şükela:  tümü | bugün
  • bugün fransa'da üniversiteye geçiş sınavları (bac) başladı. 743.594 lise öğrencisi ilk aşamada "felsefe sınavı"nı geçti. öğrencilerin cevap verdiği klasik ve açık uçlu sorular :

edebiyat konuları:

1. zamandan kaçmak mümkün müdür?

2. bir sanat eseri nasıl iyi biçimde açıklanır?

3. hegel'den alıntılanan metni (doğa kanunları ile beşerî -hukuktan doğan-kanunların arasındaki farka dair) açıklayınız.

ekonomik ve toplumsal

1. ahlak, en iyi siyaset midir?

2. emek, insanları ayrıştırır mı?

3. leıbnız'ten alıntılanan metni (özgürlük, daha doğrusu özgür irade üzerine) açıklayınız.

bilim:

1. çok sayıda kültürün varlığı insan türünün birliği önünde engel oluşturur mu?

2. ödevlerini tanımak, özgürlüğünden vazgeçmek anlamına gelir mi?

3. freud'dan alıntılanan metni (bilimsel araştırmanın zaman içinde seyri üzerine) açıklayınız.

teknolojik:

1. yalnızca değiştirilebilir olan şeyin mi değeri vardır?

2. kanunlar bizi mutlu edebilir mi?

3. montaıgne'den alıntılanan metni (bilgi üzerine) açıklayınız.

link
  • bizim öss mi ogs mi kgs mi ne naneyse onun birincisine sor 100 üzeri 20 alamaz sınavdan.

ezber üzerine kurulu bir sınav yerine entelektüel soruların bulunduğu fikir-bakış açısı ve zekanın birlikte konuşturulmasının istendiği bir sınav olmuş.

edit: nerede ezberci var özeli bastı. tamam kardeşim siz gidin optik karalayın. siz en akıllı çocuklarsınız.
  • böyle sınav mı olur arkadaşım.
    bu bilgiler gerçek hayatta nerede işimize yarayacak.
  • türkiye’de yüksek lisans yapan birisi olarak keşke bu sorulara cevap verebilmemi sağlayacak bir eğitim almış olsaydım dedirtmiş sınavdır.

lise öğrencisine soruluyor bu sorular. bizim üniversite öğrencilerimiz 10 gigabyte’a tav olacak kadar sığ ve vizyonsuz.

yazık bize. bir de bu adamlarla aşık attığımızı, atabildiğimizi sanıyor insanımız.
  • turkiye'deki klasik soru ; assagidakilerden hangisi mondros ateşkes anlasmasinin sonuclarindan biri degildir?
    fransa'daki soru ; hegel'in metnini aciklayiniz?

burda hegel desen ogrenciler bön bön suratina bakar.
  • okuyunca üzüldüm ülkem adıma.

sanırım anca eski nesiller veya köy enstitüsü mezunları yanıt verebilir bu sorulara.. ya da bazı akademisyenlerimiz, o da belki, birkaç tanesi.

altında da birinin dediği gibi, "80 öncesindeki lise bitirme sınavları fransa'da bir üniversiteye kabul edilmek için bac muadili sayılıyordu. nereden nereye düşmüşüz".

eğitimi ve bilhassa eğitimde elitizmi öcü gösterirseniz varacağınız sonuç ortadoğu bataklığı olacaktır. elitler bir ülkeye lazımdır.
  • teknoloji alanında sorulan 1. soru "yalnızca değiştirilebilir olan şeyin mi değeri vardır?" sorusu çok hoşuma gitti.

günümüz dünyasında gençlerin gerçekten ilgisini çekebilecek bir soru. keşke cevaplara da ulaşabilsek.
  • bir tane entry'nin son cümlesini okumamla gülmekten tıkanmama sebep olan eğitim şeysi.

--- spoiler ---

"keşke cevaplara da ulaşabilsek"

--- spoiler ---
  • bu tarz sınavlar türkiye'de yapılsa yandaşlar torpilliler tam puan alır fakirin çocuğu da başını alır. türkiye'deki merkezi sınav sistemi bu ülke için idealdir kimse kusura bakmasın. burası henüz klasik soruyla veya mülakatla hakkaniyetli sınav yapacak kadar şeffaf bir ülke değil. kısa vadede de olacak gibi görünmüyor.

edit: fransa'da üniversiteye sınavsız kaydolmak mümkün. isteyen istediği yere girer. ancak bir senenin sonunda %70-80'i acımasızca okuldan atılır. denir ki eğitim bir edinme işidir. edinmek istemeyenin üniversitede işi yoktur. yıllar geçtikçe de eleme devam eder. türk insanının sınav sistemine kızmasına bir türlü anlam veremiyorum. türkiye'nin sorunu sınav sistemi değildir. bu eleme işini ha fransa gibi yapmışsın ha bizim gibi. adaletli olduktan sonra iyi öğrenci her türlü sınav sisteminde öne geçer zaten. bizde de başarılı öğrencileri seçmekte sorun yok. sorun onlara yeterince eğitim verememek ve onları dünya ile yarıştıramamak. sorun onların potansiyelini katletmek. ve son olarak büyük hocalarımızın hep dediği bir şey vardır. derler ki türkiye'de başarılı bir insanın yüksek mevkilere gelmesinde bir sorun yoktur. bir kişi ciddi şekilde çalışarak her kademeye gelebilir. türkiye'nin asıl sorunu kalitesiz ve vasıfsız insanların da büyük ve kilit noktalara gelebilmesidir.
  • üniversite eğitimi alacak gençlerin ezber yapmalarını değil, düşünmelerini ve sorgulamalarını gerektiren sınavdır.

sonra biz neden muasır medeniyetler seviyesine ulaşamıyoruz...