şükela:  tümü | bugün
  • yeterince işsiz ve diploması kağıt parçasından başka bir işe yaramayan insan yokmuş gibi 20 yeni butik üniversitenin açılmasına onay verilmesi durumudur. maksat eğitim ve öğretim değil esnafın para kazanması, mütahidin zengin olması, keriz yolmak falan.

--- spoiler ---

cumhurbaşkanı erdoğan, 4'ü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören kanunu onayladı.

--- spoiler ---

haber kaynağı
  • belli başlı özel üniversiteler hariç, istanbul üniversitesi, ankara üniversitesi, itü, odtü, boğaziçi gibi bu ülkenin sahip olduğu nadir gerçek yüksek öğretim kurumlarının içlerini boşaltan hükümetin yeni hamlesidir.

bu kurumların içleri nasıl mı boşaltıldı?
    - yök tarafından her yıl kontenjanlar artırıldı, üstelik fiziksel altyapıya (sınıf büyüklükleri, yurt imkanı, yemekhaneler gibi) bakılmaksızın yapıldı bu.
    - muhalif olduğu bilinen/iktidarla herhangi bir işbirliğine yanaşmayan/bağımsız akademik ilkelerinden ödün vermeyi kabul etmeyen akademisyenleri, "terör propagandası" yaftasını yapıştırarak ihraç ettiler. ihraç edilmeyenler de halen duruşmalarda, adliye koridorlarında vakit kaybediyor.
    - öğrenci düzeyindeki fetö yapılanmalarından bahsetmiyorum bile. basit bir google araması fazlasıyla bilgiyi ayağınıza getirecektir.
    - kurumların kendi iç gelenekleri tüm tepkilere rağmen çiğnenerek kayyum rektör atamaları yapıldı. örnek mi? raşit tükeli unuttunuz mu? boğaziçi'ndeki seçimi %86 oy ile kazanan gülay barbarosoğlunun yerine getirilen, akp eskişehir milletvekili emine günay'ın erkek kardeşi mehmed özkan'ı peki?
    ne var rektör atandıysa diyenler olacaktır. sizi bir de şu tarafa; kişisel hak ve özgürlüklere saygılı ortamıyla bilinen boğaziçi'nin kampüsünde, kendi öğrencilerinin çevik kuvvet tarafından yerlerde sürüklenmesine, sonra da kayıt dışı işkenceye maruz bırakılmasına alalım öyleyse. bunlara izin veren işte bu rektördür. şu an 14 boğaziçi üniversitesi öğrencisi 1.5 aydır hapiste ve iddianameleri ne zaman hazırlanacak hala bilinmiyor. ülkenin en köklü ve saygın üniversitelerinden birinde, hedef gösterilen öğrencilerin eğitim hakkının budanması ve daha fazlası için (bkz: boğaziçi üniversitesi lokum olaylarının özeti)
    - son olarak, çapa tıp fakültesinin gerek kampüsünün yeniden inşa edilme bahanesiyle bizzat taciz edilmesi; şimdilik rafa kalkmış görünen yerinden edilme projeleri; cerrahpaşanın bölünecek olması gerçeği karşımızda duruyor.

kurulmasına onay verilen bu 20 üniversitede böyle sorunlar olmayacaktır tabii. seçimde yarışacak adaylar için "hiçbirine oy vermeyeceğim çünkü hepsi iktidar olmaya çalışıyor" yorumunu yapan bir gençliğin yetişmesini daha mümkün kılacak bu hamle, diye düşünüyorum. eh, sistem nasıl sürecek yoksa?
    video linki: https://twitter.com/…ltas/status/997156308934643712