şükela:  tümü | bugün
 • sağlık bakanı fahrettin koca önderliğinde video konferans yöntemi ile yapılacak toplantı. toplantıdan çıkan kararlar saat 19.00 gibi açıklanacak.

  edit: şehirlerdeki kısıtlamalar il hıfzısıhha kurullarının insiyatifine bırakıldı.

  sokağa çıkma kısıtlaması bilim kurulunun gündeminde yok.

  ölümlerin ve yoğun bakım hastalarının çoğu 65 yaş üzeri.

  vefat oranı en yüksek il gümüşhane, en düşük olduğu il kilis.

  süper taşıyıcılık binde 2 oranında.

  kısacası sosyal mesafe ve maske ile varolan mevcut düzeni devam ettireceğiz. ekonomimiz ve psikolojimiz katı kısıtlamalara el vermiyor.
 • 1,5 metre sosyal mesafemizi koruyalım kararının alınacağı toplantı olacaktır.

  edit: toplantı notları.
  --- spoiler ---
  3 saat süren toplantıda oturup hesap yaptılar sanırım. ülke ve illerin istatistikleri açıklandı sadece. sayılarımız artıyor vurgusu yapıldı bolca. toplantı öncesinde gündem olan konulara dair cevaplar ancak soru sorularak alınabildi.
  *her il için maske zorunluluğu şu anda gündemde değil. bilim kurulu istanbul, ankara ve bursa'da maske zorunluluğu için il hıfzıssıhha kurullarına önerilerde bulundu.
  *sokağa çıkma kısıtı/yasağı şu anda düşünülmüyor, toplantıda gündeme gelmedi.
  *yks ve lgs için, sınavın olabildiğince güvenilir yapılması için bilim kurulu rehber yayınladı ve birimlere tedbirler hatırlatıldı. özellikle sınava giriş/çıkış işlemlerinin daha güvenli yapılması için gerekirse o saatler için sokağa çıkma yasağı önerisi cumhurbaşkanı ile paylaşıldı, böyle bir ihtimal var. öğrenci sınava giderken yanında en fazla 2 kişi olacak şekilde bir uygulama da ihtimal dahilinde. kısacası adaylar allah'a emanet.
  *65 yaş üstü kısıtının tekrarı gündemde değil, dışarı çıkmasınlar zorunda kalmadıkça.
  *153.000 örneklemlik antikor testi çalışmaları yarıya yaklaştı. bağışıklık anlamında yeterli düzeyde değiliz. %1 civarında bağışıklık durumu söz konusu şu anda. %40 civarı bir seviyeye ulaşmadan toplumsal bağışıklık kazanıldı denemez. 1 hafta içerisinde sonuçlar daha da netleşecek.
  *aşı çalışmaları başladı. moda sahili ve taraftar kutlamaları benzeri olaylarda top yine il hıfzıssıhha kurullarına atıldı. onların yetkisi var gerektiğinde onlar önlem alacak açıklaması yapıldı.
  --- spoiler ---

  bir çaylak arkadaş sesinin duyulmasını istedi mesajını aynen paylaşıyorum.
  --- spoiler ---
  bu ülkenin her vatandaşı kıymetlidir, yaş önemli değil. önlemi ne ise alacaksın arkadaş. önümüzdeki hafta ve sonraki hafta sınav var, milyonlarca çocuk girecek bu sınava. turizm kan kaybetmesin diye yasaklar kalktı, hiç mi halk düşünülmez şaşıyorum. yaşım 48, kanser tedavisi görüyorum, o veya bu şekilde bu virüs bana veya benim gibi kronik hastalara bulaşırsa yazın ölüm günlüğüne onlarca kişi.
  8 ay akıllı kanser hapı kullandım, bugün radyoterapinin ikinci seansını aldım karmaşık duygular içindeyim.
  iki çocuğum var ve bu saçma sebeplerden dışarıda olacaklar ve virüsü bana taşıyacaklar. korkuyorum, evet korkuyorum ama kendi hayatım için değil. geride bırakacaklarım için...
  --- spoiler ---
 • maske takmayanları uyaralım,herkes kendi karantinasına devam etsin.
 • sonucunda suçun ve sorumluluğun yine vatandaşa atılacağı toplantı.

  bu da özeti:
  - cumhurbaşkanına teşekkür.
  - cumhurbaşkanına bir daha teşekkür.
  - tüm yasakları kaldırdık, her şeyi serbest bıraktık. çünkü dışarı çıkıp para kazanıp bize ateşlemeniz gerekiyor. saray inşaatları durma noktasında malum.
  - dışarıda it gibi çalışın ama aynı zamanda virüsten bi şekilde korunun. bak, rakamları maniple ettiğimiz halde yüksek çıkıyor.
  - maske demiş miydim? toplu taşımada şurada burda kucak kucağa olsanız bile maske takın. çünkü maske ışın kalkanı gibi bi şey. darth vader bile size bi şey yapamaz.
  - cumhurbaşkanına son bi kez daha teşekkür.
  - istiklal marşı ve kapanış.

  edit: rakamları unutmuşum. 40 küsür bin test. bin 500, bin 400 aralığında vaka. 15 19 arası vefat. nereden biliyorsun derseniz bu ara trend bu.
 • maskeyi nolur takalım, takmayanları tatlı dille uyaralım tarzı kararların çıkacağı toplantı.
 • maske takmanın önemine dikkat çekilecek toplantıdır.

  sizi corona öldürmez, maskesizlik öldürür...
 • çoğu insan sınavı erteleyecekler diye çok umutlu. ama bence tam tersi net bir şekilde red gelecek ertelenme konusu için. gidin deneme çözün kankalarım. şu dönemde bir de bunun hayal kırıklığını yaşamamak için her şeye hazır olun.
 • yahu ne toplantısı.. faho geliyor işte bir iki muhabbet çeviriyorlar, sonra saraydan talimatlar geliyor ve toplantı bitiyor.

  siz toplantı olduğuna inanıyor musunuz gerçekten? o bilim kurulunda bulunanlarda sakalına bakıyor zaten.
 • akşam yapılacak açıklama; vaka sayılarında artış var. lütfen sosyal mesafeye uyalım ve maske takalım. tşk. i aşkamlar
 • ne yazık ki sonucu hepimiz biliyoruz. çok ahım şahım şeyler açıklanmaz. maske kullanımı, sosyal mesafe, pandemi vs vs. en kötü cehapeye giydirirler mevzu kapanır.