şükela:  tümü | bugün
 • paylaşmayın olsun bitsin. inanın kimse erdil yaşaroğlunun kariktürlerinin yokluğunu da çekmez. profil resmi yapan bireysel kullanıcıya bile dava açmış adam, çıkmış ticari sitelerle işimiz diyor. bu kadar rahat yalan söyleyenden korkarım ve bulaşmam karikatürüne bile.
 • öğrenciyken öğle yemeğini pas geçip bunların dergilerine yatırdık parayı. doyuramamışız.
 • buna değil de altındaki yorumlara bakarsanız insanların ne hallere düştüğünü görürsünüz. bir tane sağlık emekçisi, kendisine açılan davadan dolayı kolunda çıkan yarayı göstermiş. adam bırakın ceza ödemeyi, avukat tutacak, kendimi savunacak param yok diyor. sitesinin adı radyolojinet'miş, site için yıllık ödenen bin lirayı da ceplerinden ödüyorlarmış. iki dava açılmış, birisi 15 bin lira diğeri belli değil. pessss.

  şimdi bu insanlar mı sizin karikatürlerinizden maddi kazanç elde etti? bir karikatür için 30 bin liralık dava açtığınızı yazmış birisi. çok merak ediyorum, hayatınız boyunca hangi karikatürünüzden 30 bin lira kazandınız? onu da geçtim, bir derginizden aylık ne kazanıyorsunuz mesela? hakkını hukukunuzu tabii ki arayacaksınız, ancak bunun da mantıklı bir değeri ve aşamaları olur bana göre.

  içeriği kaldırma noktasında uyarır, yayına ilişkin engel koydurulur, bunların üzerine devam ediyorlarsa o zaman maddi anlamda davayı anlayabilirim (ki bu bana göre kesinlikle 30 bin lira değildir)..

  düzenli olmasa da denk geldikçe -daha çok bu mecralara destek olmak amaçlı- penguen, leman, uykusuz alırdım. ama kalsın, destek falan yok, adınızı her gördüğümde karikatürlerinizi değil, bu yaşananları hatırlayacağım.
 • ha bu kadar insan yalan söylüyor. isteseniz ilgili twitin altını biraz okuyun. ilgili/ilgisiz bir çok kişi mağdur durumda. kimileri hasta olmuş stresten. klasik alakası olmayan konuları da paylaşıp (balonlarımızı değiştiriyorlar) mağduriyet algısı çabaları. ne ara karikatüristler olarak grup oldunuz? benim bildiğim bu olay tek bir şahıs yüzünden gerçekleşiyor.

  son olarak, sosyal medya platformları da birer website'dir. reklam bile olmayan bloğunda paylaşan adama uyarı bile vermeden hadi bize para ver denmesi bile savunulmuş. bir de üstüne onlar bize sormadan paylaştı, hakkımız elimizden alındı gibisinden konuşulmuş.

  ben bu şahsı tanımam etmem. açıkçası karikatürlerini de bilmiyorum. ama bu paylaşım beni çok güldürdü.

  edit: yahu bir de, telif hakkı vs. diye iki yüzlülük ile ağlamayı bırakın. eminim bu insanların çoğu kendi mesleği ile alakalı, hobisi ile alakalı şeyler yayınlayan insanlar. konuya uygun bulduğu karikatürü google'dan bulup yazının bir köşesine ekliyor. zaten sitede reklam varsa bile, emin olun sitenin yıllık barındırma masraflarını bile anca karşılar. uyarı dahi vermeden direk para istemek.. bu uygulamayı tamamen karikatür paylaşımı yapan sitelere yapsan eyvallah derim de, bu yapılana sıfat söylemeye dilim varmıyor.
 • anlama guclugu ceken ne kadar cok mal var. burada sorun para kazanan adamlara dava acmasi degil. para kazanmayan, oyle bir amaci da olmayan kisilere de dava acilmis olmasi. sapla samani karistirmayin. adam 10 sene once 15 sene oncenin paylasimindaki karikaturu bulup ona dava acmis. madem bu kadar buyuk bir ticari amac var, o dava actigin ve senin karikaturunun ustunden para kazanan adamlar 15 sene sonra sana cevap vermek yerine isvicre'de, miami'de takiliyor olurdu.

  sen de kendi malligina yan, 1 karikatur paylasip millet koseyi donebilirken ben niye bir sik olamadim diye. neyse kinaye var amk burada, simdi bunu da anlamayanlar olur yine kesin.
 • ya bunlar penguen kapanırken de böyleydi. bütün parsayı kendileri toplayıp, dergide çalışan diğer çizerlerin hakkını yemişlerdi. hatta penguen çizerlerinden serkan yılmaz bütün bu olan bitene ses çıkardığı, tepki gösterdiği için ona yüklenmeye kalkmışlardı. aradan zaman geçince unutuldu herhalde ama ben unutmadım. başka unutmayanların olduğuna da eminim. herhalde penguen zamanından istifledikleri paralar suyunu çekti, o yüzden böyle bir çözüm yolu buldular. sizin içiniz de, yaptığınız işler de eskiden beri beş para etmezdi zaten. gerçekten zerre şaşırmıyorum artık.
 • zihniyet 30 yıl geriden gelince, internet vs. alıp başını gidince ayak uyduramayıp böyle deli deli ediyorlar kendilerini. sorsan bir de en ilerici bunlar. yapmışsın sanatını, dergiye basıp paranı almışsın, kitaba koyup onu da satmışsın, "anonim" olup gerçek sanatçı olmak yerine bu hırs çok garip cidden.

  hepinizi herkes biliyor. çizgilerinizden tanıyor.

  "benim üzerimden para kazanılıyor" ne demek?

  düğünlerde neşat ertaş türküsü söyleyen herkesten para almayı akıl edememiş neşat baba, bak sen ya.
 • boku çıkan mevzu.
  sırf piçlik olsun diye tor browserdan site açıp bütün karikatürleri paylaşmamak için kendimi zor tutuyorum. karikatürlerin üstüne kırmızı filigranla sıkıysa yakalayın aq yazıcam. hatta karikatürlere kaç defa tıklanıldığını kaç lira kazanç sağladığımı gösteren sayaç ekleyeceğim.
  gelsin tespih reklamları gitsin kolye reklamları ara sıra bahis reklamları da alırım oh mis.

  uruguay hükümetinden ip adresimi istersiniz anca. tabi o ip yanıltıcı. aslında estonya’dan giriyor olacağım. ama çin üzerinden japonya’ya yönlendirme yaptığım için siz beni tayvan’da sanacaksınız.
  gerizekalılar ehehe
 • bu başlıkta,
  - "karikatürcüler sonuna kadar haklıdır" diyen,
  - aksini düşünenleri "cahil, ortadoğulu" vs. diye yaftalayıp her boku bildiğini zanneden,
  - kendisini adalet timsali, hukuk profesörü zanneden "asıl cahiller" için,

  bilirkişi raporu : görsel

  yetmez! yargıtay kararı : görsel

  yetmez! manipüle etmek istedikleri 5846 sayılı fsek kanununun nedense görmezden geldikleri ilgili maddesi : görsel

  sizin ben bilmişliğinizin, kendinizi ilerici, haktan hukuktan yana görmenizin, çekememezlikle dolu pislik ruhlarınızın, yukarıdan bakan ezik kalplerinizin, kraldan çok kralcılığınızın, güçlünün güçsüzü türlü yollarla ezmesine, çıkar sağlamasına ses çıkarmayışınızın ve tüm bunları yaparken üzerine bir de haksızlık, ahlaksızlık, etiksizlik yapıldığını söyleyen insanlara "cahil" yaftası yapıştırmanızın,
  ülkenin geldiği durum için de bu insanları suçluyor olmanızın (...)

  asıl siz eğitilmezsiniz.
  pislik birer yalakasınız.
  sırf isimleri, nüfuzları var diye kimilerine toz konduramayan ya da kim bilir ne sebeple toz kondurmak istemeyen aptallarsınız!

  bu davalar bir bir sonuçlanacak ve sizler tek tek burda yazdıklarınızı sileceksiniz!
  silerken bu girdiyi hatırlayıp (mümkünse) utanmanızı temenni ediyorum.

  elbette yukarıda paylaştığım belgeler nihai ya da sorgulanamaz değiller.

  ben şahsen, bu mafyatik avukatların ve ahlaksız karikatüristlerin "10 bin ver senin işi halledelim, yoksa 40 bin tutar bak haaa!!!" tehditlerine biat etmektense, eğer haksızsam (ki değilim) cezamı bir hakimin kesmesini istiyorum.

  bu ülkede hala vicdanlı hakimlerin olduğuna da inanıyorum!
 • suyu bulandıran açıklamadır. kimse kendilerinin eserlerinin telif hakkına dair bir şey demiyor. yok balonlarını değiştirmişler, imzalarının üzerine başka logolar koymuşlar bilmem ne. 50 küsür yaşındaki kadından blog sitesine karikatür koydu diye 30 bin lira istemelerinin sebebini göremedim ben yazıda veya hukuk bürosuna yöneltilen "hukuku zengin olma aracı olarak kullanma" ile ilgili bir şey yok.
  adblock'suz internete girenin cahil sayıldığı 2020 yılında forum sitelerinin, blogların adsense ile çok fazla para kazandığını sanıyorlarmış ironiktir ki karikatür camiası belki de popülerliğinin önemli bir kısmını yine forum sitelerine borçlu. forum sitelerinin forum siteleri olduğu zamana tabii ki.
  (bkz: guerilla marketing)
  bu üçlüyü oldum olası sevmedim. sevip sevmemekten ziyade komik bulmadım ama yazıda bütün eleştiriler kendilerine yapılmışcasına bir savunma var. halbuki kendilerini seven çoğu insan "onların haberi yoktur, hukuk bürosu yapıyordur" diyordu. şu yazıdan sonra kendilerinin de bizzat bu olayın içinde olduğu veya her şeyden haberdar olduğu varsayımı da gayet yapılabilir.

  edit: mesela şimdi ben bu entry'e bir erdil karikatürü bıraksam, kendisi ekşi sözlük'e 30 bin liralık dava açacak. açtıkları davaların çoğu böyle.
  edit 2: o değil de harbiden, hiç ekşi sözlük'e dava açmışlar mı acaba? arasan tarasan bir sürü karikatür bulursun burada.

  edit3: hala inatla adsense diyenler var. adamın biri yazılım geliştiricisi, yaptığı projelerle ilgili blog sitesi açmış. yazdığı yazıyı desteklediğini düşündüğü bir karikatürü de yazıya iliştirmiş. yasa bu insana dava açmaya izin veriyor onu hepimiz anladık da bu etik mi gerçekten? yıllarca çakma muhaliflik yapmış, özgürlük sevdalısı taklidi yapmış bu amcaların bu hareketini de bırakın sorgulayalım. benim laptopumda bu adamların dergisinin vermiş olduğu çiçekli molotof atan penguen sticker'ı var. nereden baksan 50 milyon liradan fazla para konuşuluyor. bırakın da sorgulayalım.

  edit4: ha bu arada barış uygur çok güzel bir flood yapmış twitter'da. bu kişisel siteleri bir "girişim" olarak gördüğünü söylemiş. şimdi böyle olsa bile ilerde çok iyi paralar kazanabilirlermiş. facebook da bir dönem ufak bir siteymiş. hukuk bürosunun uzlaşma ücreti teklifine ise "e onlar da çok çalıştı, uğraştı onlar da para kazanacak tabii ki" demiş.

  diğer üçünü geçtim de kendisinin yazılarını severdim. şimdi neden sevdiğimi daha iyi anladım.

  alın mesela olaya konu olan proofstack de bu abiye ait. görsel