*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: 3 harfliler)
  • dünyadaki tüm borsaların düşmesi ile sonuçlanacak olay.

her gün küreselleşme yerini korumacı politikalara bırakırken, bu ve buna benzer liderler ticareti zora sokabilecek açıklamalar yaparak yangına benzin döküyor.

bu adam 2 dönemi tamamlarsa abd başkanı olarak, abd hegemonyası, demokrasi, serbest piyasa gibi kavramlar bile ciddi tartışılır olacak sanırım.

edit: çakılması demişim, ama düşmesi olarak düzelttim. borsanın b sinden anlayan biri değilim, ama şu an ticaret savaşı "tatsızlık" havasında. eğer ambargolar vb. başlarsa, iş gerçekten savaşa gider. olayların sertleşmesini çin kesinlikle istemiyor diye düşünüyorum. ama trump devam ederse savaş gelir, "abd balonu" geçici bir zaferle şişer ve yakın zamanda (bizim yaşam döngü iz içinde) patlar.
  • çin'in çok umrumda olmayan geçirme.
    çin zaten yakın zamanda rusya ile anlaştı. abd'tırsıngen.
  • abd, tarihinde belki de ilk defa doğru bir iş yapmış olacaktır. çin, piyasayı yutma konusunda 10 kaplan gücündedir. avrupa'yı çaresiz bırakmış, afrika'ya kanalizasyon fortumunu bağlamış olan kalitesiz çin, böyle giderse tüm dünyayı birmilyoncu standartlarında yaşama sahip olan niteliksiz, zevksiz, tasarımsız, işsiz bir dünya haline getirecektir.

not: çin demek, sinekten çıkarabildiği yağla ve kivinin kabuğunun tüylerinden elde ettiği şekerle, saman tozundan elde edilmiş unu karıştırıp, 15 gün yüzünü kuruladığı havludan sıktığı suyu da karıştırıp pasta yapmak demektir.
  • küreselcilik ölüyor ama ulsalcılık yükselmiyor. tam trump'un başına bir şeyler gelmelik ortam. asgari 2 sene içinde sıradışı olaylar göreceğiz
  • kartların yeniden dağıtıldığı anlamına gelir mi gelmez mi diye beni düşündüren durum.
  • 625 puan sonrası 6,40’dan 6,17’e inen doları, tekrar 6,40’a taşıyacak, borsayı düşürecek, suriye’de havayı tekrar ısıtacak karardır.

tüm bunlara “ne alaka amk” diyen ise ekonomi politik bilmeyendir.
  • doları arttıracak mı indirirecek mi merak ettiren karardır.
  • su suser simdiye kadar olanlari ozet gecmis (bkz: #80025324).

gercekten de cin, abd'nin ataklarina ayni oranda karsilik vermiyor, sakin yaklasiyor. abd ise, yarali ayi gibi kudurmus bir imaj ciziyor. sanki, kaybedecegini biliyor gibi.

tanim icin, (bkz: abd çin ticaret savaşı).