şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kahramanmaraş piazza avm'de bulunan starbucks'ta bir arkadaşımın başına gelmiş, son yılların en büyük rezaletidir. öyle bir rezalet ki içinde her türden bir hak ihlali bulunmakta.

  arkadaşım saat 16:00 civarı filtre kahvesini almak için sıraya giriyor kahvesini söylüyor, kadın barista "isminiz" diyor arkadaşın da ismi feyzullah ama kisaltma olarak herkes feyzi veya feyzo dediği için "feyzi" diyor, kadın "pardon" diyor, arkadaş ta "yahu yazın işte bişey feyzi veya feyzo yazın" diyor. kadın barista arkadaşıma tam ismini yazmalari gerektiğini kisaltma yapilmanin yasak olduğunu belirtiyor. arkadaş bu noktada yavaş yavaş çileden çıkmaya başlayarak "ne saçmalıyorsunuz ya siz" diyor. kadın tam ismini söylemez ise kahveyi vermeyeceğini söylüyor. arkadaş ise insanların tam ismini veya herhangi bir özel bilgisini değil starbucksla herhangi bir işletme ile paylaşmak zorunda olmadığını, anayasada bu durumun özel hayatın gizliliği kanunuyla koruduğunu belirtiyor.

  daha sonra müdür olduğunu söyleyen çalışan geliyor ve arkadaşı sindirmeye çalışıyor. arkadaş hakkını aramakta çetin ceviz olduğu için hiç bir şekilde geri adım atıyor. ve şimdiye kadar abd'de en az 100 avrupa'da belki 50 türkiye genelinde ise 100lerce starbucks şubesine gittiğini ama asla böyle bir durumla karşılaşmadığını, bu şubenin keyfi hareket ettiğini belirtiyor. sonrasında avm güvenliğini çağırıyorlar güvenlikci "adam hakli beyler" diyerek arkadaşa hak veriyor ve geri gidiyor. bu arada şubedeki aklı başında diğer müşteriler de arkadaşa sen haklısın birader ama değmez uğraşma diyerek destek veriyor. arkadaş ise starbucks çalışanlarına kahramanmaraş halkına starbucks in sanki bir lütufmuş gibi tavır sergilediklerini aslında içten içe tepeden baktığını ve hiç olmayan yasaklar ile kahramanmaraşlılarla dalga geçtiklerini düşündüğünü belirtiyor. arkadaş "iddia ediyorum siz çalışanlar arasında bir tane bile maraşlı yoktur" diyor ve bilin bakalım noluyor? gerçekten de bir tane bile maraşlı çalışan yok. hepsi adana'dan veya iskenderun'dan falan gelmiş. bu noktada çalışanlardan biri çok sinirleniyor ve yumruklarini sıkarak arkadaşa atar yapıyor bu çalışanı diğer çalışanlar arka mutfağa götürüyorlar sakinleşsin diye. ve daha sonra arkadaş çalışanlara kendisinin %100 haklı olduğunu ama velev ki haksız bile olsa bir işletmenin müşterisine saygıyla davranıp özür dileyerek memnun etmesini gerektiğini söylüyor. çalışanlar ise kendilerinin hakli olduğunu iddia ederek hala arkadaşımı domine etmeye çalışıyor. bu arada ikinci kez başka bir özel güvenlik çalışanı geliyor bu defa o daha sert bir şekilde arkadaşa çıkışıyor. arkadaş hepsini dava edeceğini, güvenlikci dahil herkesin hareketlerine dikkat etmesi gerektiğini hatırlatıyor. ikinci güvenlikci tirsip geri gidiyor. calisanalr arkadaşa kendileri hakkında bir şikayet varsa sirketin ceo suna şikayet edebileceğini söylüyor ve kartvizit veriyorlar. katmerli rezalet devam ediyor çünkü ceo diye verdikleri kartvizit starbukcs bölge müdürü :) arkadas karvizite bakıyor ve "şu an bile hala dalga geciyorsunuz ulan biz ceo nedir bilmeyen adam mıyız bölge müdürünü ceo diye yutturmaya çalışıyorsunuz bize" diyor ve kahvesini alip yerine geçiyor. bu noktada mutfağa sakinleşsin diye götürdükleri eleman barista onlugunu çıkarıp çıkış kapısına yakin bir masaya geçip öfkeli öfkeli arkadaşa bakıyor ve bir takım kişilerle telefonda görüşüyor. arkadaş starbukcs ta olsa baristanin çıkışa gel adam topluyorum moduna geçtiğini anlıyor ve diğer kapıdan avmnin içine girerek mekandan uzaklaşıyor. abd'de yuksek lisans yapmış bir akademisyen olduğundan starbucks abd merkezindeki müşteri hizmetlerini arayarak yaşadıklarını anlatıyor. abd'li müşteri temsilcisi dinlediklerini duyunca şoka girip olaya el koyduklarını hemen araştırma başlatacaklarini söylüyor. arkadaş ise bir daha starbucks'a gitmeyecegini ve çevresindeki herkese bu yapılan terbiyesizliği anlayacağını belirterek türkiye'deki starbukcs devrini kapatıyor.

  edit1: ali mehmet de geç diyenler olayı anlamadınız galiba. zaten böyle yaptığı için çıkmış bu kadar olay, kredi kartında yazan tam ismini söylemediği için.
 • rezalet bile sayılmayacak yaşanmışlık. puanım 1/10.
 • kolayca kahveyi alıp keyfine bakmak varken, ota boka inatlaşıp sorun çıkaran müşterinin saçmalığıdır.

  oradaki çalışan da dar gelirle yaşayan çoğu öğrenci olan insanlar. sorun çıkarmaktan aldığın feyzini sikim feyzullah. vaktin çok herhalde.
 • starbucks haklı. ismini nüfusa kayıtlı olduğu şeklinde söylemek zorundasın. iş mahkemeye gitse suçlu çıkar, içeri girersin.
 • maraş’ta starbucks olması daha büyük bir rezalettir.
 • rezelat gibi rezelattır
 • abd'de 100, avrupa'da 50 starbucks gezmiş bir akademisyenin çıkardığı saçma ötesi tartışma. üstelik kahramanmaraş'taki bir starbucks'ta. neresinden tutsam elimde kalıyor hikayeye bak aq. ayrıca yumruk sıkarak atar yapmak nasıl bir görüntüdür aşırı uyumsuz bir ikili bu. oğlum ne lan bu? çok garip. favlıyorum okurum arada.
 • arkadaşın sıkıntıları var galiba. yüce ismini bahşetmek istermiyorsan ali, veli de; salla amk kim bilecek.
 • simdiye kadar gordugum en buyuk (bkz: entry ve nick uyumu)