şükela:  tümü | bugün
  • şu anda gerçekleşen rezalettir. 3 koli eşyamı (eşyalar kaç kilo eder tam bilmiyorum ama toplasan 30 kilo anca gelir bence) muavine teslim ettim. eşyalar ne tartıldı ne de etiketlendi. teslim ettikten sonra araca yöneldiğimde muavin 20 tl bagaj parası alıcam senden dedi. ücret alınabileceğini düşünüp tamam dedim. muavin tekrar yanıma geldiğinde ücretin karşılığında bir makbuz, fiş, fatura veya herhangi bir belge istediğimi ilettim. muavinin tavırları değişti, senli benli konuşmaya başladı. öyle bir belgenin kendisinde olmadığını söyledi. kendisine kurumsal yapıda bir şirketi temsil ettiğini ve bir ödeme yapılacaksa karşılığında bir belge almam gerektiğini söyledim. sen dışarıda tamam dedin şimdi böyle diyorsun, eğer böyle deseydin başta seni otobüsten indirirdim dedi. müşteri hizmetlerini arayacağımı ve bu ödemenin prosedürünü teyit edeceğimi söyledim. ayrı bir rezalette burada başlıyor. tam 3 kez müşteri temsilcisine bağlandım 3 seferde de beni satış bölümüne yönlendirdiler fakat beklememe rağmen telefona kimse çıkmadı. muavinin üslupsuz biri olduğunu anladığımdan tatsızlık çıkmaması için kek dağıtırken parayı vereceğimi fakat vardığımızda veya mola yerinde yazıhaneye durumu bildirip bir belge isteyeceğimi söyledim. biraz mırın kırın ettikten sonra yav sen başta deseydin ödeyemiyorum diye hallederdik falan dedi. tam hatırlamıyorum ama tamam tamam ödeme gibi bir şey söyledi galiba. şu an hala yoldayız tekrar ister mi bilemem ama isterse verip yazıhaneye gidip belge isteyeceğim.
    şimdi metro turizm’e bu mecradan şu soruları soruyorum:
    bu parayı almanız yasal ise neden herhangi bir belge vermiyorsunuz?
    belgesiz iş yaparak devletten bir şeyler mi gizliyorsunuz?
    bu paralar nereye gidiyor?
    müşteri hizmetleriniz bu konu devreye girdiğinde neden telefonlara çıkmıyor?
    çalışanlarınızı seçerken üsluba dair herhangi bir kriteriniz yok mu?

esas olarak bu konuyla ilgili küçük bir araştırma yaptığımda insanlardan daha yüksek meblağlarda para istendiğini de gördüm. biraz geri durursanız paranızı muhakkak alırlar. kim bilir kaç kişinin parasını topluyorlar böyle bir hukuksuzluk ile.

not: metro turizm’in vukuatlarını biliyorum. normalde tercih ettiğim bir firma değil fakat bazı acil sebeplerden dolayı kullanmak zorunda kaldım.

edit: arkadaşlar kavgacı olmayı ben de biliyorum. sadece adama belki anlar diye güzelce anlattım. anlamazsa da parayı kaptırmam, her türlü geri alırım. sadece bu kurumsal rezalete görünürlük kazandırmak istedim.

edit2: sonuç olarak bu soygunculara paramı kaptırmadan vardım. bu durumla karşılaşan arkadaşlar kendilerinden emin bir şekilde belge isteyip parayı vermeyebilirler. yolculuğum bitti para falan vermedim. sadece biraz dişinizi göstermeniz gerekiyor.
  • muavin kafasına göre seni koparmaya kalkmış.
    bagaj parası falan isteyemez, hakkı yok...

muavin sıkıntı çıkartırsa şoföre mevzuyu aktar, yok merkezmiş, yok yazıhaneymiş, anlamsız tavırlar. yazıhanedeki adam seninle niye uğraşsın 40 yılda bir kez göreceği muavinin densizliği yüzünden.

metro'ya binip hala kurumsal kafayla merkezi arayıp, yazıhaneye bildirip falan iş çözmeye çalışıyorsunuz...

söyle kardeşim şoföre, abicim senin muavin beni koparmaya çalışıyor diye münasip bir dille anlat, mevzu çözülür.

son olarak, metro turizmde rezalet olmaz. bilet aldığında her türlü taciz, tecavüz, rezalet, kepazelik vs... gibi durumları kabul ettiğine dair sözleşme imzalamış oluyorsunuz. anlayın bunu artık.
  • metro turizmle alakası olmayabilir bu ücretin, muavinin haline tavrına bakınca sanki parayı cepleyecekmiş gibi bir izlenim aldım
  • aman hocam siz bagaj parasını boş verin. uyumamaya gayret gösterin zira metroda uyuyanların başına ne geldiği malum.
  • metro turizme bindiysen başına gelecek her şeyi haketmişsin demektir. biz söylemekten bıktık. artık kendi başınasın.
  • şu hikaye normal şartlarda zaten rezalet ama konu metro turizm olduğu için, şuan buraları okuyan bir yetkilisi varsa "ehehe reklamımız oluyor" diye keyif kahvesi içiyordur.
    malum turizmin standartları gözönüne alındığında rezalet değil latifedir *
  • bavula attırmasa bari.

sigarayı bedavaya getirmek isteyen çakalın başrol oynadığı rezalet
  • metro turizmin geçmişi düşünüldüğünde pek rezalet olarak kabul edilemeyecek rezaletimsi. adamlar rezalette çıtayı o kadar yükselttiler ki bu gibi vakalar sıradan gözüküyor.

olaya gelirsek muavinin amacı para tırtıklamak gibi gözüküyor ama yine de kesin değil. alınan bilet bir satış sözleşmesidir ve sözleşmenin esasları bilette yazar. bilette bagaj hakkı ile ilgili bir bilgilendirme bulunmuyorsa yasal olmayan bir harekette bulunmuş muavin. bilette bagaj sınırı hakkında bir bilgi yazıyor ise yapacak bir şey yok ne yazık ki.
  • metro'dan kurumsal bir tavır beklemek bildiğin mallık. muavin çakalsa ondan daha çakal olacaksın. sakın verme para mara. tabi arada kolilerin olduğu bagaja bi göz at. para vermedin diye ezmesin kolileri. inerken de kendin almaya çalış.
  • muavinin şöför den habersiz bi bok yiyebileceğini sanan naifler de git şöföre söyle demiş.kedi canınızı sizin şu hayatta sizi çok hırpalarlar demedi demeyin.
    adamın mentorü şöför zaten.