şükela:  tümü | bugün
 • bazı muhaliflerin icinde bulundugu durum.

  basit bir ornekle, en son yapilan 2017 referandumunda 23,7 milyon insan hayir lehinde oy vermis. 1 milyon chp uyesi var, yine yuzbinlerce diger muhalif partilerden uyeler var.

  sadece hayir oyu vermis 23,7 milyonun kusurati olan 0,7 yani 770.000 insan bile orgutlense her sandiga 4 tane muhalif dusecek sekilde.

  ek olarak, en cok sandik saibesinin yasandigi yer de belli. oyle 81 il de degil. urfa, mus, bingol, adiyaman vs gibi yerler ve bazi buyuksehirlerdeki birkac ilce.

  “abi bunlar oy calacaklar yaa” demektense git sandiga, musait ol, tutanagi tut, ornegini al. bilgisayar hilesi vs hikaye.
 • bu muhalefeti görüp sandığa gitmeyen seçmene sırf bu yüzden bir şey diyemiyorum, çünkü oy verdiği parti daha kendisine verilen oya sahip çıkamıyor.

  sadece geçen referandumdaki hayır ve ötesi 16 nisan 2017 referandum ön raporuna bakılsa bile delirmemek mümkün değil. oyların %25'ine sahip tutanaklardan çıkan sonuca bakın: "1. başta şanlıurfa’nın akçakale, viranşehir, hilvan ve muş’un hasköy, yozgat’ın çekerek ilçeleriyle, sakarya’nın akyazı ilçesi olmak üzere; 961 adet seçmen sandığında kullanılan oyların tamamı, yani yüzde 100’ü evet mühürlü olup, hayır mühürlü oy adet ve yüzde olarak sıfır’dır.
  2. yapılan incelemelerde, yukarıda söz konusu edilen ve oyların tamamı evet çıkan 961 sandığın yüzde 30'unda, seçmenlerin tamamının yani yüzde 100’ünün firesiz sandığa gittiği anlaşılmaktadır.
  3. urfa ili viranşehir ilçesinde kullanılan oylara ilişkin seçmen listelerinde yer alan seçmen imzalarının aynı olduğu; dolayısıyla tek elden çıktığı anlaşılmaktadır.
  4. 7 bin 48 adet seçmen sandığında, kullanılan oy sayısının ilgili sandıktaki seçmen sayısına eşit olduğu veya sandık görevlileri de dikkate alındığında, seçmen sayısı ve sandık görevlileri toplam sayısından da fazla olduğu tespit edilmiştir. söz konusu sandıklarda kullanılan oyların toplamı 1 milyon 672 bin 249'dur. bu oyların yüzde 60,7'si "evet" olarak gerçekleşmiştir."

  sadece bahsi geçen ilçeleri tutacak bir organizasyon ile bugün sol frame'de at koşturan 23 mayıs 2018 dolar kuru hakkında bu kadar entry girilmiyor olabilirdi.
 • ciddi ciddi üzerinde durulması gereken konu.

  istenildiği takdirde her sandığa 5 kişi koyacak kadar bile yeterli insan gücüne sahip muhalefet partilerinin ve muhalif kitlenin “bunlar yine calacaklar, bunlar ayarladi” goygoyunu nereye kadar sürdürecekler cidden merak ediyorum.
 • işin sandık kısmı ile ilgili hakveriyorum.
  özellikle taşrada, gerekirse sürü halinde saldırabilecek iktidar / stepne partili arsız maganda güruhları var. bunların öküzlüklerine "ama bu yaptığınız yasal değil!" nevi cevaplar veren eğitimli, efendi sandık görevlileri yerine; bunlarla aynı perdeden çalıp söyleyebilecek öküzler bulmak, gerekirse kiralamak lazım. veya yukarıdaki entry'de de ifade edildiği üzere sandık başlarını kalabalıklaştırmak...

  fakat işin bir de ysk boyutu var. asıl sorun bu: ysk ne olacak ?
 • (bkz: 24 haziran 2018 seçimlerindeki sandık güvenliği)

  mevzuu sandık başında beklemek değil. itirazların geçerli olabileceği yasal yapının kaldırılmış olması. mevzuu ciddi yani. "yahu bu sandıkta dalavere oldu hakim bey" diyebileceğin resmi bir belgeye sahip olamayacak sandık görevlileri. anasının amı gibi yani ortalık.
 • oyun kimin verdiği önemli değil, kimin saydığı önemli... stalin.
 • hala “mevzu beklemek degil, bilgisayara girerken sistemde vs” goygoyu ile aksi iddia edilen durum.

  sen musahit olarak islak imzali sandik tutanagini alirsan ve parti merkezi ile paylasirsan parti merkezi de olasi;

  tutanaktaki mulafet oyu 245 iken bunu 145 olarak yazan ysk bilgisayar verisine mudahele etme, itirazda bulunma hakkini elde eder. hatta daha buyuk ise sandiklara itiraz etme hakki kazanir.

  174 bin sandigin basinda olunca ne muhursuz pusula olayi ne de oylarin hatali girisi mumkun olur.

  tum usulsuzlukler sanilanin aksine istanbul’da edirne’de degil.

  kirsalda ve dogu/guneydogusaki belli basli illerde gerceklesiyor.
 • trol damgasi yemeyi goze alip tekrar tekrar yazmaktan cekinmeyecegim konu.

  kendince “yaa bak sandiklar ayarlo biz ne yapsak bos” diye, “bunlar ne yapar eder alirlar” diye algı kasanlara inat gundemde tutmakta fayda var.

  24.5-25 milyon insaniz. bu kadarcik sandiga sahip cikamayacak kadar aciz miyiz?
 • muharrem ince ve meral akşener varken olamayacak şeydir. erdoğan’ı bile yerler de sandıklara sahip çıkarlar. hele ince tayyip mayyip tanımaz valla!
 • dalga geçilmiş olsa da doğru önermedir. geçen yıllarda oy ve ötesi çok çabaladı ama maalesef partililer sivil toplum kadar sahip çıkmadı sandıklara. sivil toplumun gücü de bir yere kadar maalesef. yaklaşık 510 bin güçlü partili her sandığa bölünmeli ve sandıktaki her bir oy için savaşmalıdır.