*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "evet ben de ibneyim ama sen daha bi ibnesin" kavgası... yok sen niye ittifak yaptın yok sen de sınırı açtın vs vs. mahalle kavgası
  • doğuyla batı arasındaki 1000 yıllık tarihinde tek bir filozof çıkaramamış bir toplumun, acınası hayatını ödünlemek; tabii olduğu yığınlar arasında kendisini yükseltmek için kurduğu hayali tarihi sürdürerek uzaya çıkabileceğini sanması, enformasyon çağında kimsenin dünya görüşünün içerimlerine bakmaksızın herkesin hicap duyması ve mihnet çekmesi gereken acınası bir tablodur.

    insanlığı uzaya çıkaran beşeri uğraşıların; dogmatik düşün yapıları ve toprağına toprak katmak, haremine odalık kapatmaktan başka haris ihtirasları bulunmayan bir avuç insanın geriye kalan insanlığı cephelere gönderip kan dökmesiyle neşet etmediğini; uygarlığı uygarlık yapan ne varsa bunlara rağmen, ancak ve ancak felsefe ve bilim yaparak insanlığın başarılarının bu alemde kaim kılındığı ne zaman öğreneceksiniz?

    aidiyet beslediğiniz oluşumların mahiyetini ne zaman merak edeceksiniz?

    wittgenstein'ın vaktiyle ifade ettiği gibi: dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır. umarım bir gün ülkecek, öyle tasavvur edebiliyoruz diye dünyanın öyle olmadığı, olmayacağını eşyanın tabiatı gereği olamayacağını anlarınız ve algıladığının algılanabilir olanın bitimi olmadığını, her daim ötesi olduğunu idrak edebilen erdem ve sezgi sahibi bireyler yetiştiririz.

    okuyun güzel kardeşlerim; okuyun!