• 18 yaşında çocuğun intihar eden babasına kur bu cümleleri de senin hayatını bi tersine çevirsin diye cevap verdiğim malca açıklama.
  • çok konuşup hiçbir şey söylememek gibi bir açıklamadır. o zaman kendileri bu karikatürleri paylaşılamaz yapsın ya da fotoğraf stok sitelerine versin.
  • desteklediğim açıklamadır.
  • yahu 9gag de, reddit te başka platformlarda hep görüyoruz yabancı karikatürleri. hiç de telif duymadık. millet o kadar uğraşıp meme yapıyor, karşılığında 5 kuruş almıyorlar. just for fun diyorlar, harcadıkları vakte de acımıyorlar.
    bizimkilerse yıllar önce çizdiklerini paylaştıkları için dava açıyorlar. yeni karikatürleri varsa bilemem ama yahu o zaman aldınız alacağınızı. karikatür devri de baya bi kapandı gibi. tabi ek gelir elde etmek gerekir. bunlar ondan zannediyorum.
  • türkiye'de emeğe saygı sıfır olduğu için, karşılık bulamayacak bir açıklamadır. ekşiden bile, yea alt tarafı bi karikatür amk, ne olacak paylaştıysa diyecek binlerce kişi çıkar. mesele paylaşıp paylaşmamak değil ki, adamlarda bunu anlatmaya çalışmışlar, mesele bu adamların emeği kullanılarak ticari çıkar sağlanması. tabii ki istisnalar vardır, tabii ki sadece çok sevdiği, kendini güldüren veya düşündüren bir şeyi arkadaşına paylaşmıştır buna onların da bir şey diyeceğini sanmıyorum.
  • çıkarcı üçlünün yaptığı açıklamadır. kendi karikatürlerini internete salıp kim tuzağa düşecek diye beklemekte, paylaşanı tespit ettiklerinde ise ellerini ovalayarak ve ağızlarını doldurarak para istemektedirler.

(bkz: akp dönemi karikatüristleri)
  • söyledikleri şeyler ile yaptıkları uyumlu olsaydı haklı olurlardı da...
  • sonuna kadar haklı oldukları bir açıklamadır. eğer buna itiraz eden biri varsa hiç tartışmayın, cahil bir orta doğulu deyin geçin. laf anlatılmaz bunlara çünkü, her şeyi kendi malı zannederler.
  • eğer aciklamalarindaki (kisisel hesabından paylaşmanızda sorun yok)kismi gercekse, bence haklidir. amma velakin, kisisel/kurumsal herkese dava acilmissa ayıp ki ne ayıp.
  • "insanlar niçin birisinin emeği olan şeyleri paylaşıyorlar kendileri yapmaktansa?" gibi bir sorunun da içinde olmasini dilerdim ben.. yani gerçekten neden devamli başkasının karikatürlerini paylaşıyorsunuz dahası bunun bir hak olduğunu ve üreticilerin bunu "anonim olmak, halkin gülmesini sağlamak" adina yaptiklarini düşünüyorsunuz?

karikatürler, bu halki güldürmekle görevli vakiflar mi? komik-i acüze mi karikatüristler.. belli çıkarlar çevresinde belli zamanda belli bir emeği harcayarak yapilan bir şeyin, ticari veya bireysel olarak paylaşılabileceğini ve buna ses edilmemesi gerektiğini sizin kulağınıza biri fısıldadı da ben bu bilgiyi kaçırdım mı?

bilakis adamlar "izinsiz kullanılamaz" yazmışlar dergide.. bu yazıyı gerçekten "aman bunu da yazalim eksik kalmasin" diye yazdiklarini mi saniyorsunuz?

ticari olsun, ticari olmasın kendilerinde bu "internette gördüğüm şey anonimdir" hissiyatini barindiranlar umarım yaptıkları işten böylelikle vazgeçerler.. internet dediğiniz şey, anonim eserler açık büfesi değildir.. kendi yapmadığınız bir şeyi paylaşmamalısınız.. hadi paylaştınız yakalanmayacak şekilde paylaşmanız gerek.. aptallığınızla olaylardan sıyrılmayı beklemeniz ise muazzam..
hesabın var mı? giriş yap