şükela:  tümü | bugün
  • 1 doların 5.93 olduğu günden geliyorum.bul beni yiğidim
  • büyük ihtimalle yeni haftaya 6.20-6.30 arası başlayacağını düşünüyorum.
  • abd tüketici güven endeksinin beklentilerin üzerinde yükselmesi ile şu saatlerde çıkmaya başlayan doların önümüzdeki haftayı 6,30 lira ila 6,40 lira arasında açması muhtemel. 18 eylül günü hazine, sabit kuponlu tahvil ihalesi gerçekleştireceğinden, eğer kritik bir dış gelişme yaşanmaz ise, kur bu bantta hareket eder.

ama 20 eylül'de ise orta vadeli ekonomik program açıklanacak. uzun zamandır beklenen orta vadeli ekonomik program'ın enflasyonla ve yüksek cari açıkla mücadele ile ilgili bir politika çerçevesi çizmesi bekleniyor. bu çerçevede sıkı bir maliye politikası ve reform takvimi bekleyişlerinin olduğu görülüyor. açıklanacak olan bu program, döviz kurlarının seyrini ciddi olarak etkileyecektir. eğer piyasanın beklentilerinin dışında bir program çıkarsa, dolar yeniden 7 lira seviyelerini zorlayabilir...
  • tamamen içgüdüsel olarak hiç bir dayanagım olmadan 5.90-6.00 arası diyorum.
  • kurun ne olacağını bilemem ama, küçük çapta ihracat yapan bir arkadaşım bazı bankaların fiziki döviz satış işlemlerine yanaşmadığını , ilan ettikleri alım satım fiyatlarına uymadıklarını ve ekranda gösterilen fiyatların epey üstünde satış yaptığını söylediğinde kulaklarıma inanamadım.
  • trump, pazartesi günü en gec sali günü cin‘e cok pis gecirecegi icin dolar bence tirmanisa gececek.

abd baskani trump, görünüse göre cin‘e karsi sert bir cizgide kalmayi secerek, 200 milyar degerindeki cin mallarina uygulanacak yeni cezai gümrük tarifelerine onayi pazartesi günü verecek.

washington post ve wall street journal’a göre trump, uyarilara ve karsilikli görüsmelere ragmen, cin ile olan ticaret anlasmazligini daha da kizginlastirarak tirmandiracak.

abd meydasinin hükümet cevrelerinden edindigi sizintilara göre trump, cin’e uygulanacak yeni ek gümrük vergisi cezai tarifelerini pazartesi günü duyurmak istiyor. 200 milyar tutarindaki yeni cezai tarifenin miktari yaklasik yüzde 10 oraninda olacak. akıllı telefonlar, televizyonlar ve oyuncaklarin yani sira el cantalari ve bisikletler de dahil olmak üzere binden fazla ürünü etkileyecek.

ve böylelikle trump, halihazirda yürürlükte olan cezai tarifelerle birlikte cin‘den yapilan tüm ithalatlarin yaklasik yarisina cok pis gecirmis olacak.
  • tek kelimeyle öngörülemez. dolar euro paritesi bu seviyelerde kalır %0.50 düşer diye yorum yapılabilir belki ama dolar tl yorumsuz. açıkçası trump’ın zaten çin’e ekstra vergilendirme getireceği biliniyordu. mantıken ekstra negatif bir etki yapmamalı bu durum ama bilemezsin işte. sadece temenni edebiliriz umarım dolar düşüşe devam eder diye.
  • gelişmeleri yakından takip edeceğim kurdur.
    acemi bir yatırımcı olarak paramın 2x'ini cuma günü 6.1'den dolara çevirdim ve x kadarını tl'de bekletiyorum.
    pazartesi düşüş olursa onu da dolara geçireceğim.
    şahsi görüşüm yükseleceği yönünde çünkü faiz artırımına doların tepkisi giderek azalıyor ve pazartesi de tepkinin devam edeceği fikri aklıma yatmıyor.
    yee tee deeeee.
  • ovp dolar seyri üzerinde değil, çevrilemeyen borç için kaynak arayışında etkisi olacaktır..
    doların yukarı seyrini şu saatten sonra durduracak şey yok!! o döviz çıkacak!! yada şöyle diyelim paramız değer kaybetmeye devam edecek..
    öngörülebilir, tahmin edilebilir rakamlara, yüzdelere yine makul ve kabul edilebilir sürelerde gelmesi için tüm uğraş..umarımda başırılı olunur..
    ihtimal vermiyorum ama dileğim bu yönde..

ovp da daha önce söylenmemiş yeni ne denecek ki dövize sürekli ve negatif etki edebilsin..
  • (bkz: pisssssmi)