şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şu sıralar her yerde sıkça gördüğümüz kurban bağışı reklamlarının bir yayımcısı olan cansuyu isimli derneğin yardım kampanyasının bir parçasıdır.

gazze için kurban bağışlamak isteyenler derneğe 1700 tl verecekmiş. dernek de bu 1700 lirayla kurban kesip etini gazze'ye gönderecekmiş. aynı bağış türkiye sınırları içinde 550 lira, afrika için 900 lira. iş gazze'ye gelince 1700 lira oluyor. çünkü bir dana gideceği topraklara göre değerleniyor pek tabii. ülkeden ne kadar çok uzaklaşırsa o kadar değerli mantığıyla...

peki bu mantığın kaynağı nedir? sömürüdür. din sömürüsü. yılmadan, bıkmadan, usanmadan sömürmeye devam edenler ediyor onu anlıyoruz; ama yılmadan, bıkmadan, usanmadan ve akıllanmadan sömürülmeye devam edenlere ne demeli?

memleket bir süredir ekonomik krizle pençeleşiyor. insanlar evlerine ekmek götüremiyor. akşam evde çorba kaynatamayacak olan binlerce yurttaşımız var ve bizim derneklerimiz, 1700 lira karşılığında gazze için kurban kesme önerisinde bulunuyorlar.

akıl fikir diliyorum. ille de din ve iman isterlerse de mantıkla, akılla bir din ve iman sahibi olmalarını temenni ediyorum.
  • derneği desteklediğimden veya organizasyonu desteklediğimden değil, kızılay da işin işleyişini gördüğüm için yazıyorum.

o kurbanlar burada kesilip ilgili ülkelere gitmiyor canım kardeşim.
    dağıtılacak ülkede kesiliyor, o ülkelerde de temin imkanına bağlı olarak fiyat değişik gösteriyor hepsi bundan ibaret.

tanım, dahil olmayacağım kurban organizasyonlarından sadece bir tanesidir.
  • bu gidişle bir sonraki bayram onlar bize kurban bağışlar.
  • ben bu tarz yardımların öncelikle kendi insanımıza yapılmasını uygun buluyorum. benim ülkemde eti yılda bir kez yiyebilen insanlar olduğu sürece önceliğim kendi ülkemdir.
  • 1700 liralık kerizlendiğinize delalet eder.
  • ya onu bırakın da kızılay'ın yurtdışı kurban bedeli 590 tl. o da yaklaşık 92 euro yapar. kurban yapılabilecek bir kuzuyu yurtiçinde 590 tl'ye, yurtdışında 92 euroya bulabilecek biri varmı?
  • ben hep 50 liralık kestiğimden beni etkilemeyen kurban bağışı
  • güzel tezgah, gerçi bu keriz silkeleme işinin tillahını deniz feneri ve kimse yok mu cular yaptı.
  • hala islamı benimseyen, saygı duyduğum ama bir o kadar da üzüldüğüm suser'in açtığı başlıktır. sizin dininizde bile önce yakınınızdan başlayın der.

gideceksin mahalle muhtarına ben x kadar aileye yardım etmek istiyorum diyeceksin. o da sana yerlerini söyleyecek. beni bilsinler/bilmesinler diyeceksin, o sana kalmış. yapacaksın yardımını. illa bir dine mensup olmamıza gerek yok.

biz de kendi yağımızda kavruluyoruz.
  • günahımı vermem.