*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2001'de tıbbi amaçlı esrar kullanımının yasallaştığı kanada'da, artık keyif amaçlı kullanımda yasallaştı. muasır medeniyetler seviyesinde olduğumuz için bizde sadece şarkılarda bahsettiğin an hapise girersin.
  (bkz: çok şükür bugün de utandık)

  kaynak
 • yapılan oylamada 29'a karşı 52 oyla kabul edilen tasarıdır.

  habere göre başbakan justin trudeau'nun 2015 yılındaki seçim vaatleri arasında bulunmaktaymış.
 • bu ergenlerdeki ot merakını anlamış değilim. yok kanada’ya mı yerleşsek, yok amsterdam’a mı gitsek? lan bütün dünya bunun savaşını verirken sen neyin peşindesin gavat? inşallah bir gün çocuğun olur “anne baba ben esrar içeceğim” der o zaman anlarsın ebenin esrarını.

  ekleme: esrarkeş ergenler patır patır dökülmeye başlamış. yok esrar faydalıymış, hastalıkların tedavisinde kullanılıyormuş vs.

  bilimsel açıklama 1

  bilimsel açıklama 2

  tsk koruyucu hekimlik esrar bağımlılığı incelemesi

  sağlık bakanlığı madde bağımlılığı tanı kılavuzu
 • ülkede esrar yasak olmasına rağmen herkes püfür püfür içiyor, devlet serbest bırakmış bırakmamış kim takıyor ki, he birde hakiki esrar karaborsa, millet ilaçlı mal içiyor devlet buna bir el atsın.
 • uyuşturucu mafyasının palazlanmasını önlemek veya vergisini alalım cebimiz dolsun gibi nedenlerle, kanada devletinin ‘içeceklerse de gözümüzün önünde içsinler” demesi durumu.

  ve bir serbest çağrışım olarak(bkz: orospu olacaksa okumuş orospu olsun)
 • meşrulaştıran ülkelerin bu uygulamaya gitmesinin temel iki sebebi var.
  birincisi medikal anlamda bazı hastalıklarda ve psikolojik rahatsızlıklarda faydası kanıtlandığı için tedavi amaçlı yasallaştırma.
  ikincisi ise sentetik ve doğrudan biyolojik bağımlılık yapan diğer uyuşturucular ile esrarı ayırmak. bu sayede esrar içen insanlar diğer sentetik uyuşturuculara bulaşmamış oluyor.
  yasak olan ülkelerde esrar satın alan birisi esrarı aldığı yerden eroin, kokain, taş, meth bok püsür ne varsa alabiliyor. bunlardan birisi türkiye. esrar alan gence torbacısı bu daha ucuz ve daha etkili diye sentetik zehir bonzaiyi dayıyor. sonrası bataklık zaten.
  bildiğim kadarıyla esrarda altın vuruş diye adlandırılan doz aşımı ölümü denen bir durum yok.
  aşırı dozdan ölünmüyor yani.

  editör: imla
 • bağımlılığın nedeninin "bağ kuramamak" olduğunu savunan, bunu özellikle etkileyici fare deneyleriyle örnekleyen, devletlerin uyuşturucuyla savaşa ayıracakları bütçeleri insanların bağ kurmasını sağlayacak sosyal, kültürel, ekonomik faaliyetlere ayırması durumunda uyuşturucu bağımlılığının azalacağını portekiz örneği üzerinden çok güzel açıklayan bir yazı için buyrunuz;

  https://www.birgun.net/…giniz-gibi-degil-82008.html

  dolayısıyla mesele yasallaştırmak değil, insanları uyuşturucu kullanmaya iten kök nedenleri bulup onları ortadan kaldırmaktır.

  "profesör peter cohen, insanların ilişkilere ve bağ kurmaya çok ihtiyaç duyduğunu söyler. insanlar hayatta böyle tatmin olur. eğer birbirimizle bağ kuramazsak başka şeylerle bağ kurmaya yöneliriz: rulet makinasının dönüş sesiyle veya şırınganın iğnesiyle… prof. cohen’e göre “bağımlılık” sorunu hakkında tartışmayı bırakıp “bağ kurma” sorununu konuşmamız lazım. bir eroin bağımlısının eroinle bağ kurmasının nedeni, başka bir şeyle bağ kuramamasıdır.

  yani bağımlılığın zıttı ayıklık değildir, insan bağıdır."
 • koskoca kanada ülkesinden, ülkenin yargı ve bilim çevresinden konuyu çok daha iyi bilen yazarların böyle sözlüklerde göz göre göre harcandığını göstermiş olay, kuzum sen buralarda niye heba ediyorsun kendini, git peygamberlik falan ilan et bence.

  cehalet kafası en temiz uyuşturucu, bezelye kadar beyninle koca ülkeye meydan okuyabiliyorsun misal. insanın akli melekeleri etrafındaki dünyayı anlamada yetersiz kalınca otomatik savunma mekanizması olan "bunların hepisi komple" ilüzyonu başlıyor. eminim literatürde bunun daha tıbbi bir açıklaması vardır, biz kısaca "tin foil hat freak" deyip geçiyoruz. bu kafa apayrıdır, madde ile ulaşılamaz. insanı bir anda 6 yaşına döndürüp entry'sini "bana ne ya bana bana ne işte benim dediğim doğru" diye bitirtir.

  (bkz: lütfen çocukları pistten alalım)
 • yasallaşmasının insanlara zorla esrar içirmek olduğunu anlayan dangalakları görüyorum.