şükela:  tümü | bugün
 • solcu aday petro ve sağcı aday duque arasında geçen seçim. seçimin en önemli özelliği farc isyancıları ile develetin barış imzaladığı ilk döneme denk gelmesi. duque bu barışa karşı olduğundan eğer kazanırsa (kolombiyadaki bir arkadaşım anlatıyor) barış iptal edilecek ve ülke kan gölüne dönecek. karşsındaki aday petro kazanır ise ülke yolsuzluktan, savaştan kurtulacak. petro’nun özelliği ise halen ölmemiş olması. şöyle ki; petro tarzındaki iki aday daha önce biri duque’nin ailesi diğeri de pablo escobar tarafından olmak üzere öldürülmüşler.

  işin özeti aslında biraz türkiye gibi. 30 sene sonra yeniden bir umut doğmuş ve ülkelerinin bu şansı geri tepmesine sebep olacak tek şey var; pablo escobar gibi uyuşturucu kaçakçılarını ve ırkçılık üzerinden prim yapan duque gibi adamları savunan insanların dar bakış açısı.

  sağcı adayın en önemli vaadi barışı yok etmek. solcu aday petro ise barışı sağlamlaştırmak istyormuş.

  daha fazla bilgisi olan varsa paylaşsın.

  edit: sağcı aday 1 milyon farkla kazanmış. kolombiya’yı çok kötü bir 4 yıl bekliyormuş.
 • halka rağmen, terör örgütleriyle müzakere etmenin sonucunun, ne olduğunun anlaşılacağı seçimlerdir.

  farc ile hükümet arasında imzalanan anlaşmanın halk tarafından oylandığı referandum
 • sağcı aday duque önceki başkan uribe'nin ortaya sürdüğü bir kukladır. o da uribe üç kere üstüste başkan olamıyor diye. partisi de köylerde yoksul insanları iş vaadiyle kandırıp tenhada sıkıştırıp öldürüp gerilla kıyafeti giydirip "gerilla öldürdüm" diye prim alan kontrgerillaların başıdır. ana akım medyaya sahip olan bu partinin propagandası da insanları komünizmle korkutmaktır, "bakın venezuela'ya nasıl da fakirler" diye.

  edit: santos değil uribe'nin kuklasıymış.
 • ilk raporlara göre duque %56 ile kazanmaktadır fakat aynı bizdeki gibi önce kendi bölgelerinden bildirmeye başlıyor adamlar :)

  edit: %54 ile aldı adam yine de