şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: 1 sayfa entry girildi ve tam da tahmin ettiğim gibi örneklerimi çürütebilen çıkmadı, anca laf sokmaya çalışıyorlar. bilimsel detaya girmeyeceğim derken direkt örnekler üzerinde anlatacağım demek istedim. yoksa evrim üzerine saatlerce konuşabilecek bilgi birikimine sahibim.

başlığın aslı "17 nisan evrimin bir müdahale olmadan kendi kendine oluşması düşüncesini çürütmem" olacaktı ama başlık sınırına takıldı.

öncelikle bu başlık troll değil. hiç bilimsel detaylara girmeyeceğim. 3 örnek üzerinden açıklayacağım. örneklerimi çürütebilecekler buyursun gelsin.

örnek 1) bildiğimiz gibi ilk canlı suda oluşuyor sonra karaya geçiyorlar etçi otçul hayvanlar oluşuyor vs. vs. şimdi can alıcı konuya geliyorum. bir canlı otçul olmak varken neden etçil olsun. dünyanın en mantıksız olayı. her yer ot, bitki, çimen. rahat rahat otlayıp yan gelip yatıp sikinin daşşağının keyfine bakacakken neden etçil olup da her an av bulamama, aç kalma tehlikesi yaşasın ki. hadi buna da tamam. madem etçil hayvanlar oluşup yırtıcı hale geliyor. otçul hayvanlar da hayatta kalmak için evrimle yırtıcı olabilecekken neden bu kadar mülayim kalabiliyorlar. cevap veriyorum çünkü bir güç dengenin bozulmasını engelliyor.

örnek 2) 4 tane aslan 100 kişilik bufalo sürüsüne saldırıyor. hepsi kaçışıyor. 3-4 tane aslan zar zor 1 tane bufaloyu indirebiliyor çünkü bufalo çok güçlü bir hayvan. eğer evrime müdahale olmasaydı bufalolar zamanla sürü halinde hareket edecek şekilde evrimleşirdi yani aslanlar saldırdığında bütün sürü aslanların üzerine çullanırdı ve aslanların geçmişini sikip atarlardı. dolayısıyla bufalo sayısında ciddi artış olurdu, denge bozulurdu. ama bir güç bufaloların toplu halde savunma yapmalarını engelliyor ve doğal denge korunmuş oluyor.

örnek 3) bitkileri düşünelim şimdi de. ee bunlar da canlı sonuçta. neden zamanla otçul hayvanlara karşı bir zehir üretip kendilerini korumuyorlar. cevap veriyorum çünkü bir güç bunu engelliyor ve doğal dengeyi koruyor.
  • muazzam bir akıl.
  • "öncelikle bu başlık troll değil. hiç bilimsel detaylara girmeyeceğim." cümlesiyle tebessüm yaratmış troll zırvası. trollerin de kalitesi düşüyor malesef.
  • 2.ye hak verdim, neden bufalolar aslanları sikip atmıyor amk. bütün sürü değil 10 tane taşaklı çıksa yeter.
    güzel sorular içeren karşı çıkma durumu.
    edit:istisnalar varmış, alın izleyinde içinizin yağları erisin.
    https://youtu.be/epnerlsfbfc
  • '' hiç bilimsel detaylara girmeyeceğim ''

zaten bilimsel bir bilgin olsa bu başlık açılmazdı.

edit: kısaca bilgi vermeye çalışayım:

1: canlılık suda oluştu
    1: ilk canlılığın suda oluştuğuna dair bir kaynak yok ( iddialar var ama karada olduğuna dair de iddialar var ) , ama sudan karaya geçiş var. '' ilk canlılık suda başladı '' olan teori burada çürümüş oluyor.
    madde hücreleri oluşturdu. tek hücreli canlı uzun süre boyunca fizik ve kimya yasalarına uyarak insan dahil canlılığı oluşturur. yani canlılığın bir başlangıç noktası yok. dünyanın herhangi bir bölgesinde kendine yaşam alanı bulmuş.

2: bir güç var ve otçul olan canlının yırtıcı olmasını engelliyor
    2: bu nasıl bir güç mesela? işin içine din koyacaksan tartışmayalım. yok eğer başka bir güçten bahsediyorsan, evrim geçirerek daha güçlü olan bir canlı yok.
    (bkz: doğal seçilim) yani canlı zaten güçsüz ise doğal seçilime kurban giderek yok oluyor. ama hayatta kalanlar zaten güçlü ki, evrimini tamamlıyor ve bugüne kadar gelebiliyor. burada mülayimlik bir durum yok. ha illa mülayim bir canlı arıyorsan zaten doğal seçilimle beraber yok olup gidiyor. güçlü olanlar ya da adaptasyon kavramına uyanlar hayatta kalıyor.

3: zehirli bitkiler vardır. dış etkenlerden özellikle canlılardan kendini korumak için zehirleri ya da fizyolojik yapıya uygun korumaları bulunur.

şimdi kusura bakmayın ama diğer sorulara cevap vermek istemiyorum çünkü hepsi varsayımlar üzere ortaya atılan iddialar. mesela ifade şu '' böyle olmuş çünkü bir güç engelliyor '' e güzel kardeşim madem bir güç var, madem çürüttüm diyorsun o zaman o gücü de söyle. o zaman ben de kafadan allah yok ama bir güç var diyerek dini çürüteyim, sonra insanlar da gelsin benim bu saçma teorimi çürütmeye çalışsın. inanın kimse kaale bile almaz beni.
    yani sizin bir teori ortaya atmanız için, bilimsel kanıtlar sunmanız lazım ki insanlar burada sizi alay konusu yapmasın. bir de niye cevap vermiyorsunuz alay ediyorsunuz diyenler var. yahu adam otun zehiri yok çünkü bir güç var diyor. ben buna nasıl cevap vereyim.
    saygılar-sevgiler.
  • tamam, sen çürütme.
  • bilimsel detaylara girmeden bilim konuşmaya çalışmak.
  • - biz biyologuz kanıt sunmak zorunda değiliz.
  • adam kendince argümanlar üretmiş, soru soruyor. evrimci bilim adamlarımız hemen teorilerini çürütüp aydınlatıyorlar bizleri:
    - troll zırvası.
    - zaten bilimsel bilgin olsa böyle yazmazsın.
    bak bunları yazanlar evrim teorisinin yanlış olduğunu düşünenleri cahil olarak niteleyen üstün zekalı aydın insanlarımız. bravo lan size. valla.