şükela:  tümü | bugün
 • serkan yılmaz'ın penguen dergisinde dönen haksızlıklar ile ilgili yaptığı açıklamalarda da bu üçlü ortaya çıkmıştı. dergi patronları erdil ve selçuk'un, tüm yazarları telif haklarını devretmeye zorladığı iddia edilmişti. çok para kazanmayı önceleyerek diğer çalışanları ezmekle ve pengueni, hatta karikatürcülüğü bitirmekle suçlanmışlardı. serkan altuniğne de feci bir açıklamayla patronları savunmuştu. konu netleşmemiş olmakla birlikte daha sonra birçok yazar ve çizer serkan yılmaz'ın açıklamalarının doğru olduğunu çeşitli mecralarda dile getirdiler.

  karikatürlerin izinsiz alınıp bin çeşit sosyal medya hesabında paylaşılması yanlış bir olay. bu bariz. yine de yiğit özgür'ler, özer aydoğan'lar dururken bu üçlünün gösterdiği aşırı hassasiyeti iyi bir davranış olarak ele alamıyorum. daha önceki suçlamaları da çok aklımdan atamadığım için bu üçlüyü kafamda karikatür dünyasının kötü adamları olarak kodladım sanırım. bu yüzden açtıkları bu çok sayıda davayı da haksızlığa karşı mücadeleden ziyade "nasıl daha fazla para kazanabiliriz" çabası gibi algılıyorum. ortada bir haksızlık var, yukarıda da söylediğim gibi bunu kabul ediyorum. mantık olarak dava açılmasına da hak veriyorum. yine de kendilerine açılan binlerce davadan yıllarca şikayet eden bu sanatçıların, vahşi kapitalistler gibi her noktadan para koparmaya çalıştıklarını görmekten memnun değilim. kendilerini okuyarak büyümüş biri olarak yıllarca çizdikleri kötü adamlara dönüştüklerini düşünüyorum.
 • milleti korkutarak kaç yüz bin lira tırtıkladıklarını merak ettiğim üç komik olmayan karikatürcünün açıklaması
  hukuki tehditleri gelir elde etme amaçlı tazminat davası açmayı içeriyor. davadan pek bir şey çıkmaz.
 • sağda solda karikatürleri yayınlanmamış olsa zaten bu karikatüristlerin çoğunu duymayacaktık.

  bundan sonra yapılması gereken bu ekibin karikatürlerini paylaşmamaktir. unutulup giderler belki.
 • (bkz: #117002654)
 • yarak gibi açıklamadır. madem o kadar ürününün her yerde paylaşılmasından rahatsızsın, kendin paylaş, kendin reklam bas.

  senin karikatürünü paylaşanlar olmasa seni kim sikine takar bi düşün. 1000 kişiye dergi satıyorsan 1 milyon kişiye paylaşımlar sayesinde ulaşıyor. o paylaşımlar olmasa milyonlar tanır mıydı seni?

  bak geçmişte birçok şarkı youtube'a kişisel hesaplar üzerinden yüklendi. ama 10 20 milyon izlenen/dinlenen şarkılar var kişisel hesaplarda. istese telif derdine düşer kaldırtırdı sahipleri. ama reklamın iyisi kötüsü olmaz dediler ve bıraktılar.

  sen de yeterince tanındığına kanaat getirdin, kazandığın da doyurmuyor, telifden kazanalım diyorsun işte. ama pişman olacak olan da sensin. senin karikatürlerini paylaşmazsak dergilerini alanlar hariç kim görecek kim bilecek?

  he benim, sitem, uygulamam falan yok. ama yapılanı kesinlikle desteklemiyorum. biz o karikatürlere o siteler, uygulamalar aracılığıyla ulaştık, ulaşıyoruz.

  madem yasal hakkının derdine düşüyorsun, sitenin kazancına ortak ol dava açacağına. adam 10000 kazanıyorsa 8-9 binini sen al. ne bileyim yarı yarıya paylaş. ama dava nedir amk. adam siteden 3 5 bin kazanıyordur, sen milyonluk edicen adamı.

  he adamın sürünmesi falan da çok umrumda değil. umrumda olan, bu sitelere dokunan sana bana da dokunur. birgün bir yerde bir karikatür paylaşırsın. paylaştığın yerde kazanç amaçlanıyordur. sen de buna ortak olsun diye davaya ortak edilirsin. selam verdik borçlu çıktık dersin sonra.

  zira, bu zeka küpü avukatlar, öyle çok bi sikten çakmıyor. herif dava aç diyor, benim karikatürlerim bunlar diyor. sonra ctrl+a, ctrl+c, ctrl+v... ne varsa koy, hepsine dava açılsın.
 • kimin nerede kullandığını nasıl tespit ediyor bu adamlar? mesela facebook profil fotoğrafını bu adamın karikatürlerinden biri yapan teyzeyi nasıl tespit ediyorlar? cahilliğimi mazur görün.
 • orjinali açık arttırma ile satışa çıkarılsa taş çatlasın 50tl ederi olan bir karikarüre defalarca 7 bin ile 32 bin tl arası para isteyen paragöz bir aç gözlünün sahtekar bir yalancı olduğunu da öğrendik.
  bu sahtekar yalancının dandik karikatürüne 50tl verenin de beynine turp sıkıyım.
  sanki web sitelere para kazandıran bu dandik karikatürler amk.
  telif hakkını al, alma demiyoruz.
  değeri 50tl olan dandik bir resimden 100 bin tl istemek hırsızlıktır, haksız kazançtır.
  asıl dava bu paragöz için açılmalı.
 • hırsızlık düzenine çomar sokulan ve karikatür üzerinden ciddi rant sağlayan bir çakal takımının ciddi şekilde anti propaganda kampanyası yaptığını düşündüğüm olaya dair açıklama.

  karikatüristler istemekte haklıdır önce bunu tespit etmek gerekir. sonrasında hakim karar verir zaten karikatürist istediği meblağda hakkaniyetli midir? değil midir?

  ben özellikle örneklendirilmemiş ama 58 yaşındaki teyzem de sitesinde bi kere paylaştı ve dava açıldı paylaşımlarında ne bir örnek site, ne bir örnek dava dilekçesi veya bilgi görmüyorum. çoğunun da sırf tezgahı bozulmasın isteyen bir hırsız takımı tarafından kara propaganda amaçlı yayınlandığı kanaatindeyim.
 • iki yüzlü bir açıklama olmuş. madem telif haklarında bu kadar hassas kendisi de marvel , dc comics, sünger bob vs gibi bir çok mecranın telif haklarını ödemeli veya buralardan izin aldığını ispatlamalı. karikatürlerinde kullandıkları o karakterler de sonuçta başka firmaların ürünleri.

  ekleme : ticari siteler, bloglar vs için dava açtıklarını söylüyorlar fakat twit altında bir kadın da mağduriyetini belirtmiş. http://www.fundainkaya.com/ şu bloğunda yaptığı paylaşım için dava açmşlar. sitesine baktım ne reklam ne adsense kodu vs hiç bir şey göremedim.

  ilgili twit : https://mobile.twitter.com/…tus/1339601492555169804
 • boku çıkan mevzu.
  sırf piçlik olsun diye tor browserdan site açıp bütün karikatürleri paylaşmamak için kendimi zor tutuyorum. karikatürlerin üstüne kırmızı filigranla sıkıysa yakalayın aq yazıcam. hatta karikatürlere kaç defa tıklanıldığını kaç lira kazanç sağladığımı gösteren sayaç ekleyeceğim.
  gelsin tespih reklamları gitsin kolye reklamları ara sıra bahis reklamları da alırım oh mis.

  uruguay hükümetinden ip adresimi istersiniz anca. tabi o ip yanıltıcı. aslında estonya’dan giriyor olacağım. ama çin üzerinden japonya’ya yönlendirme yaptığım için siz beni tayvan’da sanacaksınız.
  gerizekalılar ehehe