şükela:  tümü | bugün
 • ege universitesi'nde cereyan etmis olaydir.

  https://www.facebook.com/…deo.php?v=770724126332019
 • https://www.facebook.com/…deo.php?v=770724126332019

  bu görüntüler nedir? ne diyeceğimi bilemiyorum size, bu ahlaksızlığı nereye koyacağımı bilmiyorum. sizin, kobane olaylarında ışid'i destekleyen şerefsiz faşistlerden hiçbir farkınız yok, insanı utandırmakta da üzerinize yok. kadınlı erkekli, saygısız şerefsiz bir topluğun yaptığı saldırıdır evet bu kadar ağır konuşuyorum. kürt hareketi yine üzerini örtsün yine saçma sapan açıklamalar yapsın. adam orada konuşurken slogan atıp, müzik açmak, halay çekmek, sonra da saldırmak nedir lan?
 • amerikan elçiliği saldırısında ölen kapıdaki güvenlik görevlisini amerikan uşağı sayarak düşman ilan eden, nöbet tutan polisi öldüren için kahramanlık şarkıları yazanlarla, orospu çocuğu apocu itlerin birbirine girmesi olayı.

  tam olarak birbirinizi hakediyorsunuz...
 • kınanası bir saldırı. karşı taraftan bir arkadaş da baktı ki yapılan faşizm çok açık ve net en ufak bir şekilde yaptıklarını savunamıyor. ama esed v.s demiş ilgili sayfada. tamam o zaman esadın arkasında konser vermişlerse görüldüğü yerde bastırılmalıdır yorum. gezi parkı direnişi'ndeki hizalanışları, başbakanı alkışlama vakalarını ne yana koyacağız peki?

  bir de, sen gel kobane'de ölen mlkp'li sibel bulut'a ilişkin en ufak bir protesto yapma sonra gel yorum'a sloganlı saldırı, biji serok, biji serok. he o ölen de keyfi için oraya gitmişti doğru paşam.
 • hdplilere yakışmış olan saldırı.

  sorsan halkların kardeşidir hepsi. bunlara inanıp oy verenler var bir de, tey allam.
 • dostun düşmanın ayırt edilecek olması açısından olumlu bile sayılabilecek saldırı.

  bu sayede grup yorum'un gözüne inen sis perdesinin de kalkacağını umut edebiliriz, kendileri bu tip saldırılara ezelden beri aşina zaten ancak eylemin hdp kanadından gelmesi umarım biraz da olsa ders olmuştur kendilerine, dostu düşmanı iyi tanımak lazım.

  çok çok geçmiş olsun...
 • talihsiz bir saldiri olmakla birlikte fasistlerin hdp ye ya da kurtlere olan nefretini ifade etme yolu olmamasi icin grup uyeleri ellerinden gelen cabayi sarf etmislerdir.
 • soyle bir aciklama yapilmos :

  onurlu kürt gençlerinin beyninin
  milliyetçi ideoloji ile zehirlenmesine
  izin vermeyeceğiz!

  grup yorum’un ege üniversitesi’nde yapmak istediği 30. yıl söyleşisi, kürt milliyetçileri’nin saldırısı ile engellenmek istedi.

  2015 yılı, grup yorum’un 30. yılı olacak. 30. yılımızı tarihimize, geleneklerimize ve halkımıza yakışır bir şekilde; en görkemli haliyle kutlamaya hazırlanıyoruz. 30. yılımızın en önemli etkinlikleri, stadyumlarda düzenleyeceğimiz konserler olacak. bu defa sadece istanbul’da değil, izmir, ankara, adana ve elazığ’da da stadyumlarda konserler vereceğiz.

  bu konserleri de her zaman olduğu gibi halkın elleri, halkın yaratıcılığı ve dayanışması ile örgütleyeceğiz. bu nedenle ülkemizin dört bir tarafında söyleşiler düzenliyor, halkımıza grup yorum gönüllüsü olma çağrısı yapıyoruz.. bu söyleşilerden 8’ini vermek ve hafta sonu vereceğimiz konser için hazırlıklarda bulunmak için 17.12.2014 çarşamba günü izmir’e geldik. bu söyleşilerden ilkini ege üniversitesi’nde, öğrenci arkadaşlarımızla gerçekleştirecektik.

  okula geldiğimizde, söyleşiyi düzenleyen arkadaşlardan, söyleşinin yapılacağı alanın kürt milliyetçileri tarafından işgal edildiğini, bizi hiçbir şekilde o alana sokmayacaklarını ve söyleşiyi engelleyeceklerini söylediklerini öğrendik. buna kimsenin hakkı olmadığını ifade ederek, söyleşi alanına doğru yöneldik. daha biz alana girer girmez, onlarca kişi önce önümüze barikat oluşturdu ve alandan çıkmamızı istedi. hiçbir şekilde bu söyleşiyi yaptırmayacaklarını söylediler. bunu kimsenin engelleyemeyeceğini, buna asla izin vermeyeceğimizi, 30 yıllık tarihimiz boyunca birçok konserimizin, eylemimizin, söyleşimizin faşizm tarafından sayısız kez engellenmeye çalışıldığını, yüzlerce polisle, coplarla, toma’larla korunduğunu, ama bunların hiçbirinin fayda etmediğini, onların bu amacının da faydasız olduğunu, bu söyleşiyi mutlaka yapacağımızı söyledik.

  ama bizi dinleyen bir irade yoktu. infial halinde bizi alandan çıkarmaya çalışıyorlardı. defalarca kez karga-tulumba, itekleyerek, sürükleyerek alandan çıkarmaya çalıştılar. hakaretlerle, bağırarak, sloganlarla sürekli baskın olmaya çalıştılar. sesimizi boğmaya çalıştılar. fırsatını bulup dinleyicilerimizi toparladığımızda önce ses sisteminden hemen yanı başımızda şarkı açtılar. engelleyemeyince sloganlarla bastırmaya çalıştılar. yine engelleyemeyince tekrar saldırıya geçip yaka paça alanın dışına atmaya çalıştılar. bu şekilde yaklaşık 1 saat kadar sürdü. biz de tüm bu saldırılar altında da olsa, daha sınırlı sürede ve daha sınırlı bir katılımla da olsa söyleşimizi bir şekilde tamamladık.

  genel olarak fiziki şiddete (vurmak vb) yönelmemek gibi bir tutumları olmakla birlikte, içlerinde provokatör olduğunu düşündüğümüz bazı unsurlar da vardı. bunlardan biri yorum elemanı inan altın’a yumruk attı, tepkiler ona yönelince hızla uzaklaştırıldı. bu kişi fotoğraflarla tespit edildi. bu kişinin dışında birkaç kişi daha sürekli şiddet eğilimli ve saldırgan bir üslup içindeydi.

  ancak saldırının bir parçası haline getirilen kürt gençlerinin aslında durumdan hiç hoşnut olmadıklarını gözlerinden okuyabiliyorduk. yorum’la, devrimcilerle karşı karşıya getiriliyorlardı. onlara seslendiğimizde; ‘bu yaptığınız büyük ayıp, büyük yanlış, büyük bir suçtur, bunun hesabını tarihe de halklarımıza da veremezsiniz. gidin halk düşmanlarının karşısına dikilin. sloganlarınızı onlara karşı atın. biz sizin düşmanınız değiliz. halk güçleri arasındaki sorunlar bu yöntemle çözülmez. zorbalıkla çözülmez. bizim buradan ölümüz çıkar ama bu söyleşiyi yine yaparız. ve sizi düşmanımız olarak görmüyoruz, varsa bir eleştiriniz söyleşiye katılıp ifade edebilirsiniz’ gibi konuştuğumuzda duruyordu çoğu. aslında kandırılıyor, yalan yanlış bilgilerle bize karşı kışkırtılıyorlardı. bunu görmelerini sağlamaya çalışıyorduk. milliyetçilik denen illetin nasıl körleştirdiğini görmelerini sağlamaya çalışıyorduk.

  eylemin sorumlusu durumundaki kişiler de hem ikili görüşmeleri çarpıtıp, yalan söyleyip kitlelerini kışkırtarak, hem sürekli ‘5 dakika içinde çıkmazsanız kitleyi tutmayız’ şeklinde tehdit eden bir üslupla, hem de hakaret, konuşma yaptığımız mikrofonun fişini çekmek gibi provokatif bir tutumla, saldırının siyasi sorumluluğunu üstlenmiş oldular.

  bizimle yaptıkları görüşmede bu alanın ‘öz savunma güçleri’ olduklarını, burayı yıllar önce kendi şehitlerinin kurduğunu, o zamandan bu yana da diğer yapıların desteğini almakla birlikte esas olarak kendilerinin koruduğunu, bu nedenle burası ile ilgili iradenin kendilerinde olduğunu, bunu diğer yapıların da kabul ettiğini, bu nedenle bizi sokmayacaklarını, emri ‘kandil’den’ aldıklarını söylediler.

  biz bunun doğru olmadığını, böyle ortak kabul edilmiş bir iradelerinin olmadığını, buranın okulun bir bahçesi olduğunu, herkesin kullanmak gibi bir hakkının olduğunu, esas olarak halk düşmanlarının, hep birlikte engellenmesi gerektiğini söyledik. buna rağmen tarzlarını değiştirmediler.

  diğer sol gruplar araya girmiş bir gerginlik çıkmasını engellemeye çalışıyordu. ama içlerinde kimi gruplar (özellikle sdp sorumlusu olduğunu iddia eden kişi) kraldan daha kralcı bir üslupla, adeta ağabeylerinden aferin alıp başını okşatmak için yanıp tutuşuyormuş gibi görünüyordu. güya arada duruyordu ama bize sürekli ‘dışarı çıkın, burayı provoke etmeyin’ diye bağırıp duruyordu. böyle kişiliksiz örneklere de rastladık.

  tüm engelleme çabalarına, defalarca bölmelerine rağmen söyleşimizi bir şekilde tamamladık. bu söyleşiye katılmak isteyen öğrencilerin çoğu korkup uzaklaşmıştı. ama çağrı yapıp etrafımıza gelmelerini istediğimizde onlarca öğrenci geliyordu yanımıza. yaşanan tüm gerginliğe rağmen alanı terk etmemişlerdi. onlar içinden 22 kişi grup yorum gönüllüsü olmayı kabul edip ismini yazdırdı.

  milliyetçilik denilen burjuva ideolojisinin ve kuyrukçuluğun ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha bizzat yaşayıp görmüş olduk. gencecik, pırıl pırıl, halktan insanlarımızın beyninin böyle çarpık ideolojilerle nasıl kirletildiğini, bu gençlerin yalan yanlış bilgilerle nasıl saflaştırıldığını görmüş olduk.

  kürt milliyetçi hareketinin bu saldırılarını da; tıpkı faşizmin saldırılarını, emperyalizmin saldırılarını boşa çıkardığımız gibi engelleyeceğiz. yangına körükle gitmeyeceğiz. kürt halkının onurlu, yiğit, ahlaklı erdemli gençliğini bu ideolojinin etkisinden kurtarmak boynumuzun borcudur. onlara gerçekleri daha güçlü haykırmak görevimizdir.

  hangi saldırı olursa olsun, doğrularımızı ve ilkelerimizi savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.
  halklarımızın türkülerini daha güçlü söyleyeceğiz…

  türküler susmaz halaylar sürer!
  grup yorum

hesabın var mı? giriş yap