şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1982 anayasası'na bir geçici madde eklenerek hakkında bugüne kadar yasama dokunulmazlığı kaldırılması istenen kişilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması amacıyla yapılan görüşmelerdir.

  ilgili geçici madde şu şekildedir:
  --- spoiler ---

  “geçici madde 20 - bu maddenin türkiye büyük millet meclisinde kabul edildiği tarihte; soruşturmaya veya soruşturma ya da kovuşturma izni vermeye yetkili mercilerden, cumhuriyet başsavcılıklarından ve mahkemelerden; adalet bakanlığına, başbakanlığa, türkiye büyük millet meclisi başkanlığına veya anayasa ve adalet komisyonları üyelerinden kurulu karma komisyon başkanlığına intikal etmiş yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında,bu dosyalar bakımından, anayasanın 83 üncü maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesi hükmü uygulanmaz.

  bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren onbeş gün içinde; anayasa ve adalet komisyonları üyelerinden kurulu karma komisyon başkanlığında, türkiye büyük millet meclisi başkanlığında, başbakanlıkta ve adalet bakanlığında bulunan yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyalar, gereğinin yapılması amacıyla, yetkili merciine iade edilir.”

  --- spoiler ---

  oylama yapıldı ve şuan oylar sayılıyor. eğer 550 vekilin 330-366 arasındaki vekil değişikliğe evet oyu verirse referanduma gidilecek. 367 ve üzeri kabul oyu ise cumhurbaşkanı değişikliği doğrudan kabul edebilir.(referanduma da götürme yetkisi var ama 367 gibi zor bulunan bir rakam bulunmuşken pek uygulanan bir yöntem değil.) 329 ve altında kabul oyu ise önergenin reddedilmesi anlamına gelir. yani dokunulmazlıklar kalkmaz.

  bir kaç dakika içinde sayım işleminin bitmesi bekleniyor.

  348 evet çıktı. ikinci tur oylama cuma günü yapılacak. cuma günkü oylamada da bu sonuç çıkarsa(ki maksimum 356 çıkar akp ve mhp toplamı) referanduma gideriz.

  -------------------

  biraz oylama dedikodusu yapalım. kim evet vermiş, kim ne kadar fire vermiş yorumlamaya çalışalım.

  sonuçlar:
  evet: 348
  hayır: 155
  çekimser: 8
  boş: 25
  toplam: 536 oy

  oylamaya katılım:
  akp: 316
  chp: 131
  hdp: 50
  mhp: 39
  toplam: 536

  akp ve mhp oylamaya katılan vekil sayısı: 355
  çıkan evet oyu sayısı: 348
  fire: 7

  chp ve hdp oylamaya katılan vekil sayısı: 181
  çıkan hayır bloğu(hayır+boş+çekimser): 188
  fazladan gelen oy: 7

  yani akp ve mhp'li vekillerden 7 tanesi ya hayır, ya boş ya da geçersiz oy kullandı.

  ---------------------------

  çokça dönen bir laf var, kılıçdaroğlu evet diyeceğiz dedi ama chp bugün hayır/boş/geçersiz oy kullandı diye. kılıçdaroğlu bu evet oyu kullanacağız söylemini meclis oylaması için değil, komisyon oylaması için söyledi. peki aradaki fark ne? şu, komisyonda chp hayır dese bile komisyonda üye dağılımı akp'nin üstünlüğünde olduğu için tasarı komisyondan her halükarda geçecekti. cph işte burada evet diyerek, dokunulmazlık oylaması öncesinde chp'nin içindeki ulusalcı vekiller üzerine oynanmasını engellemek amacıyla olmuş olabilir.

  oylama sonrasında hemen twitter'da #terördestekçisichp diye tag açıldı mesela. sözlükte çokça chp ile ilgili başlıklar da aktroller tarafından açılmakta. chp bu tip saçma sapan algı peşinde koşan güruha gereksiz propaganda imkanı vermemek adına komisyonda evet oyu kullandı, ak köpeklerin ağzını kapadı. tekrar ediyorum, chp komisyonda hayır deseydi değişen bir şey olmayacaktı tasarı akp oyları ile komisyonda yine geçecekti. chp evet vererek akpli köpeklerin kara propaganda yapmasının önüne geçti. yani komisyondaki vasıfsız oyunu vasıflı hale getirdi.

  peki ne olacak?
  cuma günü 330-366 arası evet çıkarsa referandum,
  367 ve üzeri evet çıkarsa cumhurbaşkanı doğrudan onayabilir.

  cuma günü de evet sayısının 367'yi bulmayacağını düşünüyorum. bu haliyle de dokunulmazlıklar ile ilgili tasarı referanduma gidecek. kaldı ki akp de bu işin referanduma gitmesini istiyor bana göre. zira bu referandum, akp'ye başkanlık referandumu için fikir verecek.

  dokunulmazlık referandumu evet/hayır oy oranı tıpkı meclisteki gibi olursa muhtemelen sonuçlar şöyle olur:
  evet: %63.94(akp+mhp 1 kasım 2015 seçim sonuçları toplamı)
  hayır: %36.06(chp+hdp 1 kasım 2015 seçim sonuçları toplamı)

  elbette ki chp içinde bu referanduma evet diyecek ulusalcı sayısı azımsanamayacak kadar çok. yani bu referandumdan %70 evet çıkması işten bile değil. akp de bu fazladan gelen %7'yi "bakın muhalefet parçalandı" diyerek başkanlık için kendi kitlesini başkanlık için "diri" tutabilir. zira kendi kitlesi yer bunu.

  yani bu referandum başkanlık öncesi akp'nin nabız ölçeri olacak. sanmıyorum ama, hayır %40 çıkarsa akp başkanlık için tırsacaktır. %36.06'nın üzerindeki her hayır oyu başkanlık için muhalefetin elini güçlendirir. dokunulmazlıklar için bile %4 fire vermiş bir akp başkanlık için ne kadar fire verir orası başka hesap. ama akp'yi epey ihtihatlı olmaya itecektir.

  kaldı ki milletvekilleri, vekillikleri sona erdikten sonra haklarında hazırlanan fezlekeler işleme alınıyor ve bu vekiller yargılanıyor. yani bugün hakkında fezlekesi olanlar vekillikleri sona erdikten sonra zaten yargılanacaklar. bu anayasa değişikliği sadece bunu öne çekiyor. 3 sene sonra değil, referandumdan evet çıkarsa resmi gazetede değişiklik yayınlandığı an yargılanacaklar. öyle ahım şahım bir durum değil yani.

  dip not olarak da, chp teröre destek verdi vs diye öten bazı dangalaklar var. soruyorum kendilerine:
  1- 2002'de seçimi kazanana kadar "tüm dokunulmazlıkları kaldıracağız" diyen akp sene 2016 olmasına rağmen bu konuda neden tek adım dahi atmadı?
  2- 2 sene öncesine kadar "sayın öcalan" diyen kaç akp vekili hakkında fezleke hazırlanmıştır? madem akp teröre karşı, bir çok akp'li apo güzellemesi yaparken akpliler neden buna ses çıkarmadı?
  3- chp'li 33 vekil hakkında toplamda 116 fezleke hazırlandı. chp vekilleri keriz mi de, "yasama da yürütme de yargı da bizde" diyen akp'nin önüne atsın kendini evet diyerek? mal mı lan chp? tek kurnaz siz misiniz?
  4- hakkında kol gibi tapeler çıkan bakanlar da bu kapsamda mı?(bak montaj onlar deme sikerim dalağını) değilse chp niye göt altına gitsin? nerenin kurnazısınız siz?

  traş yapmayı bırakın yani. chp, 116 fezlekesi varken niye kendini akp yargısına teslim etsin? bu ülkenin tek kerizi chp mi lan? üstelik chp "gelin toptan kaldıralım" dediğinde evet diyemiyorsunuz, kendiniz göt altına gitmeden anayasa değişikliği oyluyorsunuz, sonra chp teröre destek veriyor. hayır akıl yok, fikri var. çomar dediğimizde de kızıyorsunuz. samimi olun, gebeşlik yapmayın.

  ----------------------------

  eklemek istediğim bir kaç nokta var. özellikle başkanlık konusu ile ilgili. dokunulmazlık konusundan oraya nasıl geldik deme, dur anlatıcam.

  cuma günü dokunulmazlık oylamasından 330-366 arasında evet oyu çıkarsa referandum kaçınılmaz. 367 ve üzeri ile kabul olsa bile cuhmurbaşkanı doğrudan onamak yerine referandum da yapabilir. yani 330'u geçmek demek, öyle veya böyle referanduma gidilecek demek.

  cuma günü tasarı meclisten geçtikten sonra cumhurbaşkanı 15 gün içinde kararını vermek zorunda. ya onayacak ya da referanduma sunacak. zayıf bir ihtimal de olsa meclise de iade edebilir ama sanmıyorum. haliyle en geç 3 haziran'da cumhurbaşkanı kararını açıklayacak. 12 eylül 2010 referandumu, cumhurbaşkanı onamasından tam 4 ay sonra yapıldı.(gül 12 mayıs 2010'da tasarıyı onadı)

  bu hesapla da 2 ekim 2016 pazar günü türkiye referanduma gidebilir. tamam da neyi oylayacak türkiye? hakkında fezleke olan vekillerin dokunulmazlıkları kalksın mı kalkmasın mı bunu oylayacak.

  pekiiii, bu 4 aylık süre içerisinde bir torba referandum ihtimalini düşünmeli miyiz? valla düşünmezsek malız. anlatayım.

  dün bahçeli ve tuğrul türkeş samimi pozlar verdiler. öncesinde bahçeli "akp ile hukuki bir birliktelik yapabilir" şeklinde konuştu. allah allah, bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü?

  akp'nin 317, mhp'nin 40 vekili var. toplamda 357 vekil. 357'de 330 yaparlarsa referandum yolu açılıyor malum. bahçeli sırf kendi koltuğunu korumak uğruna akp ile başkanlık için anlaşır mı? anlaşır! 2 ekim 2016'ya kadar başkanlığı mecliste oylayıp 330'u bulurlar mı? bulurlar!

  ve ta ta ta taa!!!
  2 ekim 2016 günü yapılacak referandumun konusu böylece başkanlık + dokunulmazlık olur çıkar!

  akp bunu neden yapmak istesin? hmm, dokunulmazlık referandumunda mhplilerin oylarını "vatan hainleri yargılansın" diye toplamak için olabilir mi acaba? referandum paket olacağı için de evet çıktığı an başkanlık da gelmiş olur. 2010'daki yetmez ama evet vardı ya hani. hah. al sana yetmez ama evet vol2!

  şimdi denecek ki, efendim o zaman chp cuma günü "evet" desin, 367 bulunsun ve referanduma gerek kalmasın. hayır işte öyle değil o iş. 367 ve üzeri oyla kabul edilse bile cumhurbaşkanı isterse yine referanduma götürebilir. yani şöyle:

  1- 330-366 arası referandum zorunlu,
  2- 367 ve üzeri için ya doğrudan onar, ya da "millete de soralım" deyip referandum yapabilir.

  yani her halükarda referanduma gidilecek 330 aşıldığı için.

  işte size dokunulmazlık bahanesi ile referandum yapma yolunu açma! ulan siyasal islam! şeytansın şeytan! yoksa zaten fezlekesi olanlar vekillikleri bittiği anda yargılanacaklardı. bunu böyle "öne" çekme amaçları da başkanlığı da referanduma dahil etmekten başka bir şeyi amaçlamadıklarının göstergesi.

  ve bahçeli erdoğan'ı başkan yapan mhp genel başkanı olarak tarihe geçecek!

  şimdiden herkese geçmiş olsun!
 • maddeler görüşülsün mü sorusunun

  348 evet
  155 hayir
  25 geçersiz
  8 çekimser

  halinde olmuştur.

  chp'li onurlu vekillere helal olsun.

  akp'den de fire var.
 • 4 parti mensupları bilmeli ki katıksız biatçı davutoğlu'nu bile harcayan güç;akp mhp chp hdp vatan partisi hiç kimseyi dinlemez,bu meclis sisteminin padişahlıkla savaşıdır

  ayrıca konuyu pkkya bağlamak da ayrı bir siyaset konusu

  (bkz: her boku pkkya bağlamazsa ölecek hastalığı)
 • mecliste oy vermeyi beceremeyen 25 kişi olduğunu gösteren görüşmelerdir.
 • akp'lilerin hdp'yi desteklediklerinden değil de göt korkularından "hayır" verdiği görüşmelerdir. "olur da bu kaymaktan mahrum kalırsak" endişesidir.
 • hukukun adilce uygulanmadığı bu ülkede dokunulmazlıkların kaldırılması güçlünün gücüne güç katar.
  bu sonuçlara sevindim.
  kk nin buna destek vermesi el altından yapılan bir operasyonu düşündürmüştü bana. kılıçdaroğlunun dediğini yapmamış parti,orası daha çok konuşulur. umarım ikinci turda daha çok fire verilir. bu vesileyle sorunu ve çözümü yanlış yerde aramayı bırakırız.
 • "şimdi iyi güzel at koşturuyoruz ama devran dönerse" diye korkan birçok akp'li vekil varmış oylamaya göre. ülkeye bak, herkesin götü boklu.
 • dokunulmazlık oyunu dün değil miydi?
 • chp'nin içindeki keriz olmayan mv sayısının keriz mv sayısından daha büyük olduğunu gösteren oylama. oyun teorisinden haberleri varmış en azından adamların.
 • chp'nin yapması gereken yargının bağımsızlığını yitirdiği bu ortamda dokunulmazlıkları savunmak olmalıydı (hdp'den bağımsız olarak konuşuyorum). kabaca 70-80 milletvekilinin bu bakış açısına sahip olması 'anayasaya aykırı ama evet oyu vereceğiz' saçmalığına karşı durmalarını önemli buluyorum.