şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyaya yakın bir asteroiddir. çapı 850 metre kadardır.

  japonlar hayabusa2 uzay aracı ile bu asteroide inmeyi, parça alıp dünyaya getirmeyi düşünüyorlar.

  hayabusa2 2014 yılında fırlatılmıştı. bu ay içinde iniş gerçekleşecek. 2020'de aracın dünyaya dönmesi planlanıyor.
 • hayabusa2'yi twitterdan takip edebilirsiniz.
  https://twitter.com/haya2e_jaxa
 • hayabusa2'nin 40 km civarı bir mesafeden çektiği fotoğrafı.

  japonlar, ryugu asteroidini ilk gelen görüntülerle analiz ettiklerinde yuvarlak olduğunu düşünmüşler. sonra görüntüde pikseller arttıkça kare gibi gözükmüş, en son bu görüntüyle şekline vakıf olmuşlar. şimdi harıl harıl aracı nasıl indireceklerine dair hesaplar yapılıyormuş. zira asteroidin yörüngesi de, dönüş mekaniği de, her şeyi sorunlu.

  japonlar 250 milyon km uzaktaki bir gök taşına inip numune alıp getirecekler.. sen napıyorsun mesela; japonun ürettiği arabanın arka camına ay yıldız ya da olası osmanlı turası yapıştırıyor ve hamasi goygoylarla büyükleniyorsun.
 • her haber geldiğinde insanlık adına sevinmek, çocukluk meraklarımı ve zevklerimi bunları takip ederek tatmin etmek yerine, sinirlenerek izlediğim asteroid..
  neden?
  çünkü adamlar uzaya çıkıyor bir asteroidin yörüngesine oturup aletler indiriyor ve örnek alıyorlar, daha sonra kraterler açıp içinde örnek arayacaklar..
  biz?
  salavat projesi, aslı astarı olmayan yep, batık şirketler falan filan bimem ne işte..
  bizde niye olay böyle diye düşünüyorum, yapmıyoruz işte mk..
 • japon'ların keşif araçlarına şu sıralar ev sahipliği yapmakta olan sevimli asteroid. burada yer çekimi o kadar düşüktür ki keşif araçlarının tekerlekler üzerinde dolaşmaları imkansızdır. bu yüzden yer değiştirmek için ufak zıplamalar yapar. tabi bu ufak zıplamaların her biri 15 dakika civarı sürer.
 • hayabusa2 projesine ev sahipliği yapan gizemli astreoid. proje ile asıl araştırılmak istenen şey şu; belki de dünyada hayatın oluşumunu tetikleyen güneş sistemimizin içinde ama dünyanın da dışında bir yerlerde. suyun, organik oluşumların kökenleri ile ilgili güneş sisteminde araştırmalar yapmak. işte bu amaç ile güneş sistemine bakıldığında bilim insanlarının araştırması için oldukça ilkel bir gövdeye sahip olan ve aynı zamanda güneş sisteminin de içinde dolaşan bir gök cismi gerekliydi, o cisim ryugu idi. projenin özünde hareket halindeki bir gök cisminden örnekler toplayarak dünyaya getirebilmek.