• hollanda, hindistan, gana ve yeni guyana gibi ülkelerde birkaç defa esrar içmişliğim var.insanı böyle mutlu edip derin düşüncelere sevk eden başka bir keyif verici madde kullanmadım.sigaranın ameleliğinden ve içkinin vücuda verdiği açık zarar ve yüksek bağımlılıktansa esrarın çok daha masum olduğunu düşünüyorum.akşam bir tane sarıp uyusak çok mu kötü yani.kime ne zararı var.ya da içki içip sarhoş olan insanlar esrar içen insanlara göre çok daha az mı potansiyel tehlike barındırıyor.

ülkemizde olmaz.bizim ülkede en son ne zaman güzel bir şey oldu ki zaten.
  • basbakan justin trudeau'nun onayi ile 17 ekim 2018 tarihinde, kanada'da keyif amacli esrar kullaniminin yasallasmasi durumu.

bu yeni alinmis bir karar degil. yillar once -belki de secim vaadi diyebiliriz- verilmis bir sozdu. karar senatoya soruldugunda 30'a karsilik 56 oy ile kabul edilmisti. basbakanin karari ile su an yasallasmasina 2 haftadan az kaldi.

gelelim yasa ile ilgili detaylara;

- alberta ve quebec eyaletlerinde esrar alma yasi 18 iken; diger tum eyaletlerde bu yas 19 olarak belirlendi.
    - esrar, hukumet tarafindan belirlenen online alis veris sitelerinden alinip, evlere direk teslimat yapilabilecek.
    - her bir eyalet detayli olarak nereden ve nasil esrar temin edilecegini acikladi. bu yollar disinda temin edilen esrar "yasal" kapsamda degerlendirilmeyecek. ontario eyaleti icin detaylara buradan ulasabilirsiniz.
    - esrar paketleri duz ve sade olacak. ornek icin buraya tiklayabilirsiniz.
    - 5 farkli cannabis alinabilecek. kuru, taze, yaglı kenevir, tohum ve bitki halinde.
    - quebec ve manitoba eyaletlerinde evde esrar yetistirilmesine yasak getirildi. hala net bir aciklama olmamakla birlikte bu eyaletlerde tohum satisinin yasal olmasi beklenmiyor.
    - eyaletlere gore degisiklik gostermekle birlikte, insanlar maksimum 30 gram cannabis'i yanlarinda tasiyabilecek.
    - beklenen fiyat graminin 10 dolar olmasi seklinde. ayrica ekonomi bakani; aralik ayinda, tabiri caizse "karaborsa" dan esrar satisini azaltmak icin onlardan daha uygun bir fiyat politikasi izlenecegini acikladi.
    - g-7 ulkeleri arasinda esrar kullanimi yasallastiran ilk ulke kanada olacak.

yasanin cikacagi soylentileri ve kesinlesmesinden sonra tabi ki girisimciler butun yatirimlarini bu yone kaydirdi. niagara college ticari esrar uretimi ile alakali 1 yillik, ontario college graduate certificate seviyesinde egitim verilen bir program acti, detaylar. bunun disinda bir suru uretim fabrikalari da kuruldu. kanada'daki en buyuk 3 uretim tesisi ve tesis detaylari.

lcbo' dan sonra, oldukca unlu marketlerden shoppers drug mart da marijuana satisi icin gerekli yerlerle anlasti. neredeyse her 5 blokta bir yer alan bu marketlerden, peynir ekmek alir gibi gidip esrar alinabilecek, detaylar.

bu yasa ile birlikte gelen diger bir yasa ise: senato tarafindan, polislere; herhangi bir suphe duymadan, suruculeri rastgele yol kenarı esrar testlerini tabii tutabilme ayricaligi verildi.

ek bilgi: kanada' da tibbi maksatli esrar 2001 yilinda yasallasmisti. lisansli, bu maksatla uretim yapan firmalara buradan ulasabilirsiniz.

kararin; ulke ve toplum uzerindeki yansimasi nasil olacak, bekleyip gorecegiz.

zamaninda acilmis diger bir baslik icin; (bkz: kanada'da esrarın yasallaşması)
  • bu kadar bilgiyi toplayıp güzel ve ince ayrıntılarıyla yazmış. şimdi çıkıp ben esrar kullanmıyorum dersen s*kerler

tanım : uyuşturucunun yasallaştığı ülke kanada
  • ricky ve julian'ı sevindirecek gelişme.
  • çok mantıklı bir devlet kararıdır.
    ınsanlar bunu içiyor mu? para verip alıyor mu? e devlet niye bu işten hissesini (vergisini) almasın?
    kumar ve esrarı yasallaştırmak devlete her türlü kâr sağlar. paranın akışı belli olur, ülke kalkınır.
    aç yozgat a 3 tane kumarhane, esrarı da serbest bırak. orta doğu ve balkanların en popüler yeri olmazsa neyim.
  • yalnizca evlerde ve belirlenen mekanlarda icilmesi ongorulmustur. oyle disardayken “iki firt cekeyim” olmuyor yani.

ayrica musteri kredi karti bilgilerinin abd’yle paylasildigi ve kanada’da ot aldigi tespit edilenlerin sinirdisi edilecegi ve omur boyu abd’ye girmelerinin yasaklanacagiyla ilgili haberler dolasiyor. alacaksaniz nakit alin.
  • zaten şu an yasal "gibi" olduğu için çok da fark yaratmayacak olay.

son 1 senedir radyoda bile duyabilirsiniz "cannabis" reklamlarını:

- uyuyamıyor musunuz? iştahınız mı kesildi? cigaralarımız şahane, doktorumuz pamuk, gelin yardımcı olalım; havasındalar.

mahallemin cigaracısi da açıldı köşeye, artık vergimizi verip, sorumlu bir vatandaş gibi tüttürebilecegiz.

(bkz: juuustiiiiin piieeeerre trudeau, justin pierre trudeau)
  • herkeşe benden uçak bileti

-dağılın ulen. gedeyoz.

üzgünüm. ufak bir hayaldi.
  • gun itibariyle yasalasmis olan.

ontario eyaleti’nden; ontario cannabis store’un internet sitesi uzerinden satislar basladi. 14 gun icinde iade edebileceginiz, tek seferde 30 gram satisa izin veren, simdilik 70 cesit esrar sunan fakat ilerde bu rakamin 150 olacagi ve kargo ucreti olarak 5 dolar istenen bir olusum. her eyalet kendi online satis sistemini kurdugu icin eyaletler arasi farkliliklar olabilir.

not: satin almalar site tarafindan takip edilmiyormus. bu sayede 30 gram limitin vpn degisikligi ile asilabildigi konusuluyor.
  • bilmeyen insanların kanada’da çok şeyi değiştireceğine inandığı yasallaşma.

ulan zaten millet fosur fosur içiyordu yasallaşmadan önce de. dispansere girip bir form doldurup alıyordun. hatta bazı yerler formsuz satıyordu. bu merete karşı olan yine karşı olacak, içen yine içmeye devam edecek. toplum uzerinde kayda deger herhangi bir degisim olacagina inanmiyorum acikcasi.
hesabın var mı? giriş yap