şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: başlık sınırı olmasaydı "mars'a ilk ayak basan kişi olacak 17 yaşındaki kızın 2033 yılı için eğitilmesi" olacaktı

nasa, 17 yaşındaki alyssa carson’u 2033 yılında gerçekleşecek proje kapsamında, mars’a ayak basan ilk insan olması için eğitiyor. kaynak tık tık
  • ben 2033'de günüm dolup emekli olur muyum diye düşünürken kızcağıza bak helal olsun be..
  • eğer bu yolculuk gerçekleşip tekrar dünya'ya dönecek olursa ağır psikolojik problemler yaşaması hatta intihar çok olasıdır.

maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi'nin son kısmını da tamamlamış olacak ve geriye sadece koca bir hiçlik kalacaktır.

ben niye bu yönden ele aldıysan konuyu, neyse.

edit: konuyla ilgili olarak; aya, neil armstrong'tan sonra ayak basan edwin aldrin güzel bir örnektir. dünyaya döndükten sonraki yaşamını inceleyebilirsiniz.

edit 2: röportajın tamamı

re: were you prepared for life back on earth?

ba: after we got back, ı wasn't prepared to be in the public eye. ı traveled around the world and met many people. at one point, we visited 23 countries in 45 days. ı also thought that going to the moon couldn't be topped. so ı left nasa and returned to the air force. but ı don't think the air force knew what to do with someone who went to the moon.

ı was an outsider. ı was the egghead from academia who got in because the rules had changed. while ı looked for validation from my fellow contemporaries, ı instead found jealousy and envy. ı did not find team spirit. this led to dissatisfaction, an unease.

what ı felt was depression. there were also family situations developing at that time. my life was moving in one direction, and my family was going in the other. that eventually led to a divorce and the split up of the family.

but there was another trait that had been hidden. everyone was drinking, and ı was too. this led to periods of self-evaluation and concern. what am ı doing? what is my role in life now? ı realized that ı was experiencing a melancholy of things done. ı really had no future plans after returning from the moon. so ı had to reexamine my life.

ı also had a genetic tendency toward alcoholism. [both of his parents suffered from the disease.] that eventually reached its peak in 1976 and 1977. recovery was not easy. perhaps the most challenging turnaround was accepting the need for assistance and help. looking back at it now--with over 22 years of sobriety--this was probably one of my greatest challenges. but it has also been one of the most satisfying because it has given me a sense of comfort and ease with where ı am now.

edit 3 : bir link daha geldi.
  • bu kızın yedeği falan yok mu? oldu ki başına bir iş geldi ve öldü bu hanım abla. proje iptal mi olacak yani..
  • 2033 yılı için evlenip çocuk sahibi olmaktan öte bir vizyon kazandıramadığımız 17 yaşındaki kızlarımıza özür borçlu olduğumuzu yüzümüze vuran kişi.
  • (bkz: metro 2033)
  • önce oyunu almayı garantilesin mars'a gitmek için açık vermesin diyeceğim kız.

ayrıca:
    (bkz: mars'a gitmek caiz değildir)
  • elalem kızlarını alıp 17 yaşında marsa gitmek için eğitiyor. bizim ülkemizde belli bir güruh ise kızlar daha 15ine basmadan evlendiriliyorlar ve 17sine kadar eline bir karnına da bir çocuk koyuyorlar. diyeceklerim bu kadar.
  • (bkz: alyssa carson) çok şanslı ve yerinde olmak istediğim kız.

orta okulda din hocası ilerde ne olmak istediğimizi soruyordu. bir kız çıkıp, "ben astronot olmak istiyorum dedi". herkes güldü. hoca da güldü, sonra "bu asla mümkün değil, daha gerçekçi birşeyler düşün" dedi.
    o an ben de dahil herkes asla astronot olamayacağımızı düşünmüştük. bizi yaratıcı düşünceden, hayal gücünden uzaklaştıran bu hoca yüzünden hiçbirimiz astronot olamadık maalesef.
  • 2033 de emekliliğim doldu ben emekli oluyorum derse ne olacak.