şükela:  tümü | bugün
 • bu mantıkla kanzuk ve ssg'ye de dava açılması gerek. hatta jack dorsey ve marc zuckerberg'e de.

  her gün milyonlarca kişi bu isimlerin sahibi oldukları sitelere giriyor. bu kişilere de dava açılmış mı bilgisi olan var mı?
 • nasıl bir ahlak felsefesine sahip olduğunu anlamadığım onca yazarla aynı yerde yazdığımı görmemi sağlayan açıklama. adamlar sahip oldukları şeyi ticari kaygılarla paylaşmanızı istemiyor. bu kadar basit. biri diyor ki uyarsaymis. hırsızı niye uyarsın arkadasim? hirsizin hiç mi suçu yok amina koyduğumun memleketinde. bir de karakterli olun ya. bastakiler çalınca ayakkabı kutulari demeyi bilenler iş kendilerine geldiğinde ama böyle olmaz ki diyor. ulan az karakterli olun be.
 • adamlar yüzde yüz haklı, blog açıp takipçi kasan da telif hakkına dikkat etsin. birisi yazılarını site içeriğini kopyalayıp site hesap açsa aynı şekilde ağlar. hukuki yolunu bulsa öttürür..
  hele bir de instagram vs hesapları var karikatür paylaşıp yüzbin takipçisi oluyor reklam alıyor bunlar da biz masum son kullanıcıyız diye kurban ayağına yatan hırsızlar. sıradan öğrenci teyzeye dava açmışlar hikayelerini de bunlar öne çıkarıyor ki asıl suçlular da arada yırtsın..

  gerçekten maddi menfaat sağlamayan sıradan paylaşımları yapanlar da güme gitmişse hiçbir mahkeme onları mahkum etmeyecektir. avukatlık ofisinin işgüzarlik yapması olabilir, profesyonel içerik hırsızı ticaret erbabının algı operasyonu da olabilir.
 • bir abla yazmış: "bir de karikatür takriben kaç para?".
  kâr amacı gütmeyen hesapların, etliye sütlüye dokunmayan çizimleri paylaşmaktan mahkemelik olması başlı başına karikatürüze bir durum.
 • hırsızlığın normal, hatta uyanıklık olarak karşılanıp takdir gördüğü, yasal olarak müzik dinlemek için spotify'e, yasal olarak bir şeyler izleyebilmek için netflix'e üye olup para ödeyenlerin bile yakın zamana kadar aptallıkla suçlandığı bir ülkede bu kadar tepki toplamasına şaşırılmayacak olan açıklamadır.
 • yasaları zengin olma aracı olarak kullanma çakallığı yapan kurt sürüsünün arabesk açıklaması.

  tmm olm inandık. telif falan.

  sanat, hak hukuk, özgürlük ov ye.
 • "profil fotoğrafına bile dava açmış adam", "instagram'ında paylaşmış üzüntüden hasta şimdi çocuk" iddialarına açıklık getirilmesi gerekiyor.

  bunlar bilgi kirliliğiyse, %100 haklı olan açıklama.
 • internet döneminin yarattığı sorunlardan bir tanesi bu.
  mesela siz louvre'a girmek için bilmem kaç euro bayılmadan, internetten tabloyu inceleyebiliyorsun ama louvre'a giden binlerce insan da var. gel gelelim karikatürde olay böyle değil. adamların ürettiği içerik, çıktığı gün gelir elde edilemez oluyor. şimdi 'buna nasıl bir önlem alınır ya da karikatürist nasıl para kazanır' yolu aranıyor.

  bu iş nasıl çözülebilir cidden bilmiyorum ama bu yaptıklarının bir çözüm olmadığı ortada.
 • balonunuz patlamış sizin.
 • madem istemiyor paylaşmayız. yok olup gider o da. erdil kendini ilah sanabilir fakat emin ol, yokluğun kimsede eksiklik yaratmaz.