şükela:  tümü | bugün
339 entry daha
 • karikatürist denince aklıma ersin karabulut, yiğit özgür, umut sarıkaya üçlüsü geliyor... söz konusu açıklamadaki üçlü ise 2010 yılından itibaren vadesini doldurdu. hadi serkan altuniğne gene arada güldürüyor da diğer ikisini artık sallayan eden yok. o yüzden ciddiye alamıyoruz kendilerini. azalarak tükeniyorsunuz ihtiyarlar, bırakın artık bu işleri. 90 jenerasyon bile sizi bir süre sonra sallamadı, 2000 doğumlu bebeler hiç sallamıyor. gidin evinizde torun sevin. ha yok biz zaten 50+ yaş grubunu hedef aldık diyorsanız o başka tabi.
 • ürettiği bir eseri korudu diye linç edilen karikatüristlerin olduğu bir ülkedir türkiyem..
 • haklı tarafları yok. boşversinler
 • bu üç karikatüristi cezalandıracak bir hukuk sistemi olmadığı için görev yine toplumun üzerine düşmüştür.

  gençler, ezilenler, kardaşlar, yoldaşlar, ülküdaşlar! işte büyütüp beslediğiniz, sevip sevdirdiğiniz, karikatürünü paylaşıp bedavaya reklamını yaptığınız adamlar. kişisel menfaatleri için halkın yakasına yapışan, gencecik üniversiteliden tut ambulans şoförü amcaya kadar herkesin cebindeki üç kuruşa tamah eden adamlar...

  gelin bunlara bir ders verelim. çizdikleri dergileri almayalım. eğer sosyal medyadan takip ediyorsak takibi bırakalım. sokakta görünce fotoğraf çektirmeyelim mesela. utansınlar.
 • halk olarak çok ikiyüzlüyüz. gerçekten.

  bi' deriz yahu karikatür dergileri kapanmasın, sansür uygulanmasın, maddi sıkıntılar çekmesin. bi de sonra google'da "x kişisi karikatürleri" diye aratır önümüze gelen sayfaya tıklar kahkaha atarız.

  söz konusu siteden, şahsın gelir elde etmemesi yaptığı eylemi suç olmaktan çıkarır mı? hayır.

  nasıl kaçak dizi siteleri, maç siteleri yasal değil ise, bu siteler de o kadar yasal değildir. bir tarafta reklam konulup kazanç elde ediliyor, diğer tarafta edilmiyor diye bunu meşru kılamazsınız, hukuka aykırı.

  ha diğer tarafta, hukuksal prosedürü uygularsın. kişiye ulaşırsın ve ihtarda bulunursun. sitedeki telifli içerikler kaldırılır ve iki tarafta mutlu mesut ayrılır. ama 30 küsür bin tl'lik tazminat davası açıp, ya 8 bin ver ya da mahkemede görüşelim tavrının otopark mafyacılığından bir farkı yok.

  sizler peşpeşe dergilerinizden ayrılmak zorunda kalırken, gizli sansüre maruz kalırken, sizin isimlerinizi değerli kılan kesim genç kesimdir. şöhretinizi de genç nesile borçlusunuzdur. bunun bilincinde hareket etmeniz gerekmekte.

  iki tarafta hatalıdır. olayı yorumlayan bir çok arkadaş da hatalıdır. yarın öbür gün sizin ürettiğiniz telifli içerikler de anam babam tüm sitelerde yayınlanırken "olsun ama reklam koymamışlar para kazanmıyorlar" optimistliğini sizlerden de görmek isteriz.
 • telif konusunda haklıdır. izinsiz kullanılmışsa dava da açabilir. bu en doğal hakkı.

  işin bir de aması var.

  digital medya yokken, gazete ve basılı medya kültürü yaygınken, zamanın 15 18 lik ergenleri okul harçlıklarından para biriktirip penguen, lombak, kemik, leman gibi dergileri satın aldılar düzenli olarak. hitap ettiğiniz kitle bizdik. siz çizdiniz, biz sizi destekledik. kimse okumayınca yılların dergilerinin sonunu da gördünüz zaten.

  işim aması burada işte. senin çizimlerini kullanıp çıkar sağlayan, büyük gelirler elde eden kişilere karşı tabiki hakkını korursun ama kendi halinde blok yazan, geliri olmayan sayfalara da kudurmuş gibi dava üstüne dava açarsan seni seven insanları kendinden soğutursun.

  bazı sektörler şunu bir türlü anlamamak için ısrar ediyor. kullanıcı, okuyucu, dinleyici, tüketici var olduğu sürece sende varsın. kimseyi kendine küstürmenin anlamı yok. zamanında herkesin keyfi yerindeydi. bir salgın geldi herkes anladı müşteri ne demek. zincir markalar karton bardakta çorba satmaya başladı. işletmeler ne olur telefonla sipariş verin uygulama çok para kesiyor demeye başladı. sahne insanları unutulmamak için online konser verdiler. kimileri de telif yoluna başvurdu.

  hakkınızı ararken insanları kendinize küstürmeyin. yarin yine o insanlara sunacaksınız yaptıklarınızı.
 • bu amk sosyal medyası ne zaman mahkeme oldu da burada yargılama yapıyoruz? adamlar açıklama yapmış tamam, mağdur olduğunu iddia edenler de laf kalabalığı yapmayı bıraksın. sosyal medyada ancak neyin ne olduğu belli olmadan bir taraf linç edilir. o yüzden davalık bir durum varsa bu işe mahkeme baksa ve sosyal medya mahkemesi bu işin peşini bıraksa iyi olur.
 • yani öyle bir yazmışlar ki bir anda ülkenin dört bir yanından onlarca kişi, karanlık hesaplar güderek örgütlenmiş, "biz bu erdil, selçük ve serkan'ı nasıl kötü gösterebiliriz" diye karanlık planlar kurmuş, aylardır türkiye'deki platformları karanlık emellerine alet ederek 'kötü algı' yaratmışlar.

  hepiniz toplansanız bir serkan yılmaz etmezsiniz yeminle.
 • tüm insanlığa bir hizmet olarak erdil yaşaroğlu kalitesinde uydurduğum espirimi aşağıya bırakıyorum. dileyen istediği gibi paylaşabilir. komik değil. ama sorun değil çünkü erdil yaşaroğlu da hayatının hiç bir gününde komik olmadı.

  görsel
 • ya bunlar penguen kapanırken de böyleydi. bütün parsayı kendileri toplayıp, dergide çalışan diğer çizerlerin hakkını yemişlerdi. hatta penguen çizerlerinden serkan yılmaz bütün bu olan bitene ses çıkardığı, tepki gösterdiği için ona yüklenmeye kalkmışlardı. aradan zaman geçince unutuldu herhalde ama ben unutmadım. başka unutmayanların olduğuna da eminim. herhalde penguen zamanından istifledikleri paralar suyunu çekti, o yüzden böyle bir çözüm yolu buldular. sizin içiniz de, yaptığınız işler de eskiden beri beş para etmezdi zaten. gerçekten zerre şaşırmıyorum artık.
309 entry daha