mümkün görünebilir. fakat madalyonun ters tarafına dönünce iş tamamıyla değişir. adama sorarlar: "elli devlet kurdun da neden hiçbirini yaşatamadın? neden kala kala orta çapta bir türkiye cumhuriyetine kaldın?" zoraki tarih bilginleri tabii bu soruların cevabını veremeyeceklerdir." demiştir.

  nihal atsız konuya dair zamanında bir yazı yazdığı için ondan örnek veriyorum, yoksa ırkçı değilim.
 • http://images.bizde.com/…dbl-mb85724_1222617_r1.jpg

  hunlardan 4 devlet çıkarıp, 1. göktürk ile 2. göktürk devletlerini bir potada eritir.
  cengiz han devletini, onun torunu kubilay'ın, çağatay'ın ve hülagü'nün devletlerini dahil etmezken dördüncü torunu batu han'ın kurduğu (ve diğerlerinden farklı olarak kuruluşunun birkaç yıl sonrasından itibaren müslüman olan) altınordu devleti bu tabloya dahildir.
  cengiz han yasası gereği hükümdar olamadığı için ancak emir olabilmiş (kukla bir hükümdar kullanarak yasayı dolanmış) asla han sıfatı kullanamamış olan timur'u devlet sahibi sayan bir sistemdir.

  devletlerin bayraklarının bm standartlarında olması ve o devirde yaşamış türk hakanlarının portrelerinin ayrıntılarına inilebilmiş olmasına hiç girmiyorum.

  sanırım buraya girecek devletlerde aranan ölçütler şunlar:
  1- coğrafyası büyük olacak (yoksa karamanoğullarından tangutlara kadar bir sürü devlet girerdi)
  2- tercihen müslüman olacak, en azından hıristiyan/budist kimliği ya da islam karşıtlığı ön plana çıkmayacak (yoksa yüenler, çağatay hanlığı vs de listeye girerdi)
  3- türkler sadece yönetici sınıftan ibaret olmayacak (yoksa memlükler, tulunoğulları falan da listeye girerdi)

  safevilerin listeye girmemesini de 2. maddeyi biraz zorlayarak (şii-sünni ayrımıyla) açıklamak mümkün. buna rağmen akkoyunluların listeye niye giremediğini çözemedim. devletin adı da karizmayı bozmayacak desek mi?
 • bayraklarını tartışmaya dahi gerek yok. m.ö. 200'lerden bu yana standart bayrakların kullanıldığını düşünmek yeterince saçma. ancak atsız'ın meşhur eleştirisinde ejderin türklerde yeri olmadığını söylemesi de doğru değil. hunlar şüphesiz üzerinde ejder resmi bulunan standart bir bayrak kullanmıyorlardı ama ejderin hsiyung-nu kültüründe bir yeri varsa buna da şaşırmamak gerek.

  bu devletlerin kurucularının veya en önemli hükümdarlarının portreleri ise tam bir komedidir. pullardaki çizimlerde mete, üzerine çekik göz giydirilmiş avrupai bir tipe sahiptir. attila'nın sakalı atlanmamış ama bilge kağan üzerine giydirilen kıyafetle, bakışı, duruşu ve saçındaki bantla bruce lee filmlerinden fırlamış bir aktöre benzetilmiş.

  başka bazı çizimlerde mete'nin iyice roma kayzerlerine benzetildiği de görülmüştür. o yüzden buna da şükretmek gerek.

  türklerden "beyaz adamlar" yaratma hevesi çok sevimli ama itiraf edelim, bu tipler, bu adama hiç benzemiyor.
 • filistin devlet başkanı mahmud abbas, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan tarafından cumhurbaşkanlığı sarayı'nda resmi törenle karşılandığı sırada törende yer alan askerlerin temsil ettiği devletler topluluğu.
 • atatürk zamanında 20 tane güneş ışını, 16 tane yıldız, 18 şubat 1978 de ecevit hükümeti zamanı güneş ışını 16'ya düşürüldüğü söylenmektedir.
  aynı zamanda:
  "16 yıldızlı cumhurbaşkanlığı forsu bugün anıtkabir müzesi’nde bulunan bir flamada da yer almaktadır. bu flama gazi mustafa kemal atatürk’ün 1922’de izmir’e girerken kullandığı araca fors olarak çekilmişti." diye bir bilgide var.

  edit
  punkrock1907 tarafından yapılan uyarı sonucu 20 adet yıldız,20 adet güneş ışını olarak düzeltilmiştir