şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kucuk murat reis'in soz konusu seferleriyle ilgili olarak 1628 yılında danimarkaca olarak yazılmıs bir kitapta soyle diyor:

  "zalim turk korsanları hakkında malumat: 1627 senesinde izlanda'ya geldiklerinde 300 kişiyi esir edip pek çogunu da oldurduler. bu kitabın yazarı oluf eigilsson'u vestmannaeyjar adası'nda tutsak edip cezayir'e götürdüler... daha sonra 1628 yılında diger bazı esirler de fidye verildikten sonra hurriyetlerine kavustular ve izlanda adası'na avdet ettiler.

  kaynak: http://korsan.uskudar.biz/kuzey_denizi.htm

  - bircok kaynakta bu korsanlarin cezayirli oldugu fakat o donem bu topraklarin osmanli imparatorluguna ait oldugu icin bu sorumlulugun turklere ait oldugu yazar.
 • osmanlının duraklama döneminde olsa da askeri ve donanma gücünün nereye kadar erişebildiğinin en önemli kanıtlarından biridir bu sefer.

  1625 yılında bristol körfezi ağzında yer alan lundy adası ele geçirilmiş ve bu ada daha sonraki atlantik denizi seferinlerde üs olarak kullanılmıştır. lundy adasının sağladığı bu lojistik destekle türk amirali murad reis 15 gemiden oluşan bir filo ile cezayir'den atlantik denizi'ne açılır. izlanda kıyılarına varan donanma 26 gün boyunca izlanda'ya hakim olmuştur. yakınlardaki vestmannaeyjar adası da yağmalanır ve daha sonra anılarını yazacak olan oluf eigilsson (olaf egilson veya olafur egilson), eşi ve iki oğlu da esir düşer. murad reis'in komutasındaki donanma yaklaşık 400 esir ve büyük bir ganimetle cezayir'e geri dönmüştür.

  bu sefer sırasında ele geçirilen esirlerinin en ünlüsü ise esir ve cariye olarak cezayir'e getirilen (bkz: tyrkja gudda)'dır.

  olaf egilson ki kendisi rahiptir ve bir kaç esir ile birlikte fidye karşılığı serbest bırakılır ve bir yıl sonra egilson murad reis'in seferini anlatan bir kitap yazmıştır. eşi ancak 1637 yılında dönerken oğulları hiçbir zaman geri dönmemiştir.

  bu seferden sonra da donanma bir çok kez izlanda'ya sefer yapılmıştır. örneğin ali biçin reis'in seferinde yaklaşık 800 esir alınmıştır. başka bir seferde ise 1631 yılında 12 gemiden oluşan bir filo gene bol bol ganimet ve esirle cezayir'e geri dönmüştür.
 • bu olay yüzündendir ki 70'li yıllara kadar izlanda'da türk öldürmek yasal kabul edilmiştir. tarihte bu yasa uyarınca öldürülmüş bir türk var mı bilmiyorum ama bir intikam yöntemi olarak oldukça sabırlı bir yol gibi geldi bana. sen 350 yıl bekleyecen de adaya türk gelecek öldürecen teeyyy teyyy...
 • konuyla ilgili yılmaz özdil haberi için:
  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…r.aspx?id=16119346
 • cezayiri temsilen gidilen,fakat osmanlı'ya patlayan bir korsanlık olayıdır.toplanan ganimetlerin hiçbiri osmanlı'ya gelmediği için sadece güç gösterisi olarak kalmış,paraları da cezayir halkı ve murat reis yemiştir
 • daha önce akdeniz'de ele geçirilen danimarka kökenli bir ticaret gemisinde görevli asker sayesinde başlatıldığı söyleniyor bu seferin, özlem kumrular'ın kaleme aldığı islam korkusu kitabında.

  şöyle ki; söz konusu işbirlikçimiz "size muhteşem ganimetler elde edebileceğiniz bir yere götüreceğim. oraya vardığınızda beni serbest bırakın." diye bir şart koşunca osmanlı kabul etmiş. esirimiz 2 gemiden oluşan birliğe izlanda yolunu birebir tarif etmiş... izlanda'ya varıp, yağma ve talan bittiğinde esir serbest bırakılmış ancak; kendisi "osmanlı'yı buraya benim getirdiğim anlaşırlır, öldürürler." diyerek gemide kalmayı tercih etmiş.

  işin ilginci 2 gemi dönüş yolunda birbirini kaybederken, birinde esirler sayıca gemideki asker sayısından üstün olmasına rağmen; herhangi bir sorun çıkmamış ve yanılmıyorsam portekiz yakınlarında tekrar bir araya gelmişler.

  not: hangi bölümde geçtiğini bulup, bir edit çekebilirim bu entry'e.
 • türklerin sadece dolaylı fail değil doğrudan da faili olduğu yağma seferi.

  cezayir'de (bkz: garp ocakları) üslenmiş olan korsanlar (bkz: gönüllü leventler) arasında mağripli de vardı ama asıl çekirdek kitleyi batı anadolu'dan ve ege adalarından gelen müslümanlar (müslüman rum mudur, ege'deki yörükler midir, karma mıdır orasını belirsiz; sanırım hepsinden var) oluşturmaktaydı. hatta adama ihtiyaç oldukça, çanakkale limanında gemilere yeni "gönüllü levent"ler doluşturularak ihtiyaç kapatılırdı.

  murat bardakçı programlarından birinde cezayir'de bizzat bulduğu türkçe günlükten parçalar okumuştu. tabii egeli bir korsan erin okuma yazması ne derece olursa o kadar yazılmış yazılar... bunlar hep kanuni dönemi ve sonraki birkaç nesil devam eden olaylar. o yüzden izlanda seferinde basbayağı (senin benim gibi) türkler de vardır; adamlar faturayı türklere çıkarmakta haklıdır.

  habsburg hanedanı çökünce osmanlı o işleri oranın özerk yönetimine bırakmıştır ve batı anadolu-cezayir irtibatı yavaş yavaş kesilmiştir ama hala kuzey afrika'da yaşayıp da hanefi mezhebinde olanların babasının babasının babasının (sanırım 12 nesil filan) babası ege sahillerinden gelmiş insanlardır.

  bir de yeniçeri torunları vardır. (bkz: koloğlu)